Test odkurzacza Hitachi RP 350YE

Hitachi, tak jak większość producentów markowych elektronarzędzi profesjonalnych, oferuje dużą gamę odkurzaczy przemysłowych o różnej mocy i zaawansowaniu technicznym. Niedawno japońska firma wprowadziła na rynek nowy odkurzacz RP 350YE. Przyjrzeliśmy się bliżej tej maszynie w redakcyjnym warsztacie.

Hitachi RP 350YE to odkurzacz warsztatowo-budowlany. Służy więc nie tylko do sprzątania, ale także jako urządzenie odpylające do elektronarzędzi. Hitachi może współpracować z wszelkiego rodzaju bruzdownicami, szlifierkami wyposażonymi w osłony z końcówkami do odpylania (kątowymi, oscylacyjnymi i mimośrodowym), pilarkami do drewna i materiałów drewnopochodnych (stołowymi, ukośnicami, tarczówkami ręcznymi), wyrzynarkami, oscylacyjnymi urządzeniami wielofunkcyjnymi itd.

Jednym słowem, ze wszystkimi elektronarzędziami, które producenci wyposażyli w systemy lub osłony do usuwania pyłu lub wiórów z króćcami do podłączenia węży odkurzaczy przemysłowych.
Testowany odkurzacz wyposażono w silnik o mocy 1140 W. Hitachi nie jest więc jakimś demonem poboru prądu, bo to nie jest najważniejsze dla efektywności wykonywanych nim prac. Jak wiadomo, dla użytkowników najważniejsze są parametry „powietrzne”. A te w wypadku Hitachi wyglądają bardzo dobrze w stosunku do mocy nominalnej: maksymalne podciśnienie o wartości 22 kPa i przepływ powietrza wynoszący 3,5 m3/min. Oba parametry pozwalają odkurzaczowi
Hitachi na wciąganie z podłogi większych kawałków gruzu oraz efektywne odsysanie pyłu powstającego podczas obróbki elektronarzędziami.

Należy tu wspomnieć, że jednostka napędowa jest zabezpieczona specjalnym filtrem powietrza. Zapobiega on przedostawaniu się nieczystości do wnętrza motoru, jednak czystość ma duży wpływ na wydajność odkurzacza. Warto kontrolować jego stan i w razie konieczności wymieniać lub czyścić.

Testowany odkurzacz Hitachi RP 350YE ma duży, 35-litrowy zbiornik na odpady, który wykonano ze stali nierdzewnej odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Przy zbieraniu odpadów można stosować w nim odpowiednie worki papierowe lub foliowe. Odkurzacz przystosowany jest również do zbierania nieczystości płynnych. Wtedy pracę należy wykonywać bez worków. Elektronarzędzie ma wewnątrz zbiornika pływak – elektroniczne zabezpieczenie, które wyłącza silnik w momencie maksymalnego napełnienia zbiornika cieczą. Chroni on silnik i elektronikę przed zalaniem, a użytkownika przed zwarciem, a w skrajnym wypadku nawet przed porażeniem prądem.

Jak wspomnieliśmy na początku, Hitachi RP 350YE przystosowany jest zarówno do tradycyjnego sprzątania pomieszczeń, jak i do trybu automatycznego odsysania przy podłączonym do gniazdka elektronarzędziu o maksymalnej mocy 2400 W. Tryb pracy odkurzacza ustalamy oddzielnym włącznikiem. Przy wybranym trybie automatycznym, odkurzacz włącza się w momencie uruchomienia elektronarzędzia. Wyłącza się również automatycznie z pewnym opóźnieniem po zatrzymaniu pracy elektronarzędzia. Opóźnienie wyłączenia umożliwia odessanie urobku powstałego w momencie zakończenia pracy maszyną.

Testowane elektronarzędzie standardowo wyposażono w elastyczną rurę ssąca o średnicy 38 mm i długości 3 m. W zestawie znajdziemy uchwyt przegubowy i wiele praktycznych końcówek: dyszę główną, do miejsc trudno dostępnych, tzw. mokrą, okrągłą ze szczotką i elementy umożliwiające podłączenie odkurzacza do elektronarzędzi. Wszystkie te akcesoria można w uporządkowany sposób przechowywać razem z jednostką centralną. Na obudowie elektronarzędzia są bowiem specjalne uchwyty na rury, a kabel zasilający można owinąć wokół elektronarzędzia. Całość daje się łatwo transportować dzięki pięciu kółkom transportowym. Hitachi RP 350YE jak na odkurzacz z tak dużym pojemnikiem jest stosunkowo lekki. Jego masa netto (z pustym zbiornikiem INOX) to zaledwie 9,7 kg.

Podczas redakcyjnych testów najpierw zbadaliśmy efektywność usuwania urobku powstającego podczas pracy bruzdownicą 1-tarczową o mocy 1300 W (obroty: 11.000, segmentowa tarcza diamentowa o średnicy 125 mm). Przecinaliśmy element granitowy. Podczas cięcia nie zauważyliśmy jakiegokolwiek pylenia. Odpylanie odbywało się ze skutecznością 100-procentową. Następnie przystąpiliśmy do tradycyjnego sprzątania warsztatu. I tu też Hitachi sprawdził się w 100%.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar