TEST ODKURZACZA WARSZTATOWEGO DEDRA DED6601

Dedra DED6601 to odkurzacz warsztatowy przeznaczony do sprzątania miejsca pracy oraz szybkiego i skutecznego usuwania urobku powstałego w wyniku użycia elektronarzędzi, w tym szlifierek do ścian. Przyjrzeliśmy się bliżej temu urządzeniu i sprawdziliśmy jego efektywność we współpracy ze szlifierką wysięgnikową do powierzchni gipsowych i kątową z osłoną przeciwpyłową.

W odkurzaczu warsztatowym Dedra DED6601 zastosowano jednofazowy silnik komutatorowy o mocy nominalnej 1400 W. Napędzając turbinę, generuje on siłę ssania wynoszącą 17 kPa. Taka wartość podciśnienia powietrza jest w zupełności wystarczająca do efektywnego odsysania pyłu wytworzonego przez elektronarzędzia podłączone do odkurzacza, jak również do usuwania odpadów w warsztatach czy powstałych w wyniku

prac remontowo-budowlanych itd.Odkurzacz Dedra DED6601 wyposażono w 30-litrowy zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej. Możemy nim nie tylko usuwać odpady suche, ale też i mokre (oczywiście, oprócz płynów łatwopalnych, np. rozpuszczalników). W tym celu należy zdemontować harmonijkowy filtr HEPA przeznaczony do pracy na sucho i zamontować na osłonie pływaka membranę piankową. Urządzenie wyposażone jest też w wyłącznik pływakowy, który automatycznie zatrzyma je w przypadku, gdy poziom zebranych nieczystości płynnych osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom. Wyłącznik ten zabezpiecza odkurzacz przed przedostaniem się wody do silnika, elektroniki oraz podzespołów elektrycznych i chroni je przed uszkodzeniem, zaś użytkownika przed porażeniem prądem elektrycznym. Zbiornik opróżnia się z odpadów płynnych w sposób łatwy i szybki, gdyż wyposażono go w korek spustowy. Nie jest więc konieczne podnoszenie zbiornika i przechylanie go w celu ich wylania. Dzięki korkowi możemy też uniknąć rozlania płynnych nieczystości – jak wiadomo, dochodzi do niego, gdy nieumiejętnie opróżniamy zbiornik.

Dedra_DED6601-3

Testowany odkurzacz nie tylko możemy wykorzystać do usuwania nieczystości, ale też do przedmuchiwania. Dzięki temu możemy usunąć pył ze szczelin, powierzchni butów, ubrań itp. Aby wykorzystać funkcję przedmuchiwania, należy podłączyć wąż do króćca otworu znajdującego się w tylnej części górnej osłony odkurzacza. W celu umożliwienia pełnej współpracy z elektronarzędziami przewodowymi odkurzacz warsztatowy Dedra DED6601 wyposażono w gniazdko służące do podłączenia ich kablem. Maksymalna moc nominalna współpracującego z nim elektronarzędzia to 2000 W. W testowanym sprzęcie, oprócz gniazdka zasilającego, mamy też automatykę uruchomiania/wyłączania go za pośrednictwem podłączonej maszyny. Aby było to możliwe, włącznik główny odkurzacza ustawiamy w pozycji II. Automatyka ta wyłącza go z pewnym opóźnieniem, które pozwala na odessanie urobku z wnętrza współpracującego elektronarzędzia oraz węża ssącego.

Dedra_DED6601-1
Testowany sprzęt wyposażono w dwa duże tylne koła oraz dwa przednie obracane kółka. Odkurzacz więc można w łatwy sposób przemieszczać po warsztacie czy miejscu pracy, transportować itd. Urządzenie ma niewielką masę (8,5 kg), co ułatwia jego przenoszenie po schodach, wkładanie do samochodu itp. Wraz z nim kupujący otrzymuje wąż ssący o długości 2,5 m, końcówki robocze, uniwersalny adapter do elektronarzędzi, metalową rurę teleskopową, worek na pył, membranę piankową i filtr HEPA.

 

Dedra_DED6601-2

 

Podczas testów odkurzacza Dedra DED6601 sprawdziliśmy efektywność jego współpracy z elektronarzędziami, a dokładniej mówiąc ze szlifierkami kątowymi wyposażonymi w specjalne osłony przeciwpyłowe oraz ze szlifierką na wysięgniku Dedra 7758 (moc – 710 W, obroty – 600-1500/min, średnica talerza – 225 mm, długość boku stopy trójkątnej – 285 mm). Przedmiotem testów była efektywność odsysania pyłu powstającego podczas cięcia tarczami diamentowymi Dedra H1107 (125 mm) i HP2136 Dynamic (230 mm) elementów granitowych oraz szlifowania ścian pokrytych szpachlą gipsową. Najpierw efektywność odsysania sprawdziliśmy w przypadku szlifierki na tarcze 125 mm o mocy 1700 W, którą wykonaliśmy operację bruzdowania. Odkurzacz usuwał 100% pyłu powstającego podczas tej operacji i nie dopuszczał do

jego wydostawania się poza osłonę tarczy diamentowej. Do pylenia dochodziło jedynie w momencie zakończenia operacji obróbczej, tj. w chwili wyjścia tarczy z materiału, gdyż wtedy pył był kierowany poza osłonę szlifierki.

Zachęceni bardzo dobrą efektywnością odsysania w przypadku szlifierki 1700 W, postanowiliśmy odkurzacz podłączyć do dużej szlifierki na tarcze 230 mm. Jak wiadomo, cięcie diamentowymi tarczami 230 mm powoduje bardzo szybkie powstawanie dużych ilości pyłu, który jest trudny do usunięcia. Ten wymagający test odkurzacz Dedra DED6601 zdał na szóstkę, doszło tylko do niewielkiego pylenia ze spodniej części przecinanego elementu, co wynikało z nieznacznego wystawanie z niej tarczy diamentowej. Testy zakończyliśmy szlifowaniem gładzi gipsowych z użyciem szlifierki na wysięgniku Dedra 7758 za pomocą krążków ściernych i arkuszy trójkątnych (miejsca trudno dostępne). Jak spodziewaliśmy, testowany odkurzacz Dedra DED6601 efektywnie odsysał pył gipsowy zarówno podczas szlifowania zgrubnego, jak i wykańczającego. Można więc go używać do odsysania pyłu podczas wszystkich faz obróbki gładzi gipsowych.

 

Dedra_DED6601-5
Reasumując, redakcyjne testy odkurzacza Dedra DED6601 pokazały, że urządzenie doskonale sprawdza się we współpracy z elektronarzędziami generującymi podczas pracy bardzo duże ilości pyłu i zapewnia czyste powietrze w miejscu pracy. Naszym zdaniem testowane urządzenie doskonale nadaje się też do współpracy ze szlifierkami do gipsu i jest w stanie zapewnić czyste środowisko pracy. Podczas szlifowania tymi maszynami powstaje bowiem znacznie mniej pyłu niż w wypadku cięcia szlifierkami kątowymi materiałów budowlanych za pomocą tarcz diamentowych.

pins

 

Dane techniczne odkurzacza warsztatowego Dedra DED6601

Napięcie zasilania

230 V AC/50 Hz

Moc znamionowa

1400 W

Maks. moc odbiornika

2000 W

Pojemność całkowita zbiornika

30 l

Długość węża ssącego

2,5 m

Średnica końcówki węża ssącego

35 mm

Moc ssąca

17 kPa

Masa

8,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maurycy
maurycy
2 lat temu

CZTERY TAKIE SAME FOTKI pytam po co ?
a szukałem tego co jest pod pokrywą
pokaz czy test

Witold
Witold
2 lat temu

A jak wygląda sytuacja z filtrem, nie trzeba go czyścić co 5 minut?

Witold
Witold
Reply to  pins
2 lat temu

Nie próba deprecjacji tylko potrzeba konkretnej informacji, gdy czyta się fora to jeden z najpopularniejszych tematów to odkurzacze do remontów, szczególnie przy robieniu gładzi i zdzieraniu farb oraz jak często trzeba czyścić filtry. Artykuł zawiera informacje, że można w zasadzie używać sprzętu do wszystkiego ale brakuje informacji o konserwacji. Nie pracuje na budowie to będzie mój pierwszy odkurzacz tego typu więc staram się kupić taki który będzie dobry i wygodny(i uprzedzając ewentualne pytania nie stać mnie na taki za 1500zł). Ogólnie chodzi o typowe remonty w domu, więc zdzieranie farby, szlifowanie gładzi i usuwanie ewentualnych pozostałości.

Witold
Witold
Reply to  pins
2 lat temu

Z jakiegoś powodu poprzednia odpowiedź nie zapisała się więc jeszcze raz, komentarz miał na celu uzyskanie informacji o wygodzie eksploatacji. Nie robię na budowie i to ma być mój pierwszy odkurzacz tego typu. Większość forów porusza problem szybko zatykających się filtrów. Odkurzacz ma służyć do remontów w domu czyli odsysać pozostałości po zdzieranej farbie, po szlifowanej gładzi i o ogólny syf po remoncie.

Witold
Witold
Reply to  pins
2 lat temu

Typowy remont domowy własnymi siłami, dom ok. 50 lat, wielokrotnie przemalowywany, bez gładzi, w niektórych miejscach z dość luźnym tynkiem. Na początek pokój razem z sufitem, mniej więcej 4×5 metra, zdzieranie ścian, uzupełnianie ubytków ,kładzenie gładzi i szlifowanie. Jeśli wszystko pójdzie ok, to następne pokoje.

Witold
Witold
1 rok temu

Witam ponownie, w końcu kupiłem ten odkurzacz i jeśli moderatorzy pozwolą podzielę się opinią. Odkurzacz kupiłem za 360zł i używałem go jak na razie do odsysania podczas zdzierania ścian, szlifowania gładzi i zwykłego odkurzania. Odkurzacz jest lekki, łatwy w montażu(aczkolwiek instrukcja mogłaby być ciut lepsza)i demontażu, czyszczenie także nie sprawia problemów. Siła ssąca jest naprawdę spora, podłączona szlifierka potrafi zawisnąć sama na ścianie. Tryb włączania odkurzacza gdy włączamy elektronarzędzie działa bez zarzutu. Kółka są wygodne i bezproblemowo poruszają się po folii malarskiej Worki są pojemne i dość łatwo je założyć. Ogólnie za takie pieniądze świetna sprawa dla domowych remontów. Ale… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
1 rok temu

Ludzie ….. Ten odkurzacz to bardziej zabawka. Chciałbym zobaczyć filmik z tego testu…. Tyle co ten odkurzacz wygeneruje pyłu po szlifowaniu to jakaś masakra …. Już nie biorąc pod uwagę że wciągnąć tego pyłu z podłogi już nie da rady, chyba że filtr będziemy czyścić co 15 min. Mam ten odkurzacz od roku czasu , po pierwszym miesiącu zaczął szwankować włącznik po czym na końcu się wogole zepsuł… Nie oddawałem tego odkurzacz a nawet na gwarancję bo szkoda czasu…. Kupiłem normalny odkurzacz (flex) a tą dedre to mogę komuś sprzedać bo jest jeszcze na gwarancji albo po prostu zostawię dziecku… Czytaj więcej »