Test odkurzacza Hitachi RP 500YDM

Odkurzacz Hitachi RP 500YDM wyposażono w filtr klasy M, co umożliwia zastosowanie go do usuwania toksycznych wiórów i pyłów z drewna i materiałów budowlanych. Urządzeniu bliżej przyjrzeliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

Co powoduje, że odkurzacz Hitachi jest tak dobrze przystosowany do pochłaniania szkodliwych pyłów pochodzących z obróbki drewna czy materiałów budowlanych? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Zastosowano w nim filtr klasy M, który jest zgodny z europejskimi normami czystości powietrza. Przypomnijmy, że w celu określenia stężenia substancji szkodliwych w powietrzu w Europie opracowano dwie standaryzowane wielkości: MAC (niem. MAK) i STC. MAC, czyli Maximum Allowable workplace Concentration (ang. maksymalne

stężenie w miejscu pracy). Określają one dopuszczalne maksymalne stężenie substancji lotnych (unoszących się cząstek, kurzu, gazów i wyziewów) w atmosferze miejsca pracy. W przypadku omawianego odkurzacza MAC > 0,1 mg/m3, co w efekcie daje powietrze o bardzo niskiej zawartości pyłu, którego czystość w miejscu obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych czy materiałów budowlanych odpowiada wspomnianym europejskim normom. Warto tu także wspomnieć o antystatycznym zabezpieczeniu odkurzacza i jego węża ssącego, które uniemożliwia zapalenie się pyłów iskrą spowodowaną przez elektryczność statyczną. Jak wiadomo, ma to duże znaczenie, gdyż w warsztatach stolarskich wykonuje się operacje pokrywania powierzchni drewnianych lakierami zawierającymi łatwopalne substancje lotne.

W odkurzaczu Hitachi zastosowano kilka rozwiązań, które mają decydujący wpływ na skuteczność odkurzania podczas obróbki drewna lub materiałów drewnopochodnych. Ma on wydajny silnik o mocy nominalnej 1200 W (maksymalna moc – 1400 W), który wytwarza podciśnienie o wartości 248 mbarów i gwarantuje przepływ powietrza na poziomie 140 m3/h (3660 l/m). Jednostka napędowa ma podwójny obieg powietrza – jeden do zasysania nieczystości, a drugi do chłodzenia silnika. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze nie dociera do podzespołów silnika. Urządzenie wyposażone jest w system łagodnego startu, gniazdo do podłączenia elektronarzędzi o mocy nominalnej do 2000 W, układ opóźniający jego wyłączenie w trybie współpracy z elektronarzędziami.

Odkurzacz wyposażono w innowacyjny system filtrujący złożony z dwóch wymiennych filtrów. Wykonane są one z celulozy i posiadają zoptymalizowaną geometrię. Filtry czyszczone są automatycznie przez elektromagnetyczny system, który skutecznie strzepuje z nich pył do zbiornika. Eliminuje to konieczność ręcznego oczyszczania. Można również osobno włączyć funkcję oczyszczania, w tym celu należy ustawić pokrętło w pozycji „RA”. Filtry umieszczono wysoko w głowicy zasysającej, poza strefą pochłaniania brudu oraz powyżej powierzchni wody. Zasysane większe drobiny nie mają dostępu do filtrów, a więc ich nie uszkodzą. Odkurzacz wyposażono także w specjalny wskaźnik ledowy, który ostrzega o zbyt zabrudzonych filtrach i spowodowanym przez to nadmiernym spadku podciśnienia i wielkości przepływu strumienia powietrza. Ma on także spory pojemnik na odpady (50 l brutto). Jest przystosowany do zbierania zarówno nieczystości stałych (45 l), jak i płynnych (43 l). Maszyna wyposażona jest w czujnik napełnienia zbiornika wodą chroniący przed przepełnieniem, które może spowodować uszkodzenie odkurzacza.

Jak już wspomnieliśmy, odkurzacz Hitachi RP 500YDM może pracować w zestawie z dyszami do usuwania nieczystości, jak również jako maszyna odsysająca nieczystości bezpośrednio z pola obróbki ręcznych pilarek tarczowych, wyrzynarek, frezarek górnowrzecionowych czy szlifierek. Wówczas elektronarzędzie podłącza się do zasilania poprzez gniazdko wbudowane w odkurzaczu. Ten automatycznie włącza się w momencie uruchomienia urządzenia zewnętrznego i działa jeszcze przez ok. 7 s po przerwaniu jego pracy, aby całkowicie opróżnić wąż z odpadów. Jest to tzw. tryb pracy zdalnej. Wybiera się go przełącznikiem na panelu sterowania odkurzacza. Obok niego umieszczono pokrętło, którym reguluje się siłę w zależności od średnicy stosowanego węża (21, 27 i 35 mm). Zbyt duży przepływ powietrza podczas pracy np. ze szlifierką oscylacyjną mógłby powodować zbyt mocne przysysanie stopy narzędzia z papierem ściernym do obrabianego materiału i sprawić, że praca byłaby utrudniona.

Odkurzacz Hitachi RP 500YDM ma także kilka ciekawych rozwiązań użytkowych. Na

przykład w tylnej części maszyny znajdują się specjalne uchwyty do przechowywania nieużywanych w danej chwili elementów układu ssącego. Można w nim zamocować rurę, dyszę czy nawinąć wąż. Dzięki temu wszystkie akcesoria są zawsze pod ręką. Jest również kabłąk oraz koła (jedna para dużych solidnych kół i druga mniejszych, ale za to skrętnych), które ułatwiają transport/przesuwanie urządzenia. Kabel zasilający ma długość 8 m, a wąż ssący o średnicy 35 mm – 5 m. Umożliwia to pracę odkurzaczem na powierzchni o dużym promieniu, a także w znacznej odległości od gniazdka z prądem. Urządzenie waży 17,7 kg.

Podczas redakcyjnych prób przeprowadziliśmy jeden test, ale za to bardzo wymagający. Naszym zdaniem pokazuje on zdolność odkurzaczy zarówno do efektywnego usuwania nieczystości podczas sprzątania warsztatu czy miejsca pracy, jak i wiórów lub pyłu podczas współpracy z elektronarzędziami. Test polega na odsysaniu pyłu podczas szlifowania ściernicą diamentową bloczka betonowego. Użyliśmy do tego szlifierki kątowej Hitachi G 13VA o mocy 1500 W i obrotach 10.500/min uzbrojonej w diamentową tarczę garnkową o średnicy 125 mm i osłonę przeciwpyłową Sankyo z podłączeniem do węża testowanego odkurzacza. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Dosłownie żadnego pylenia, nawet wtedy, kiedy wychodziliśmy tarczą poza krawędź obrabianego bloczka betonowego, podobnie było podczas szlifowania powierzchni nad przelotowymi otworami.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar