Test nożyc ogrodowych Makita UH200D

Makita UH200D to nożyce pielęgnacji trawników i żywopłotów. Warto wypróbować wielofunkcyjne nożyce akumulatorowe Makita UH200D, aby dbanie o „zielone wyspy” na podwórkach sprawiło nam maksimum satysfakcji i przyjemności.

 

Trawa to, wbrew obiegowym opiniom, roślina wymagająca wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Żeby na trawnik na posesji wyglądał zdrowo, elegancko i „soczyście” musi być podlewany, odchwaszczany i przede wszystkim – regularnie obcinany. Do tego celu możemy użyć kosiarek (spalinowych, elektrycznych lub akumulatorowych), kos, podkaszarek, ale do obcinania trawy w trudno dostępnych miejscach niezbędne będą nożyce. Jeszcze do niedawna ręczne, teraz już akumulatorowe. Makita proponuje model UH200D, których charakterystyczną cecha jest dwufunkcyjność – po wymianie ostrza można ich używać

także jako sekatora do żywopłotu. Producent zdecydował się na taki krok zapewne ze względu na wygodę pracy i coraz częstszą obecność żywopłotu na naszych podwórkach jako elementu dekoracyjnego.

Makita_UH200D_02

Nożyce i sekatory w jednym, czyli 2 narzędzia w 1. akumulatorowe, lekkie, poręczne, z wydajnym źródłem energii. Sceptycy twierdzą, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. W przypadku Makity UH200D ta dewiza się w ogóle nie sprawdza. Głównie za sprawą bardzo przemyślanej konstrukcji i wygodnym w codziennej obsłudze rozwiązaniom mechanicznym. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ostrza tnące. Dla trawy i do żywopłotu mają inne kształty (odpowiednio półkolisty i podłużny) i różnią się od siebie długością (160 mm i 200 mm). Noże trzeba więc wymieniać, niemniej jednak jest to procedura bardzo łatwa i przeprowadza się ją beznarzędziowo.

Jeśli urządzenie pracuje jako nożyce do trawy, do spodu jego obudowy można przymocować specjalną przystawkę, która pełni funkcję regulatora wysokości cięcia trawy. Użytkownik może ustawić trzy wysokości koszenia – 10, 15 i 25 mm. Przystawka pozwala także płynnie przesuwać nożyce po podłożu i zapobiega przypadkowemu wprowadzaniu ostrzy w ziemię i jego zanieczyszczaniu (i stępianiu). Jako wyposażenie dodatkowe w ofercie Makity występuje specjalna przedłużka. Po zamocowaniu jej do nożyc, koszenie i podkaszanie można wykonywać na stojąco lub wprowadzać maszynę w miejsca, gdzie nie sięgnęlibyśmy ręką.

Makita_UH200D_01

Należy pamiętać, że prezentowane urządzenie przeznaczone jest do prac pielęgnacyjnych o niewielkim zakresie przestrzennym. Makitą UH200D wykosimy precyzyjnie trawę przy elementach dekoracyjnych podwórka czy uformujemy żywopłot w miejscach, gdzie nie możemy dotrzeć z „sieciowym” sekatorem, ale absolutnie nie skosimy nim trawnika na całym podwórku. To ograniczenie wynika głównie z niewielkiego akumulatora Li-Ion o napięciu 10,8 V i pojemności 1,3 Ah. Przechowywanej w nim energii wystarcza na ok. 30 minut pracy (w obu trybach tyle samo). Biorąc pod uwagę, że ładowanie baterii trwa tyle samo, czyli 30 minut, to posiadanie dwóch akumulatorów pozwoli nam pracować praktycznie bez przerw.

Niewątpliwą zaletą akumulatorów Li-Ion są ich rozmiary i waga. Cały akumulator mieści się w rękojeści maszyny, nie wystaje poza jej obrys i w ten sposób nie zwiększa jej rozmiarów oraz ciężaru. Warto wspomnieć, że układ zasilania wyposażony jest w diodę sygnalizującą niski poziom naładowania akumulatora, który w odpowiedniej chwili można podłączyć do szybkiej ładowarki. Jest także system ochrony ogniw przed przeciążeniem. Jeśli w nożu zakleszczy się zbyt duża gałąź, dopływ prądu jest natychmiast odcinany.

Makita UH200D waży niewiele ponad kilogram. Świetnie leży w dłoni, głównie za sprawą ergonomicznego wyprofilowania rękojeści i zastosowania materiałów antypoślizgowych (ważnych, ponieważ często wykonuje się koszenie mokrej trawy lub żywopłotu). Przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia chroni podwójny włącznik bezpieczeństwa. Smukłe kształty obudowy i jej niewielkie wymiary pozwalają dotrzeć nożycami w prawie każdy zakamarek naszego podwórka.

 

 

Dane techniczne nożyc ogrodowych Makita UH200D

Częstotliwość pracy noża1250 min-1
Długość ostrza (do trawy/żywopłotu)160/200 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność/czas ładowaniaLi-Ion/10.8 V/1,3 Ah/30 min
Waga1,1-1,2kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
2 lat temu

Tymi nożycami do trawy nie da się precyzyjnie niczego wynosić. Szkoda pieniędzy na to urządzenie.

pins
Admin
Reply to  Jarek
2 lat temu

Nożyce Makity są do delikatnych cięć, więc nie wiemy, skąd ten zarzut.