Test narzędzi ręcznych Milwaukee

Amerykańska marka, znana przede wszystkim z profesjonalnych elektronarzędzi klasy premium, rozszerzyła swoją ofertę o narzędzia ręczne. Kilka z tych narzędzi trafiło do naszej redakcji. Mogliśmy więc przyjrzeć się im bliżej.

 

 

Najpierw wzięliśmy do rąk dźwigniowe nożyce do przecinania blach. Choć są to nożyce przeznaczone do prac z materiałami używanymi w lotnictwie (Aviation Snips), to oczywiście można je używać również do innych celów. Należy jedynie przestrzegać wskazań producenta, by nie przecinać blach zimno tłoczonych o grubości przekraczającej 1 mm i blach ze stali nierdzewnej o

grubości ponad 0,6 mm. Są to nożyce z podwójnym układem dźwigniowym, dzięki czemu siła przy przecinaniu blach zostaje zwielokrotniona. W porównaniu z nożycami tradycyjnymi, takie rozwiązanie znacznie zwiększa wydajność cięcia i poprawia komfort pracy. Główkę narzędzia tworzą dwie ruchome szczęki, wykonane z kutej stali stopowej. Jej skład zawierający m.in. chrom i molibden gwarantuje uzyskanie wysokiej odporności na korozję, utlenianie i ścieranie. Ponadto molibden pomaga osiągnąć odpowiednią hartowność. Matrycowo kute szczęki są w procesie produkcji ulepszane cieplnie, co pozwala uzyskać ich wysoką twardość do 65 HRC. W szczękach wykonano drobne ząbki. Ułatwiają one znacznie przecinanie blach, gdyż zapobiegają poślizgowi ostrza.

Firma Milwaukee w swojej ofercie ma zarówno nożyce do wykonywania cięcia blach po linii prostej, ale także po liniach krzywych. Dzięki specjalnemu oznaczeniu jest bardzo łatwo wybrać odpowiednie narzędzie. Nożyce do cięcia po linii prostej mają na rękojeści widoczne wstawki koloru żółtego, nożyce „lewe” są oznaczone wstawkami koloru czerwonego, natomiast nożyce „prawe” koloru zielonego. Oprócz takiego oznaczenia, na każdej ze szczęk jest odpowiednie oznaczenie literowe. Główki nożyc do wycinania krzywizn dzięki pochyleniu kątowemu względem osi narzędzia umożliwiają bezpieczne i wygodne prowadzenie ręki nad przecinanym arkuszem. Rączki nożyc są wykonane ze sztywnych, specjalnie uformowanych blach. Nałożone są na nie ergonomiczne rękojeści, wykonane z tworzywa sztucznego. Odpowiednie wypustki na rękojeściach chronią rękę pracownika przed przypadkowym urazem. Wewnątrz rękojeści jest ukryta sprężyna, której zadaniem jest ułatwienie rozwierania szczęk. Do tego nożyce są wyposażone w pożyteczną blokadę (zatrzask) zabezpieczającą narzędzie przed przypadkowym rozwarciem ostrzy. Tego rodzaju zabezpieczenie chroni zarówno operatora przed przypadkowym skaleczeniem, jak i ostrze przed niepotrzebnym stępieniem. Jej zamykanie oraz otwieranie jest intuicyjne proste i następuje wyłącznie przy użyciu jednej ręki. Ważną cechą jest to, że w trakcie pracy tego rodzaju zamknięcie samo się nigdy nie zamyka. Na jednej z rękojeści został umieszczony otwór do ewentualnego zawieszania narzędzia na haczyku. Całkowita długość nożyc wynosi 260 mm, natomiast długości szczęk 40 mm.

Wykonując próbną pracę tymi nożycami zauważyliśmy, że w trakcie cięcia nie deformują one krawędzi przecinanej blachy. Geometria ostrza wraz z ząbkami skutecznie zapobiegała ślizganiu się szczęk po blasze, a o precyzji wykonania narzędzia może świadczyć fakt, że można nimi bez żadnego problemu przecinać nawet cienki papier. Tworzywo rękojeści jest przyjemne w dotyku.

Kolejnymi narzędziami dostarczonymi do testowania jest zestaw 3 kluczy nastawnych, o długości całkowitej 200, 250 i 300 mm. W zależności od wielkości kluczy ich szczęki osiągają odpowiednio rozwartość do 38, 51 i 70 mm. Są to specjalne klucze montażowe, których zarówno główkę jak i końcówkę rękojeści można dodatkowo wykorzystać do gradowania wewnętrznych krawędzi przeciętych rurek. Wykorzystując krawędzie główki narzędzia można obrobić rurki do średnicy 70 mm (3/4”), a za pomocą końcówek rękojeści rurki o średnicy do 25 mm (1”). Tę właściwość swoich narzędzi firma chroni patentem. Klucze mogą służyć zarówno do chwytania lub przytrzymywania różnych detali, jak i do przykręcania lub odkręcania różnej wielkości nakrętek. Specjalnie wyprofilowane szczęki ułatwiają obsługę nakrętek zarówno o kształcie sześciokątnym, jak i czworokątnym. Na uwagę zasługuje możliwość błyskawicznego ustawienia odpowiedniej

rozwartości szczęk. Można dokonać tego przy pomocy jednej ręki, a wiele drobnych ząbków gwarantuje uzyskanie pożądanego wymiaru. Kute i chronione przed korozją narzędzie posiada rękojeści z dwukompozytowego tworzywa sztucznego. Ich kształt i gumowa powierzchnia eliminuje podczas pracy możliwość poślizgu.

Kolejne narzędzia to boczne szczypce tnące. Pomysłowa konstrukcja pozwala tym prostym narzędziem wykonać aż sześć różnych operacji. Oprócz przecinania przewodów i gwoździ, można się nimi posłużyć przy wyciąganiu gwoździ z desek, ucinaniu na wymiar śrub o niewielkim gwincie (M3 lub M4), wyciąganiu opasek do przewodów i gradowaniu wewnętrznych powierzchni przeciętych rurek o średnicy do 25 mm. Na wykonywanie obcinania tuż przy powierzchni pozwala głowica narzędzia. Jest odchylona od jego rękojeści o kąt 15º. To odsadzenie umożliwienie jednocześnie wyciągania gwoździ, a także pozwala na lepszą obserwację miejsca pracy. Skuteczność przecinania gwoździ i przewodów gwarantuje ostrze wykonane ze stopowej stali, zahartowane do 65 HRC. Boczne szczypce tnące są produkowane w trzech długościach: 160, 180 i 200 mm.

Również 6 funkcji mogą spełniać szczypce uniwersalne tej firmy. Ich długie rączki (całe narzędzie ma długość 250 mm) pozwalają przy przecinaniu uzyskać naprawdę dużą siłę. Również w przypadku tego narzędzia karbowane na zewnątrz szczęki umożliwiają gradowanie wewnętrznych krawędzi stalowych czy miedzianych rurek. Kute matrycowo szczypce są wykonane ze stali stopowej chromowo-wanadowej. Po obróbce cieplnej szczęki osiągają twardość 64 HRC.

Całości oferty firmy Milwaukee dopełniają jeszcze szczypce z wydłużonymi noskami, niezbędne przy pracy monterów. Z ich pomocą można ściągnąć izolację z przewodów, przeciąć drut o średnicy nawet 2,5 mm, wykonać pętlę na końcówce przewodu, a także przeciąć śrubki M3 lub M4 i wykonać gradowanie wewnętrznych krawędzi rurek.

Podsumowując, narzędzia ręczne firmy Milwaukee są wykonane bardzo starannie, a ich konstrukcja jest często pomysłowa i innowacyjna. Materiały z jakich zostały one wyprodukowane gwarantują ich długowieczność, a precyzja wykonania pozwala na traktowanie ich jako narzędzia przeznaczone dla profesjonalistów.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radosław
Radosław
2 lat temu

Witam mam na inie Radek zajmuje się dorywczo remontami wykończeniami wnętrz pracuje sam nie posiadam firmy poniewaz nie mam stalych zleceń czesto pomagam i nie stać mnie na profesjonalne narzędzia . Mam wspaniałą żonę i troje dzieci w wieku szkolnym i często nam brakuje funduszy i nie stać mnie na nowe narzędzia. Wiele z tych narzedzi co mam dostałem od dobrych ludzi lecz są one bardzo wyeksplatowane stare często się psują i zawodzą . Zastanawiam się czy jest możliwość dostania narzędzi które pomogą mi w pracy na które można liczyć że nie zawiodą nawet w ekstremalnych warunkach i przyspieszą wykonanie… Czytaj więcej »