Test opalarki Metabo HE 23-650 Control

Opalarka, niby proste narzędzie, a są jednak na rynku modele wyposażone w elektroniczne bajery do regulacji praktycznie każdego parametry pracy tego narzędzia. Metabo HE 23-650 Control to przykład takiego właśnie sprzętu.

 

 

Sterowanie tym narzędziem – choć wydaje się nieco bardziej skomplikowane od tego, które spotkamy w marketowych opalarkach za kilkadziesiąt złotych – jest w rzeczywistości bardzo łatwe. Użytkownik dobiera parametry pracy, czyli temperaturę wydmuchiwanego powietrza i jego przepływ, za pomocą kilku klawiszy i ekranu LCD. Zanim jednak przejdziemy do omówienia możliwości panelowych, warto na

wstępie dodać, że opalarka posiada dwa „biegi”, które wybiera się włącznikiem zasilania. Na pierwszym „przełożeniu” temperatura wydmuchiwanego przez opalarkę powietrza osiąga maksymalnie 50°C, a ilość wydmuchiwanego powietrza można regulować w zakresie 150-250 l/min. Jeśli przełączymy urządzenie na drugi „bieg”, parametry pracy znacznie się zwiększą – temperatura może na nim osiągnąć maksymalnie 650°C, a ilość wydmuchiwanego powietrza to aż 500 l/min.

Energię cieplną w opalarce Metabo wytwarza wkład grzewczy o mocy 2300 W, zastosowno w niej silnik elektryczny napędzający specjalną dmuchawę. Ta pobiera zimne powietrze z zewnątrz i przesyła następnie do komory z grzałką. Tam powietrze jest ogrzewane do ustawionej temperatury i wydmuchiwane przez dyszę z właściwym wydatkiem.

Właśnie w tym drugim trybie pracy użytkownik może ustawiać parametry opalarki. Zmienna jest więc temperatura wydmuchiwanego powietrza (w krokach co 10°C) i jego ilość (10 poziomów). Ale to nie wszystko. W Metabo HE 23-650 Control producent zdefiniował 4 programy, które różnią się od siebie różnymi temperaturami i ilością wydmuchiwanego powietrza. Żeby było tego mało, użytkownik może sam definiować i zapisywać w pamięci opalarki najczęściej używane ustawienia. W ten sposób parametry pracy opalarki można dopasować praktycznie do każdego zadania.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ciekawej funkcji. Jeśli zakończyliśmy pracę opalarką (która pracowała na II „biegu” i dmuchała przez 10 minut powietrzem o temperaturze 600°C), to po przełączeniu na I „bieg” urządzenie przejdzie w tryb chłodzenia. Temperatura powietrza będzie stopniowo spadać aż do 50°C. W ten sposób zarówno urządzenie, jak i dysza ma czas na ostygnięcie.

Niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym każdej opalarki są dysze. W zestawie Metabo, wraz z opalarką, otrzymujemy 4 dysze: szerokostrumieniową do suszenia i usuwania starej farby, promieniową do usuwania starej farby z ram okiennych i innych podobnych elementów, refelktorową do ogrzewania tworzyw sztucznych przed przeformowaniem czy obkurczania węży kurczliwych, redukcyjną do precyzyjnego ogrzewania punktowego (np. miejsc do lutowania i zgrzewania).

 

 

 

Dane techniczne opalarki Metabo HE 23-650 Control

Moc

2300 W

Temperatura (I/II bieg)

50/50-650ºC

Przepływ powietrza (I/II bieg)

150-250/150-500 l/min

Waga

0,94kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar