Test odkurzacza uniwersalnego Metabo ASA 30 L PC Inox

Czym powinien wyróżniać się uniwersalny odkurzacz warsztatowy? Przede wszystkim solidną budową, dużą mocą i możliwością współpracy z zewnętrznymi elektronarzędziami w trybie automatycznym. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy odkurzacz przemysłowy Metabo ASA 30 L PC Inox.

Odkurzacz ten to wielofunkcyjne narzędzie do odsysania pyłów klasy L (wartości NDS > 1 mg/m³). Przeznaczone jest ono nie tylko do sprzątania miejsca pracy, ale także do współpracy z elektronarzędziami. Model ten został bowiem wyposażony w zewnętrzne gniazdo 230 V. Po podłączeniu do niego dowolnego zewnętrznego elektronarzędzia odkurzacz uruchamia się automatycznie wraz z włączeniem zasilania w maszynie. Mogą więc z nim współpracować wyrzynarki, przecinarki i wszelkiego rodzaju szlifierki.

Tryb pracy odkurzacza wybiera się trójstopniowym włącznikiem na panelu sterowania.

Oprócz pracy w trybie półautomatycznym Metabo ASA 30 L PC Inox świetnie czuje się w tradycyjnych zadaniach sprzątania odpadów stałych i płynnych. Nieczystości suche trafiają do  pojemnika z workami PE lub tkaninowymi. Z kolei mokre są tłoczone bezpośrednio do zbiornika.

Filtr w odkurzaczu Metabo ASA 30 L PC Inox wykonany jest z poliestru, a jego dużą powierzchnia chłonna (3000 cm2) zapewnia wysoką skuteczność przechwytywania pyłu. Możemy być więc spokojni − raz wciągnięte nieczystości nie mają szans ponownie przedostać się do otoczenia. W nowym odkurzaczu zastosowano bardzo wydajny system PressClean (PC) manualnego czyszczenie filtra za pomocą mocnego strumienia powietrza. Tę czynność uruchamia się ręcznie w czasie przerw w pracy. Dzięki temu odkurzacz nie traci mocy na czyszczenie filtra w trakcie zasysania nieczystości.

Metabo_ASA30LPC-Inox_01

Sercem odkurzacza uniwersalnego Metabo ASA 30 L PC Inox jest silnik o mocy 1200 W. Ta bardzo wydajna jednostka napędowa wytwarza podciśnienie 21 kPa, zapewniając przy tym przepływ powietrza o strumieniu 60 l/s. Porównując te parametry z większymi odkurzaczami, od razu poznajemy zastosowania tego modelu – współpraca z elektronarzędziami wytwarzającymi niewielkiej wielkości nieczystości (np. wyrzynarki, pilarki, młotki udarowe).
Bardzo ciekawie przedstawia się konstrukcja odkurzacza Metabo ASA 30 L PC Inox i jego wyposażenie. Na uwagę zasługuje oczywiście lśniąca obudowa – wykonana jest ona z chromowanej stali nierdzewnej. To materiał wyjątkowo trwały i przede wszystkim odporny na działanie wody (rdza). Pozostałe elementy obudowy urządzenia wykonane są z porządnego tworzywa sztucznego. Wąż odsysający ma długość 3,2 m i średnicę 32 mm. Do węża można podłączyć dwie chromowane przedłużki oraz dyszę podłogową, dyszę ssącą, dyszę szczelinową lub dyszę szczotkową. Wszystkie elementy odkurzacza można zamontować na czas transportu na odkurzaczu. Dość standardowo producent rozwiązał kwestię transportu – odkurzacz możemy przenieść w rękach dzięki dużemu i wygodnemu uchwytowi na górze obudowy lub przeciągnąć na trzech kółkach.

Odkurzacz, podobnie jak pozostałe elektronarzędzia, można zarejestrować i tym samym przedłużyć gwarancję do trzech lat. Odkurzaczem Metabo podczas testów usuwaliśmy drobny gruz (masa ok. 5 kg), jak też sprawdziliśmy jego skuteczność zasysania pyłu podczas obróbki prowadzonej szlifierką mimośrodową. 5-kilogramowy gruz usunęliśmy w czasie 1 min 50 s. W przypadku współpracy ze szlifierką mimośrodową nie stwierdziliśmy pylenia podczas szlifowania, co oznacza, że urządzenie skutecznie usuwało pył z pola pracy.

Autor: Marek Pudło, pin 

Dane techniczne odkurzacza uniwersalnego Metabo ASA 30 L PC Inox:

 

Moc znamionowa

1200 W

Strumień powietrza

60 l/s

Podciśnienie

210 mbar

Pojemność zbiornika

32 l

Waga

8,9 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar