TEST NARZYNEK JUFISTO

Testowane narzynki ręczne Jufisto pochodzą z zestawu JU-TD-Z32 zawierającego także gwintowniki i akcesoria niezbędne do stosowania obu rodzajów narzędzi. Narzynki sprawdziliśmy w próbach gwintowania ręcznego prętów stalowych.

 

Zanim zdamy relację z testów narzynek Jufisto, kilka słów o zestawie do gwintowania tej marki oznaczonym jako JU-TD-Z32. W jego skład wchodzi 7 kompletów po 3 gwintowniki do gwintowania ręcznego (M3x0,5, M4x0,7, M5x0,8, M6x1, M8x1,25, M10x1,5 i M12x1,75) oraz 7 narzynek (M3x0,5, M4x0,7, M5x0,8, M6x1, M8x1,25, M10x1,5 i M12x1,75), pokrętło i oprawka, wkrętak i szablon do sprawdzania wykonanych gwintów. W poprzednim wydaniu „Gazety Narzędziowej” opisaliśmy testy gwintowników. Dlatego w drugim artykule, którego tematem jest

zestaw do gwintowania Jufisto JU-TD-Z32, przedstawiamy testy narzynek.

Testowane narzynki z zestawu do gwintowania Jufisto JU-TD-Z32 to narzynki okrągłe o tolerancji 6g, które mogą być stosowane ręcznie lub maszynowo. Wykonano je zgodnie z normą DIN-EN 22568. Konstrukcyjnie rzecz ujmując, są to hartowane pierścienie ze stali HSS, wewnątrz nagwintowane i mające otwory. Celem wykonania tych otworów jest utworzenie krawędzi tnących i odprowadzanie wiórów powstających podczas gwintowania. W przypadku narzynek liczba krawędzi skrawających równa jest liczbie otworów i zależy od średnicy nacinanego sworznia i rodzaju gwintu. I tak w przypadku narzynek Jufisto dla gwintów metrycznych M3-M5 narzynki mają trzy krawędzie skrawające, dla M 6–M 10 – 4 krawędzie, zaś dla M 12 – pięć. W części skrawającej testowanych narzynek zgodnie z normą ISO DIN-13 wykonano z obu stron stożek wprowadzający o kącie 60°, natomiast część walcowa służy do prowadzenia narzędzia i wykańczania zarysu gwintu. Testowane narzynki Jufisto mają nacięcie na obwodzie i stożkowe płytkie otwory, które służą do mocowania ich w oprawkach uchwytów maszyn i pokręteł do ręcznego gwintowania.

Podczas testów redakcyjnych narzynkami Jufisto wykonaliśmy w jednym przejściu gwinty zewnętrzne M5 i M6. Użyliśmy do tego stalowych trzpieniów o średnicy 4,9 mm dla narzynki M5 i 5,8 mm dla M6. Podczas gwintowania wykorzystaliśmy smar zmniejszający tarcie. Podobnie jak w przypadku gwintowników Jufisto, nacinanie ręczne gwintu zewnętrznego odbyło się bardzo sprawnie. Dokładność gwintu sprawdziliśmy wzornikiem dostarczonym wraz z zestawem. Okazała się zgodna z normą PN-ISO 965-2:2001, co oznacza, że była prawidłowa i mieściła się w tolerancji 6g.

Naszym zdaniem narzynki z zestawu gwintowania Jufisto JU-TD-Z32 są łatwe w stosowaniu i dokładne w pracy. Zaspokajają więc wysokie wymagania jakościowe i operacyjne dotyczące wykonanych gwintów stawiane przez profesjonalnych użytkowników z rzemiosła iprzemysłu.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar