TEST ODKURZACZA WARSZTATOWEGO GRAPHITE 59G608

Do redakcyjnego warsztatu trafił mocny odkurzacz GRAPHITE 59G608 przeznaczony do szybkiego i skutecznego usuwania urobku powstałego w wyniku prac warsztatowych. Przyjrzeliśmy się bliżej jego konstrukcji i sprawdziliśmy efektywność pracy.

 

Odkurzacz warsztatowy GRAPHITE 59G608 wyposażono w silnik o mocy 1500 W i wydajną turbinę. W efekcie uzyskano siłę ssania wynoszącą 18 kPa i minimalny przepływ powietrza 58 l/s. Pozwala to efektywnie usuwać odpady powstające podczas robót warsztatowych czy remontowych, jak również odsysać pył wytworzony podczas pracy podłączonym do odkurzacza elektronarzędziem. Nieczystości są gromadzone w 40-litrowym zbiorniku wykonanym ze stali nierdzewnej (pojemność robocza – 32 l). W tym celu możemy też użyć dostępnych

w ofercie marki GRAPHITE worków, które montuje się we wnętrzu zbiornika. Wykorzystanie worków ułatwia usuwanie nieczystości z odkurzacza i umożliwia szczelne ich przechowywanie w pojemniku na odpady, w który powinien być wyposażony każdy warsztat.

 

Testowanym sprzętem możemy usuwać nie tylko odpady suche, ale też i mokre (oczywiście, oprócz płynów łatwopalnych, np. rozpuszczalników). W tym celu należy zdemontować harmonijkowy filtr przeznaczony do pracy na sucho i zamontować na osłonie pływaka membranę piankową. Wyłącznik pływakowy automatycznie zatrzyma odkurzacz, gdy poziom zebranej cieczy zagrozi przedostaniem się jej do silnika czy podzespołów elektrycznych. Ochroni więc urządzenie przed uszkodzeniem, a operatora przed porażeniem prądem elektrycznym. Opróżnianie zbiornika z odpadów płynnych ułatwia korek spustowy. Nie musimy więc podnosić zbiornika i przechylać go w celu opróżnienia. Dzięki korkowi unikniemy też rozlania brudnej cieczy, co często się zdarza podczas nie w pełni kontrolowanego pochylania zbiornika. Warto tu wspomnieć, że sprzęt ma również funkcję nadmuchu przydatną szczególnie podczas usuwania pyłu ze szczelin, powierzchni ubrań itd.

GRAPHITE_59G608-2

W odkurzaczu warsztatowym GRAPHITE 59G608 zastosowano gniazdko służące do podłączenia elektronarzędzia o mocy nominalnej do 2000 W. Sprzęt wyposażono też w automatykę uruchomienia z poziomu podłączonej kablem maszyny. W tym celu należy ustawić trójpozycyjny włącznik odkurzacza w dolne położenie. Automatyka, co bardzo ważne, opóźnia wyłączenie odkurzacza z poziomu współpracującej maszyny, co pozwala mu na usunięcie urobku z jej wnętrza oraz z węża ssącego. Gdy chcemy użyć GRAPHITE’a do sprzątania lub do współpracy z elektronarzędziem bezprzewodowym, przyciskiem włącznika wybieramy położenie górne, czyli włączamy go sami.

 

Testowany odkurzacz ma dwa duże tylne koła oraz chronione wspornikami dwa przednie kółka, które swobodnie obracają się o 360°. Dzięki temu sprzęt można bezpiecznie i bezproblemowo przemieszczać po warsztacie, pomieszczeniach remontowanych, transportować do miejsca pracy itd.

GRAPHITE_59G608-4

Warto wspomnieć, że opisywany odkurzacz przystosowany jest do pracy z pyłem gipsowym. Wymagane jest wtedy zastosowanie znajdującego się w wyposażeniu filtra harmonijkowego w połączeniu z dostępnymi osobno workami GRAPHITE 59G608-145. Worki te wykonane są z kilku warstw mikrowłókna, co zapewnia dokładniejsze filtrowanie i dodatkowo zabezpiecza silnik odkurzacza.

 

W standardowym wyposażeniu GRAPHITE’a 59G608 znajduje się m.in.: wąż ssący, końcówki robocze, uniwersalny adapter do elektronarzędzi, metalowa rura teleskopowa, worek na pył, membrana piankowa, filtr, zaczepy przewodu zasilającego, śruby wraz z nakrętkami specjalnymi oraz wkręty. Urządzenie jest zgodne z europejskimi standardami, o czym zapewnia certyfikat CE.

 

Testy odkurzacza GRAPHITE 59G608 polegały na sprawdzeniu jego efektywności pracy podczas sprzątania warsztatu redakcyjnego z kurzu, wiórów i drobnego gruzu. Gruby wąż (średnica – 35 mm) podczas prób testowych nie zapychał się sporymi wiórami, co znacznie przyspieszało pracę. Do testowanego sprzętu podłączyliśmy też wyrzynarkę i przecinaliśmy nią materiały drewniane. W trakcie pracy nie dochodziło do pylenia. Odkurzacz poradził więc sobie z typowymi aplikacjami na szóstkę z plusem.

GRAPHITE_59G608-1

Należy tu też wspomnieć, że GRAPHITE’em operuje się bardzo wygodnie. Głównie za

sprawą jego optymalnego wyposażenia. Dzięki np. kółkom przemieszczanie się po sprzątanym obiekcie nie sprawiło nam żadnego kłopotu. Zaś giętki i odporny na uszkodzenia wąż z kolankiem plastikowym, stalowa rura teleskopowa, której długość można dostosować do wzrostu użytkownika, oraz końcówki robocze pozwoliły nam swobodnie i efektywnie pracować oraz sprawnie docierać do zakamarków warsztatu redakcyjnego. Obsługa urządzenia też nie przysporzyła nam jakichkolwiek kłopotów. Założenie nowego worka na śmieci i wymiana filtra trwały dosłownie kilka sekund. Wszystkie te czynności przeprowadziliśmy bez użycia siły i dodatkowych narzędzi.

pins

Dane techniczne odkurzacza warsztatowego GRAPHITE 59G608

Napięcie/ zasilania 230 V AC/50 Hz
Moc znamionowa 1500 W
Maks. moc odbiornika 2000 W
Wysokość/średnica zewnętrzna 840/340 mm
Pojemność całkowita/ użytkowa zbiornika 40/32 l
Długość węża ssącego 2 m
Średnica końcówki węża ssącego 35 mm
Moc ssąca 18 kPa
Min. przepływ powietrza 58 l/s
Masa 11,2 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
pinsSewerynDominik Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Dominik
Dominik

niestety brak długiego węża do prac z elektronarzędziami

pins

Potwierdzamy tę informację, trzeba dokupić taki wąż. Serdecznie pozdrawiamy. Portalnarzedzi.pl

Seweryn
Seweryn

A jak pan podłączył ta wyrzynarke? Jak zdjął pan to plastikowe kolanko?

pins

O ile pamiętamy, zdemontowaliśmy zakrzywioną rurę z węża, zaś w redakcyjnym warsztacie mamy wiele końcówek służących do podłączenia odkurzaczy przemysłowych do elektronarzędzi. Upłynęło od tego trochę czasu, dlatego nasza odpowiedź nie jest 100-proc.

Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl