TEST ODKURZACZA PRZEMYSŁOWEGO YATO YT-85715

Marka YATO rozszerzyła swoją ofertę odkurzaczy przemysłowych o zaawansowany technicznie model YT-85715. Wyposażony jest on w dwa zbiorniki oraz regulację siły ssania i przeznaczony do pracy na sucho i mokro.

Odkurzaczem YATO YT-85715 możemy odsysać pyły klasy L. Urządzenie wyposażono w harmonijkowy filtr papierowy do pracy na sucho oraz w gąbkowy do usuwania nieczystości mokrych. Urządzenie, co jest unikalnym rozwiązaniem i rynkowym novum, ma dwa zbiorniki: dolny i górny o łącznej pojemności 30 l. Przy tym zbiornik górny może być wykorzystywany wyłącznie do pracy na sucho i standardowo jest wyposażony w worek wielokrotnego użytku. Zbiornik ten ma przeźroczystą pokrywę, która umożliwia

ocenę jego napełnienia, co znacznie ułatwia pracę i prawidłową eksploatację sprzętu. Natomiast zbiornik dolny nie jest przystosowany do montażu worków. Wyboru zbiornika dokonuje użytkownik odkurzacza przez umieszczenie węża ssącego w otworze któregoś z nich. Aby sprzęt pracował pełną mocą, konieczne jest zatkanie otworu nieużywanego zbiornika specjalnym korkiem znajdującym się w wyposażeniu urządzenia. Co ważne, odkurzacz ma również zabezpieczenie pływakowe, które wyłącza go w wypadku przepełnienia dolnego zbiornika wodą, która – jak wiadomo – może spowodować zwarcie, a nawet być przyczyną porażenia użytkownika. Sprzętu YATO YT-85715 możemy też użyć jako dmuchawy i usuwać strumieniem powietrza pył np. z narzędzi. W tym celu jego wąż należy zamocować w otworze wylotowym, który znajduje się na przodzie urządzenia obok regulacji siły ssania i włącznika.

 

W testowanym odkurzaczu YATO YT-85715 zastosowano 1600-watowy silnik komutatorowy oraz wydajną turbinę. Sprzęt generuje podciśnienie powietrza wynoszące 18 kPa. Znajdziemy w nim też regulację siły ssania oraz manualny otrząsacz filtra pracujący na zasadzie odwróconego ciągu. W tym celu w pracującym odkurzaczu należy zatkać wąż ręką i nacisnąć przycisk tej funkcji. Do odkurzacza YATO YT-85715 można podłączyć elektronarzędzia o maksymalnej mocy 2000 W. Służy do tego gniazdko znajdujące się obok pokrętła siły ssania i włącznika głównego. Zastosowana automatyka (autostart) umożliwia uruchomienie i zatrzymanie odkurzacza włącznikiem maszyny i opóźnia jego wyłączenie, co pozwala mu odessać resztki urobku. Eliminuje ona także przeciążenie sieci elektrycznej spowodowane jednoczesnym włączeniem dwóch urządzeń o dużej mocy. Tryb współpracy z elektronarzędziem podłączonym przewodem zasilającym do odkurzacza wybiera się włącznikiem głównym, ustawiając go w pozycji I.

Testowany odkurzacz YATO YT-85715 wyposażono w 5-metrowy kabel zasilający. Są też kółka, w tym dwa obrotowe, oraz składany pałąk. Ułatwiają one transport i przestawianie urządzenia w warsztacie lub na placu budowy. W standardowym wyposażeniu odkurzacza YATO YT-85715 znajdują się filtry papierowy i gąbkowy, wąż elastyczny, rury przedłużające oraz dwie końcówki ssące: szeroka i wąska.

 

Testy odkurzacza YATO YT-85715 polegały na sprawdzeniu efektywności odsysania urobku podczas jego współpracy z elektronarzędziami, w tym z małymi szlifierkami kątowymi wyposażonymi w specjalne osłony przeciwpyłowe, pilarkami tarczowymi i szlifierką do gładzi gipsowych YT-82350.

 

W pierwszym teście skuteczność odsysania sprawdziliśmy, użytkując szlifierkę kątową na tarcze 125 mm o mocy 1550 W, którą wykonaliśmy operację bruzdowania cegieł klinkierowych. Odkurzacz YATO YT-85715 odessał 100% pyłu wytwarzanego podczas tej operacji – nie dochodziło do jego wydostawania się poza osłonę tarczy diamentowej. Niewielkie pylenie zauważyliśmy jedynie w momencie wyjścia tarczy z materiału, co jest zjawiskiem występującym w przypadku wszystkich odkurzaczy warsztatowych i przemysłowych, gdyż wtedy tarcza wyrzuca pył poza osłonę.

Następnie podłączyliśmy odkurzacz YATO YT-85715 do akumulatorowej pilarki tarczowej wyposażonej w osłonę otwartą bocznie. Podobnie jak w wypadku szlifierki kątowej, odsysał on skutecznie wióry i pył podczas cięcia drewna sosnowego. W naszej ocenie w jego zbiorniku lądowało ok. 95% urobku, co w przypadku osłon bocznie otwartych jest bardzo dobrym wynikiem, świadczącym o dużej sile ssania testowanego sprzętu.

Sprawdzian zakończyliśmy szlifowaniem tynków gipsowych, a odkurzacz YATO YT-85715 podłączyliśmy do szlifierki na wysięgniku YATO YT-82350. Szlifowanie wykonaliśmy za pomocą krążków ściernych (na dużych powierzchniach ścian) i arkuszy trójkątnych (w miejscach trudno dostępnych). Testowany odkurzacz YATO YT-85715 efektywnie usuwał pył gipsowy i robił to w 100% skutecznie, zarówno podczas szlifowania zgrubnego, jak i wykańczającego.

 

Reasumując, redakcyjne testy odkurzacza YATO YT-85715 pokazały, że perfekcyjnie współpracuje on z elektronarzędziami i zapewnia czyste powietrze w miejscu pracy. Sprawdzi się podczas prac prowadzonych na budowach, w wykańczanych lub remontowanych pomieszczeniach, warsztatach stolarskich czy lakierniczych.

pins

Dane techniczne odkurzacza przemysłowego YATO YT-85715

Klasa pyłów L
Moc znamionowa 1600 W
Podciśnienie 18 kPa
Pojemność zbiornika 30 l
Maks. obciążenie gniazda do podłączenia elektronarzędzia 2000 W
Stopień ochrony IPX4
Waga 8 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar