TEST ODKURZACZA S13 i OCZYSZCZACZA POWIETRZA A1000 PRODUKCJI HUSQVARNA

W ub.r. Husqvarna wprowadziła na rynek szeroką gamę przemysłowych odkurzaczy klasy H i oczyszczaczy powietrza. Są to urządzenia o unikalnej konstrukcji i najwyższej efektywności pracy. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej odkurzaczowi Husqvarna S13, który przeznaczony jest do współpracy z elektronarzędziami, oraz oczyszczaczowi powietrza A1000.

 

Odkurzacz Husqvarna S13 z linii S

Mimo podobieństw do klasycznych odkurzaczy przemysłowych pod względem zasady pracy ma odmienną konstrukcję, która umożliwia bardzo dokładną filtrację zasysanego powietrza. Przypomnijmy, klasyczny odkurzacz przemysłowy czy warsztatowy składa się z pojemnika na kółkach i nałożonej na niego głowicy z napędem i turbiną, filtrami oraz układem zasilania, elektroniką sterującą itd. Jakie są wady wynikające z

takiej konstrukcji? Po pierwsze, silnik i turbina znajdują się w bezpośredniej bliskości pyłu oraz nieczystości zasysanych do pojemnika, szczególnie w wypadku, gdy ma on niewielką pojemność lub gdy jest w dużej części napełniony. W praktyce więc zawsze dochodzi do znacznego zapylenia głowicy takiego odkurzacza, a jeśli jest nieszczelna, konsekwencje tego mogą być nieprzyjemne dla użytkownika. Dochodzi bowiem bardzo szybko do uszkodzenia silnika lub turbiny. Po drugie, w przypadku nawet bardzo lekkiego uszkodzenia filtra pył dostaje się do turbiny, osiada na niej, powodując niewyważenie i szybkie zniszczenie zespołu napędowego. W takim przypadku jest on też wydmuchiwany z powrotem przez dyszę wylotową do pomieszczenia, gdzie używamy odkurzacza i zanieczyszcza środowisko pracy. Jeśli pył jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, to konsekwencje tego mogą być tragiczne. Po trzecie, filtracja w klasycznej konstrukcji jest 1-stopniowa i ograniczona brakiem odpowiedniej komory. Po czwarte, pojemnik jest nieprzeźroczysty i dlatego trzeba do niego często zaglądać w celu kontroli ilości zebranych nieczystości, co wiąże się z dodatkowym zapyleniem miejsca pracy.

 

Husqvarna_S13-1
Testowany odkurzacz Husqvarna S13 ma konstrukcję znacznie różniącą się od klasycznej. Eliminuje ona wspomniane wady odkurzaczy przemysłowych. Husqvarna S13 składa się z dwóch oddzielnych głównych podzespołów wykonawczych: komory filtra cyklonowego i zespołu napędowego z filtrem HEPA H13. Są one połączone ze sobą rurą do transportu powietrza i zamontowane na solidnym wózku wykonanym ze stalowych spawanych ram lakierowanych na czarno. Wózek wyposażono w dwie pary kół, w tym jedną skrętną, co ułatwia transport odkurzacza.

 

Jego podzespołem głównym, który najpierw omówimy, jest duża, walcowa komora filtra cyklonowego, która mieści też duży filtr główny. Ma on kształt stożka, odznacza się wysoką trwałością i może być wielokrotnie czyszczony. W tym celu należy go ostukać, wyczyścić szczotką z miękkim włosiem lub umyć pod bieżącą wodą, przy czym ponowne zainstalowanie filtra możliwe jest po uprzednim jego wyschnięciu. Do jego czyszczenia nie wolno stosować sprzężonego powietrza, gdyż uszkadza ono jego delikatną strukturę. Do komory tej podłącza się wąż odkurzacza służący do transportu nieczystości z miejsca pracy, zaś w jej spodniej części montuje przeźroczysty foliowy worek na odpady. W komorze tej znajdują się dwa stopnie filtracji zasysanego powietrza wraz z zanieczyszczeniami. Pierwszy z nich to tzw. filtracja cyklonowa. Podczas niej wytrącane są grubsze odpadki, które następnie opadają do foliowego worka. Drugi stopień filtracji stanowi stożkowy filtr główny, w którego wnętrzu powietrze jest lekko rozprężane i następnie transportowane przez rurę do trzeciego stopnia filtracji, czyli do filtra HEPA H13 znajdującego się przed zespołem napędowym. Po przejściu tego filtra jest ono odprowadzane dyszą na zewnątrz odkurzacza.

 

Husqvarna_S13-4
Zanim opowiemy o zespole napędowym, omówimy system Jet Pulse zamontowany w komorze filtra cyklonowego. Służy do oczyszczania filtra głównego z zatykającego go pyłu. W tym celu podczas pracy odkurzacza odłącza się wąż zasysający nieczystości, jego wlot blokuje się zaślepką, a następnie przez 5 s budowane jest podciśnienie wewnątrz komory filtrującej. Następnie naciska się

dźwignię zaworu rozprężającego znajdującego się na górze obudowy filtra głównego w komorze cyklonowej i przytrzymując ją przez 5 s. Następuje wtedy przedmuchanie filtra i rozprężenie w tej komorze oraz zrzucenie zalegającego pyłu do worka na odpady. Czynność tę powtarza się pięć razy. Do spodniej komory filtra cyklonowego, co już anonsowaliśmy, montuje się foliowe worki na odpadki. Ich łatwą wymianę umożliwia system Longopac eliminujący podczas niej rozsypywanie się pyłu. Ponieważ są one przeźroczyste, mamy cały czas łatwą kontrolę ich zapełnienia.

 

Jak już wspominaliśmy, przez rurę z komory filtra cyklonowego oczyszczone wstępnie powietrze przez filtr główny dostaje się do obudowy filtra HEPA H13 w zespole napędowym. Dokładniej mówiąc, przechodzi przez filtr HEPA H13 (wspomniany 3. stopień filtracji). Wyłapuje on 99,99% pozostałego w nim pyłu krzemionkowego z tzw. frakcji wdychalnej o wielkości 0,3 mikrona. Dzięki temu uzyskujemy czyste powietrze w miejscu pracy. Co ważne, każdy zastosowany w omawianym odkurzaczu Husqvarna S13 pojedynczy filtr HEPA H13 testowany jest oddzielnie i otrzymuje certyfikat dla filtracji rzędu 99,99% pyłu o wielkości 0,3 mikrona.

Husqvarna_S13-5_1
Zespół napędowy, oprócz filtra HEPA H13, mieści też 1-fazowy silnik elektryczny o mocy 1200 W. Połączony jest z turbiną oraz elektroniką sterującą wraz układem zasilania współpracującego elektronarzędzia i gniazdkiem do jego podłączenia. Odkurzacz Husqvarna S13 wytwarza przepływ powietrza o wielkości 200 m3/h i podciśnieniu 22 kPa. Wyposażono go też w praktyczny wskaźnik podciśnienia zasysanego powietrza. Dzięki niemu wiemy, czy odkurzacz pracuje z pełną mocą. W przypadku obniżenia jego efektywności oczyszczamy filtr główny i przywracamy urządzeniu pełną wydajność. Testowane urządzenie może też być uruchamiane i wyłączane za pośrednictwem podłączonego do jego gniazdka elektronarzędzia. Przy tym, jeśli wyłączymy współpracującą maszynę, odkurzacz zatrzyma się z pewnym opóźnieniem, co pozwala mu odessać z niej resztkę pyłu. Tryb pracy (działanie samodzielne lub we współpracy z elektronarzędziem) wybieramy 2-funkcyjnym włącznikiem znajdującym na boku zespołu napędowego.

 

Jak widać, dzięki oddzieleniu głównych podzespołów odkurzacz przemysłowy Husqvarna S13 przeznaczony do pracy na sucho, jest pozbawiony wad klasycznych konstrukcji tego typu urządzeń. Dzięki temu można było też zastosować w nim trzy stopnie filtracji powietrza i uzyskać wysoką skuteczność jego oczyszczania. Testowane urządzenie bowiem pod tym względem jest najwyższej klasy H (zob. tabela „Klasyfikacja urządzeń odpylających według rodzaju pyłu, czyli ich klasa ochrony przeciwpyłowej”). Ponadto nie ma możliwości w nim przeniknięcia kurzu do zespołu silnika oraz turbiny i to nawet w przypadku, gdy zostanie rozszczelniony filtr główny. W najgorszym razie, gdy zostanie zatkany filtr HEPA H13, przestanie ono pracować. Żeby przywrócić mu sprawność, należy tylko wymienić filtry HEPA H13 i/lub główny.

 

 

Oczyszczacz powietrza Husqvarna A1000 z linii A

Ma kompaktową i solidną konstrukcję skrzynkową, lekką obudowę ułatwiającą transport. Husqvarna A1000 wyposażony jest w 2-stopniowy system filtracji złożony z filtra wstępnego z karbowanego poliestru oraz filtra HEPA H13. Urządzenie zapewnia powietrze ISO 5 klasy 100, czyli o najwyższej jakości. Może być używane do oczyszczania powietrza z pyłu betonowego i gipsowego, jak też drobnego pyłu powstałego w czasie piaskowania. Wyposażone jest 1-fazowy silnik o mocy 285 W napędzający wentylator,

jak też w lampkę sygnalizującą zapchanie lub uszkodzenie filtra HEPA H13. Napęd ma dwie prędkości pracy o przepływie powietrza wynoszącym 500 lub 1000 m3/h. Ustawia się je zależnie od warunków pracy. Do urządzenia można podłączyć rurę odprowadzającą oczyszczone powietrze na zewnątrz pomieszczenia. W celu usunięcia pyłu z pomieszczeń trzeba użyć co najmniej dwóch lub więcej oczyszczaczy w celu wywołania zawirowania powietrza. Nadmieniamy, że w trakcie pracy powietrze powinno być filtrowane co najmniej 6 do 10 razy na godzinę, co oznacza, że należy prawidłowo dobrać liczbę oczyszczaczy do wielkości pomieszczenia, w którym prowadzone są roboty budowlane.

 

Wyniki redakcyjnych testów

Testy odkurzacza S13 i oczyszczacza powietrza A1000 produkcji Husqvarna były prowadzone w warsztatach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisku, który m.in. kształci stolarzy. Za udostępnienie warsztatu chcieliśmy w tym miejscu podziękować kierownictwu szkoły.

Husqvarna_S13-3
Przedmiotem testów była skuteczność współpracy odkurzacza Husqvarna S13 ze szlifierką do ścian oraz efektywność pracy oczyszczacza powietrza A1000 podczas wykonywania gładzi z użyciem szpachli gipsowej. W testach wzięła udział jako elektronarzędzie współpracujące szlifierka Metabo LSV 5-225. Została ona połączona z odkurzaczem Husqvarna S13 za pomocą węża o średnicy zewnętrznej 46 mm oraz swojego kabla zasilającego. Podczas testów obrabialiśmy testowaną ścianę wykonaną z zaszpachlowanego karton-gipsu. Przedmiotem testu była skuteczność odsysania pyłu gipsowego podczas szlifowania ścian. Do szlifowania użyliśmy krążków ściernych o ziarnistości P100 i P120. Sprawdzaliśmy skuteczność odsysania na maksymalnych obrotach szlifierki, które powodują największe pylenie. We wszystkich przeprowadzonych próbach uzyskaliśmy pełne, 100-proc. usunięcie pyłu z pola obróbki, co oznacza całkowicie bezpyłową pracę. Oczywiście, warunkiem tego jest prawidłowe (równoległe) prowadzenie talerza szlifierki po ścianie. Wszelkie jego boczne odchylenia, których w trakcie pracy trudno uniknąć, powodują wydostawanie się niewielkich ilości pyłu na zewnątrz strefy obróbki. Dlatego przydatny w takich pracach jest też oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu unikniemy zapylenia miejsca pracy. Żeby szybko usuwał pył, powinien być umieszczony w pobliżu miejsca obróbki. Dlatego sprawdziliśmy jego efektywność pracy, otrzepując w niewielkiej odległości od niego szlifierkę z pyłu. Urządzenie nie miało problemu z zasysaniem chmurki pyłu z odległości ok. 0,5 m. Dzięki temu nie rozchodził się on po pomieszczeniu.

 

Reasumując testy odkurzacza S13 i oczyszczacza powietrza A1000 produkcji Husqvarna, stwierdzamy, że to urządzenia 100-proc. skuteczne w pracy. Do tego jest to sprzęt o najwyższej trwałości, zapewniający faktycznie czyste powietrze (bez pyłu) w miejscu pracy. Dla jego użytkowników oznacza to, że są chronieni przed śmiertelną pylicą płuc i koniecznością poniesienia wydatków na naprawę niesprawnych odkurzaczy klasycznej konstrukcji.

pins

 

Klasyfikacja urządzeń odpylających według rodzaju pyłu, czyli ich klasa ochrony przeciwpyłowej

Klasa pyłu

Kategoria zastosowania

Przepuszczalność filtra (m3/h)

Dla pyłów

Efekt usuwania

L

U

< 5

MAC* > 1 mg/m3

bez kwalifikacji

M

G, S

< 1

MAC > 0,1 mg/m3

Powietrze o niskiej zawartości pyłu

H

K1, C

< 0,005

MAC < 0,1 mg/m3

Powietrze wolne od pyłu

opcjonalna

B1

Zależy od klasy pyłu M lub H

Pyły wybuchowe wszystkich klas, azbest

* Maximum Allowable workplace Concentration (ang. maksymalne stężenie w miejscu pracy). Źródło: Holger H. Schweizer (red.), Encyclopedia of Power Tools, wyd. 5., Stuttgart 2002

 

Dane techniczne odkurzacza przemysłowego Husqvarna S13

Moc znamionowa

1200 W

Napięcie

230 V

Natężenie prądu

5,2 A

Zasilanie

1-fazowe

Przepływ powietrza

200 m³/h

Wielkość podciśnienia

22 kPa

Ciężar

29kg

Liczba filtrów HEPA

1

Klasyfikacja

H

Zalecane urządzenia współpracujące

wiertnice, przecinarki, maszyny do pracy z ręki

 

Dane techniczne oczyszczacza powietrza Husqvarna A1000

Moc

285 W

Napięcie

230 V

Prąd

1,2 A

Zasilanie

1-fazowe

Przepływ powietrza

500/1000 m³/h

Ciężar

20 kg

Wymiary

465×385×466 mm

Powierzchnia filtra HEPA H13

3,5 m²

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Gipsuje
Andrzej Gipsuje
6 lat temu

Miałem “w rekach” ten odkurzacz podczas pracy z żyrafą. Ogólnie daje rade ale to co jest najlepsze to jego cicha praca, nie wiem jak będzie z czasem ale wygląda na opłacalny wydatek.

Michał Tynkarz
Michał Tynkarz
6 lat temu

no fajna zabwka ja jak tym robilem to bylem bardzo mile zaskoczony wydajny i latwy w robocie to pulman wiec powinien latac