Test odkurzacza przemysłowego Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS

W odkurzaczu Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS, zwanym w skrócie iPulse, zastosowano technologię Permanent Clean. Zapewnia ona ciągłość pracy urządzeniem i tym samym gwarantuje największą wydajność pracy.

Technologia Permanent Clean w odkurzaczu Starmix iPulse to w rzeczywistości inteligentny system automatycznego oczyszczania filtrów. W prezentowanym modelu, w przeciwieństwie do innych odkurzaczy przemysłowych obecnych na rynku, znajdują się dwa oddzielne filtry przechwytujące najdrobniejsze nieczystości. W tradycyjnym odkurzaczu z jednym filtrem system oczyszczania na czas strzepywania pyłu przerywa pracę odkurzacza. W prezentowanym modelu procedura ta jest realizowana w trakcie pracy narzędzia bez konieczności jego wyłączania.

W odkurzaczu zamontowano dwa czujniki przepływu powietrza – przed filtrem oraz

między filtrem a silnikiem. Różnica w odczycie wartości przepływu z obu filtrów uruchamia otrząsanie filtrów – cały ruch powietrza skierowany jest przez pierwszy filtr, podczas gdy drugi jest otrzepywany. Potem następuje zmiana – otrząsany jest pierwszy, a pracuje drugi. Co więcej, dzięki zastosowanym dwóm czujnikom otrząsanie filtra nie uruchomi się przy np. zatkanym wężu czy przepełnionym zbiorniku – wyłącznie zapchanie filtra wyzwoli proces elektromagnetycznego otrząsania filtrów.

Starmix_ISP_ARD-1435_02

Filtry w odkurzaczu Starmix iPulse wykonane są z poliestru, mają kształt harmonijki, a ich całkowita powierzchnia chłonna to 8600 cm2. Poliester jest materiałem wielokrotnego użytku, filtry można więc myć, płukać i szczotkować. Warto też podkreślić, że filtry instaluje się w kasetach znajdujących się poza pojemnikiem na nieczystości. Można je więc zmieniać bez konieczności wcześniejszego usuwania wciągniętych odpadów. Klasa filtracji samych filtrów: „M” (99,93 – 99,99% wychwytywania).
O skuteczności każdego odkurzacza w największej mierze decyduje zastosowana w nim jednostka napędowa. To bowiem silnik wytwarza odpowiednio duże podciśnienie i zapewnia właściwy przepływ powierza, które pozwala wciągać największe i najcięższe odpady (wióry, gruz). Odkurzacz Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS ma silnik o mocy 1400 W. Wytwarza on podciśnienie o maksymalnej wartości 24,8 kPa, zapewniając przy tym przepływ powietrza o strumieniu 220 l/s. Użytkownik może dodatkowo samodzielnie regulować płynnie siłę ssania przez zmianę prędkości obrotowej silnika.
Odkurzacz przemysłowo-warsztatowy tym różni się od zwykłego odkurzacza, że można do niego podłączyć elektronarzędzie. W przypadku modelu Starmix iPulse do gniazdka znajdującego się na panelu sterowania może być podpięte urządzenie o maksymalnej mocy 2400 W. W takiej konfiguracji włączenie elektronarzędzia powoduje automatyczne uruchomienie odkurzacza. Odkurzacz wyłącza się chwilę po przerwaniu pracy elektronarzędziem. Sposób pracy odkurzacza wybiera się pokrętłem.

Zbiornik na nieczystości ma całkowitą pojemność 35 l. Przy czym mieści się w nim do 25 l odpadów suchych i do 15 l płynów. W górnej części pokrywy zbiornika umieszczony jest czujnik poziomu zassanej cieczy. W momencie przekroczenia poziomu zagrażającego sprawności urządzenia jest ono natychmiast wyłączane. Płyny zasysa się bezpośrednio do pojemnika, natomiast odpady stałe mogą trafiać dodatkowo do papierowych worków. Do pracy na mokro nie należy wymontowywać filtrów.

Prezentowany odkurzacz jest przemyślaną konstrukcją, także jeśli chodzi o kwestie wygody codziennego użytkowania, transportu i przechowywania. Starmix iPulse został wyposażony w wygodne kółka – parę dużych zapewniających stabilność, oraz parę małych skrętnych z hamulcami unieruchamiającymi odkurzacz w miejscu pracy. W górnej części urządzenia znajdziemy wygodną rączkę do jego przenoszenia oraz hak na kabel. Nieużywane szczotki umieszcza się w specjalnym uchwycie. Wąż ssący o średnicy 35 mm i długości 5 m w połączeniu z 8-metrowym gumowym kablem zasilającym pozwalają pracować jednorazowo na powierzchni ok. 530 m2 (pole koła o średnicy 13 m). W wyposażeniu standardowym odkurzacza Starmix znajdziemy gumowy adapter do podłączenia elektronarzędzia (zwężający się), uchwyt ssący ze stali nierdzewnej z zaworem powietrza, dwie przedłużki ze stali nierdzewnej (48 cm każda), dyszę szczelinową 21 cm i profesjonalną szczotkę podłogową z wkładem z włosia (szer. 37 cm).

Testy odkurzacza Starmix iPulse polegały na sprawdzeniu skuteczności usuwania drobnego gruzu (masa ok. 5 kg) i pyłu

podczas szlifowania szlifierką mimośrodową. 5-kilogramowy gruz usunęliśmy w czasie 1 min 13 s. Dużej średnicy wąż nie zapychał się również dużymi elementami w trakcie sprzątania redakcyjnego warsztatu. Zaś w przypadku współpracy ze szlifierką mimośrodową stwierdziliśmy szybkie i skuteczne usuwanie urobku (pyłu szlifierskiego) z pola pracy. Odkurzacz poradził sobie więc z tym typowymi zastosowaniami na piątkę. Przyszli użytkownicy tego modelu odkurzacza będą z pewnością cieszyć się ponadprzeciętną w tej klasie elektronarzędzi długością kabla przyłączeniowego. Z jednego gniazdka zasilającego można posprzątać sporych rozmiarów halę produkcyjną.

Autor: Marek Pudło, pins 

Dane techniczne odkurzacza przemysłowego Starmix ISP ARD-1435

Moc znamionowa

1400 W

Maks. moc przyłączanego narzędzia

2400 W

Strumień powietrza

220 l/s

Podciśnienie

248 mbar

Pojemność pojemnika całkowita/odpady suche/ciecz

35/25/15 l

Waga

17 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar