Test odkurzacza Bosch GAS 15 PS Professional

Nowy Bosch GAS 15 PS Professional wpisuje się w trend miniaturyzacji odkurzaczy. Nasze testy wykazały, że doskonale sprawdza się zarówno w roli zwykłej sprzątaczki, jak i systemu odsysania pyłu wytwarzanego podczas pracy elektronarzędziami.

Odkurzacz Bosch GAS 15 PS Professional to kompaktowy sprzęt wielofunkcyjny. Zastosowano w nim silnik o mocy 1100 W, który wytwarza podciśnienie o wartości 22 kPa, zapewniając przy tym przepływ powietrza o wielkości 33 l/s. Parametry te oznaczają, że Bosch GAS 15 PS Professional sprawdzi się nie tylko podczas sprzątania miejsca pracy (warsztatu, hali, biura, itp.) czy mieszkania lub domu, ale także we współpracy elektronarzędziami. Urządzenie bowiem wyposażono w

gniazdo z automatyką start-stop służące do podłączenia elektronarzędzi przewodowych (230 V) o mocy 100-2200 W. Dzięki temu, gdy jest przełączone w tryb automatyczny oznaczony jako „1+”, włączenie maszyny spowoduje automatyczne uruchomienie odkurzacza, zaś wyłączenie – jego zatrzymanie. Tryb automatyczny różni się od nieautomatycznego wspomnianą możliwością włączania odkurzacza za pomocą elektronarzędzia przewodowego. Zatem w przypadku współpracy z maszynami bezprzewodowymi (zasilanymi z akumulatorów) stosuje się tryb nieautomatyczny. Wszystkie funkcje odkurzacza wybiera się trójstopniowym włącznikiem znajdującym się na panelu sterowania. W ofercie Boscha jest też dostępny bliźniaczy odkurzacz GAS 15 Professional niemający układu zasilania elektronarzędzi i tym tylko różniący się od testowanego modelu GAS 15 PS Professional.

Omawiany Bosch przeznaczony jest do zbierania odpadów stałych i płynnych. Ma zbiornik o pojemności brutto 15 l. W przypadku zbierania cieczy pojemność zbiornika wynosi 8 l (tzw. pojemność netto). W urządzeniu za pomocą innowacyjnego uchwytu można stosować przemysłowe worki foliowe, papierowe lub włókninowe, co jest bardzo praktyczne. Może on więc w małych firmach budowlanych, remontowych lub instalatorskich, jakich w Polsce jest mnóstwo, pełnić z powodzeniem dwie funkcje: domowej sprzątaczki oraz kompaktowego systemu do odsysania pyłu lub wiórów wytwarzanych przez elektronarzędzia i/lub sprzątania miejsca pracy.

Warto tu wspomnieć, że w przypadku zastosowania testowanego Boscha do zbierania odpadów płynnych należy wymienić w nim filtr na przeznaczony do pracy na mokro (w standardowym wyposażeniu maszyny) oraz wyjąć z pojemnika worek na pył. Odkurzacz wyposażony jest w zabezpieczenie (tzw. pływak), które spowoduje, że zostanie on automatycznie wyłączony po osiągnięciu maksymalnego napełnienia zbiornika cieczą. Dzięki temu nie dojdzie do przeniknięcia wody do obwodów elektrycznych urządzenia, co, jak wiadomo, powoduje zwarcie i może być przyczyną porażenia operatora prądem. Bosch GAS 15 PS Professional jest wyposażony w dwa bardzo użyteczne rozwiązania. Pierwsze z nich to półautomatyczne (elektromagnetyczne) czyszczenie filtra (SFC). W tym celu należy zasłonić dłonią otwór dyszy lub węża ssącego i wcisnąć trzykrotnie przycisk SFC znajdujący w górnej części obudowy urządzenia. Z funkcji tej korzystamy, gdy zauważymy spadek wydajności odsysania. Dzięki regularnemu oczyszczaniu filtra możemy więc cały czas pracować z maksymalna wydajnością.

Drugie z rozwiązań to tryb dmuchawy. Aby go uruchomić, należy zamontować wąż w otworze wydmuchowym i po prostu włączyć urządzenie. Dzięki temu w bardzo prosty sposób odkurzacz staje się dmuchawą. Mamy więc w przypadku Boscha GAS 15 PS Professional dwa urządzenia w jednym.

W testowanym odkurzaczu znajdziemy też obracany o 180° uchwyt główny, antystatyczny osprzęt (wąż i rury) oraz schowek na te akcesoria. Warto tu zauważyć, że są one wyposażone w system łączenia SmartClick, który umożliwia szybką ich wymianę oraz proste i stabilne podłączenie węża do elektronarzędzia odkurzacza. Boscha GAS 15 PS Professional nie zapomniano też wyposażyć w kółka z hamulcami, które pozwalają pracować urządzeniem na powierzchniach pochyłych.

Reasumując, testowany kompaktowy Bosch GAS 15 PS Professional to dopracowana w każdym szczególne kompaktowa konstrukcja, mająca rozszerzoną funkcjonalność i maksymalnie łatwa w obsłudze. Ponieważ ma niewielkie gabaryty i masę (tylko 6 kg), jest łatwa w przenoszeniu i transporcie. Wejdzie bezproblemowo do bagażnika nawet niewielkiego auta typu toyota yaris, skoda fabia czy VW polo.

Test odkurzacza przeprowadziliśmy w zestawie z

szlifierką mimośrodową Bosch GEX 10-150 AVE Professional. Szlifowaliśmy belkę sosnową. Odkurzacz w takim duecie spisał się wzorowo, co oznacza – dosłownie – brak jakiegokolwiek pylenia i 100-procentową czystość miejsca pracy. Podobnie było ze sprzątaniem redakcyjnego warsztatu – pył, kurz i wióry znajdujące się na podłodze znikały w rurze ssącej w ekspresowym tempie. Sprawdziliśmy wszystkie elementy składające się na obsługę urządzenia: wymianę worków, filtrów, mocowanie osprzętu, itd. Nie możemy się do niczego przyczepić. Wszystko przebiegało sprawnie i szybko. Użytkownicy więc nie będą tracić cennego czasu na zabawę z maszyną. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne odkurzacza Bosch GAS 15 PS Professional

Moc znamionowa 1100 W
Pojemność zbiornika (brutto) 15 l
Pojemność netto (ciecz) 8 l
Pojemność worka na pył 8 l
Maks. Podciśnienie 22 kPa
Maks. natężenie przepływu 33 l/s
Stopień ochrony IP X4
Ciężar odpowiednio do EPTA-Procedure 01/2003 6 kg

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
PrzemekpinsMarkDariuszAndrzej Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Andrzej
Andrzej

Czy działa z urządzeniami innych firm /czy pasują końcówki / ?.

pins

Czy chodzi Panu o końcówki do węża ssącego, jeśli tak, to pasują, jak również dostępne są na rynku różne przejściówki, które umożliwiają podłączenia innych maszyn. pozdr. portalnarzedzi.pl

Dariusz
Dariusz

Dwie sprawy:
1. Na kartonie jest zdjęcie odkurzacza koloru niebiesko-czarnego, natomiast po rozpakowaniu zielono-niebieski. O co tu chodzi ? Linia zielona to amatorska a niebieska to profesjonalna ( czyli bardziej trwała) ?
2. Jak założyć worek filtracyjny od “domowego” odkurzacza skoro otwór w worku ma średnicę ok. 45 mm a króciec w GAS 15 PS ok 60 mm. Na czym polega ta ” innowacyjność ” uchwytu, bo jakoś nie mogę tego odkryć.

pins

Artykuł publikowaliśmy w październiku 2015 r., a teraz mamy 2018 r., do tego czasu Bosch mógł zmienić kompletację odkurzacza i jego wygląd, za co jako redakcja nie ponosimy odpowiedzialności. Np. nie ma w odkurzaczu tego “innowacyjnego” uchwytu na worki do odkurzaczy domowych. Prześlemy Pana komentarz do firmy Bosch, może dostaniemy wyjaśnienie zaistniałęj sytuacji. Radzimy też zadzwonić na infolinię do Boscha. Numer powinien być podany w gwarancji, można go znaleźć też w internecie.

Serdecznie pozdrawiamy. Portalnarzedzi.pl

Dariusz
Dariusz

Temat rozwiązany, może ta informacja jeszcze komuś się przyda. Po zasięgnięciu informacji u źródła, zostałem poinformowany, że wszystkie elektronarzędzia firmy BOSCH z linii profesjonalnej posiadają oznaczenie lub symbol zaczynający się od litery “G”. Tak wiec odkurzacz BOSCH o symbolu GAS 15 PS – jest jak najbardziej z linii profesjonalnej a więc nieamatorskiej. Pozdrawiam : Dariusz

Mark
Mark

witam
Mam pytanie, czy przy pracy na sucho 9 ze szlifierką) trzeba założyć osłonę tzn. “materiałowy worek”?

Przemek
Przemek

Instrukcja nie do końca jasno mówi o filtrach, np. czy materiałowy nakładamy na ten okrągły czy bez do jakich prac który. Tylko o pracy z mokrymi materiałami w miarę jasno, brak zdjęć czy rysunków.

Przemek
Przemek

Mam pytanie jak u Was działa ten system półautomatycznego czyszczenia, bo albo nie umiem go stosować albo bardzo kiepsko działa. Zakładam na filtr ten okrągły jeszcze dodatkowo ten materiałowy.

pins

Ciekawi jesteśmy, czy komentator Pan Przemek ma w posiadaniu wszystkie narzędzia testowane przez nas, prosimy o przysłanie ich zdjęć

Przemek
Przemek

nie do końca rozumiem pytanie ???