Test opalarki AEG HG 600 VK

Opalarka elektryczna to bardzo wszechstronne narzędzie. Rozpulchnimy nią starą farbę i z łatwością usuniemy z powierzchni elementu, rozgrzejemy rurki PVC i zmienimy ich kształt czy rozmrozimy zamarznięte zimą rury z wodą, a nawet rozpalimy grilla. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy opalarkę AEG HG 600 VK.

 

Jak wiadomo, zasada funkcjonowania opalarki jest bardzo prosta. Zamontowany w tylnej części urządzenia silnik elektryczny napędza wentylator. Ten z kolei zasysa zimne powietrze z otoczenia i „przepycha” je do przodu narzędzia, gdzie pracuje grzałka. Ta ogrzewa strumień i wyrzuca go na zewnątrz przez dyszę. Opalarkę można więc nazwać przepływowym podgrzewaczem powietrza.

Jedno z takich urządzeń –AEG HG 600

VK – mieliśmy okazję niedawno przetestować w redakcyjnym warsztacie. W modelu tym zastosowano 2000-watowy silnik. Może dziwić taka duża moc, ale trzeba pamiętać o tym, że dzięki niej uzyskujemy szybko żądaną wysoką temperaturę powietrza.

Układ napędowy wyposażony jest w prostą 2-stopniową regulację prędkości obrotowej silnika (we włączniku głównym). W zależności od ustawionego biegu zmienia się prędkość obrotowa wentylatora i tym samym wartość przepływu powietrza. Na I przełożeniu maszyna zapewnia przepływ powietrza na poziomie 345 l/min, a na II – 434 l/min.

AEG_HG600VK_02

W opalarce AEG znajdziemy również pokrętło do płynnej regulacji temperatury. Użytkownik ma do dyspozycji 6 ustawień. Dzięki nim może zmieniać temperaturę w zakresie od 90 do aż 600°C. Dzięki tej funkcji opalarka może być stosowana do większego zakresu zadań niż modele bez regulacji temperatury powietrza. Bo o ile do usuwania farby z elementów metalowych możemy użyć śmiało najwyższych temperatur i przepływów, o tyle przy obróbce elementów z tworzyw sztucznych trzeba się z opalarką obchodzić bardzo ostrożnie, by nie wzniecić zwęglić ich powierzchni.

Na koniec kilka zdań o konstrukcji obudowy maszyny i wyposażeniu standardowym. Otóż, opalarka AEG HG 600 VK, wykonana jest z naprawdę dobrych jakościowo materiałów. W przypadku AEG np. uchwyt główny pokryty jest antypoślizgową okładziną. Na bokach obudowy znajdziemy gumowe „zderzaki”, które chronią plastikową powierzchnię przed uszkodzeniami podczas odkładania narzędzia na twarde powierzchnie. Z kolei specjalny element parkujący umieszczony z tyłu obudowy pozwala postawić opalarkę w pionie i używać jej jak maszyny stacjonarnej.

Opalarka AEG HG 600 VK dostarczana jest w plastikowej walizce transportowej w zestawie z trzema wymiennymi dyszami. Dysza powierzchniowa jest szczególnie przydatna podczas przy usuwaniu powłok malarskich. Dysza redukcyjna, która zmniejsza objętość wydmuchiwanego powietrza, świetnie nadaje się do obróbki małych elementów i do lutowania. Z kolei dysza reflektorowa to sprzęt do lutowania, kształtowania rurek z tworzyw sztucznych, rozmrażanie instalacji wodnych i obkurczanie „koszulek” termokurczliwych.

AEG_HG600VK_01

Podczas testów sprawdziliśmy przydatność opalarki podczas usuwania farby i kształtowania przedmiotów z tworzyw sztucznych (wyginanie i łączenie rurek PCV). Urządzenie sprawowało się wyśmienicie. Naszą uwagę zwróciło błyskawiczne rozgrzewanie się urządzenia (praktycznie nie trzeba czekać na pełną jego gotowość do pracy), jak też możliwość szybkogo i łatwego ustawienia optymalnych parametrów gorącego powietrza (nadmuch i temperatura).

 Autor: Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne opalarki AEG HG 600 VK

Moc2000 W
Temperatura90-600˚C
Przepływ powietrza (I/II bieg)345/434 l/min
Waga0,9 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments