Test odkurzacza z pompą Starmix HS PA-1455 KFG-FW

Czego to człowiek nie wymyśli? Niemiecki producent odkurzaczy Starmix przygotował specjalnie dla strażaków i służb sprzątających narzędzie łączące w sobie funkcje klasycznego odkurzacza i pompy do odsysania wody.

Narzędzie Starmix HS PA-1455 KFG-FW można by właściwie nazywać odkurzaczem przemysłowym z funkcją przepompowywania, odsysania i przepompowywania płynów. Umożliwia on całkowite usuwanie dużych ilości wody i niepalnych płynów o różnym stopniu zanieczyszczenia. Sprzęt ten wyposażony jest w bardzo wydajny silnik o mocy 2200 W, który wytwarza podciśnienie o wartości aż 248 mbar i zapewnia przepływ powietrza o strumieniu 61 l/s. To parametry, które definiują możliwości pracy tym narzędziem na sucho. Jeśli chodzi z

kolei o pompę wodną, to jej wydajność w trybie odkurzania na mokro wynosi 300 l/min, a w trybie odsysania, kiedy woda jest zasysana do zbiornika, a następnie przepompowywana w inne miejsce – 40 l/min. Warto tutaj wspomnieć, że wąż zasysający płyn może być zanurzony na maksymalnie 1,5 m, a przepompowywanie płynu z pojemnika odkurzacza może być wykonywane maksymalnie na wysokość 6 m i w odległości do 50 m. Odkurzacz-pompa Starmix może także działać w trybie tzw. siorbania, czyli zasysać płyn z powietrzem.
Praca z prądem 230 V w otoczeniu wody czy innych płynów wiąże się z dużym ryzykiem – osoby znajdujące się w pobliżu pracujących w takich warunkach elektronarzędzi są zawsze narażone na ryzyko porażenia. Starmix HS PA-1455 KFG-FW jest pod tym względem zabezpieczony na wszystkie możliwe sposoby. Na kablu zasilającym o długości 10 m znajdziemy chociażby wyłącznik różnicowoprądowy, który w momencie wykrycia zmiany napięcia spowodowanej przebiciem natychmiast odłącza zasilanie. Sam przewód zakończony jest wodoodporną wtyczką Schuko. Takiego samego typu gniazdo znajdziemy w obudowie odkurzacza. Możemy więc do maszyny bez obaw podłączać zewnętrzne urządzenia wymagające zasilania (np. lampy oświetleniowe czy elektronarzędzia). Sama jednostka napędowa i pompa są również solidnie zabezpieczone przed wnikaniem płynów. Wewnątrz zbiornika znajdziemy worek filtrujący i filtr celulozowy do pracy na sucho i filtr piankowy do odsysania i przepompowywania wody czy innych niepalnych płynów.

Starmix_HSPA-1455KFG-FW_01

Praca w środowisku mokrym i wilgotnym wymusiła na konstruktorach odkurzacza z pompą Starmix HS PA-1455 KFG-FW wprowadzenie pewnych zmian konstrukcyjnych w urządzeniu w porównaniu z klasycznym odkurzaczem. Chociażby zbiornik na płyn i nieczystości jest wykonany ze stali nierdzewnej. Nie ulega ona korozji, a przy tym jest dużo odporniejsza od plastiku w przypadku zbierania np. środków chemicznych.
W obudowie odkurzacza znajdziemy również dwa gniazda przyłączeniowe. Do jednego podpina się klasyczny wąż ssący o długości 5 m. Służy on zarówno do pracy z płynami w trybie odsysania, jak i do zwykłego odkurzania za pomocą znajdujących się w wyposażeniu standardowym akcesoriów (szczotka, przedłużki). Do drugiego gniazda wpinamy z kolei wąż spustowy o długości 10 m. Zakończony jest on obustronnie standardowymi złączami GEKA C. Pozwala to bez problemu przedłużać kanał spustowy.
Na koniec warto wspomnieć o samym stelażu odkurzacza. Wykonany jest on z metalowych rurek i wyposażony w cztery kółka transportowe. W konstrukcji stelażu zastosowano mechanizm uchylnego opróżniania zbiornika z resztek płynów.
W redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy interesujący nas test współpracy odkurzacza z elektronarzędziem. Do tego celu wykorzystaliśmy szlifierkę mimośrodową, aby sprawdzić skuteczność odsysania. Ten prosty test, aczkolwiek ważny dla użytkowników elektronarzędzi, Starmix zdał na piątkę z plusem (podczas szlifowania nie zauważyliśmy żadnego pylenia). Następnie z warsztatu przenieśliśmy się do ogrodu, aby ocenić pracę pompy wodnej. W tym celu opróżnialiśmy 15-litrową miednicę z wody, przepompowując ją na ogrodową murawę. Operacja ta odbywała się bardzo sprawnie i szybko. Naszym zdaniem, odkurzacz Starmix HS PA-1455 KFG-FW doskonale nadaje się do wypompowywania wody z zalanych piwnic na skutek zbyt obfitej ulewy czy powodzi, a do tego możemy oczyścić nim takie pomieszczenia ze szlamu, czego nie

zrobimy za pomocą tradycyjnej motopompy. Na co dzień może służyć nam do sprzątania albo wykonywania usług (np. współpraca z elektronarzędziami).
Reasumując, Starmix HS PA-1455 KFG-FW to bardzo udane i praktyczne połączenie odkurzacza i pompy. Naszym zdaniem, powinny go mieć w swoim wyposażeniu nie tylko jednostki straży pożarnej czy innych służb ratowniczych, ale także każdy właściciel domu, któremu potencjalnie grozi zalanie wodą przez obfitą ulewę czy powódź. Pamiętajmy, że obecna pogoda jest zmienna i lubi robić nam nieprzyjemne niespodzianki np. w postaci podtopień.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne odkurzacza z pompą Starmix HS PA-1455 KFG-FW

Moc 2200 W
Strumień powietrza 61 l/s
Podciśnienie 248 mbar
Maks. wydajność pompy/w trybie odsysania 300/40 l/min
Pojemność pojemnika odpady suche/ciecz 50/43 l
Waga 26,8 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar