Test najdłuższych brzeszczotów Bosch

Fachowcom, którzy obrabiają elementy o stosunkowo dużej grubości, z pomocą przyszedł Bosch, który wprowadził na rynek długie brzeszczoty do wyrzynarek przeznaczone do cięcia drewna litego, materiałów miękkich oraz wielowarstwowych w otulinie metalowej (typu sandwich). W naszym warsztacie przetestowaliśmy brzeszczoty do drewna i materiałów wielowarstwowych.

 

 

 

 

Testowane brzeszczoty to Bosch Precision for Wood (T1044DP) i Precision for MetalSandwich (T1018AFP). Zoptymalizowano je do użycia z wyrzynarką Bosch GST 150. Mają długość 160 mm i zwiększoną grubość (1,6 mm). Mogą być używane do obróbki elementów o grubości do 150 mm,

czyli pod tym względem oferują najwyższą zdolność cięcia na rynku.
Narzędzia te zapewniają precyzję i stabilność cięcia nie tylko po prostej, ale także pod kątem, jak też wysoką wydajność oraz jakość. Brzeszczot Bosch precision for Wood przeznaczony jest do piłowania drewna litego, Precision for MetalSandwich – płyt wielowarstwowych w otulinie metalowej W testowanych narzędziach zastosowano nową platformę uchwytów T: 50 x 16 x 1,6 mm. Brzeszczoty przeznaczone są dla użytkowników profesjonalnych (obróbka drewna, stolarstwo, pokrycie dachów, układanie paneli, instalacje elewacji, renowacje kuchni), chcących uzyskać najlepsze rezultaty wykonywanych prac.
Podczas przeprowadzonych testów do napędu brzeszczotów użyliśmy wyrzynarki Bosch GST 150. Urządzenie ma moc 780 W i prędkość skokową 500-3100 min-1. W czasie prób zastosowaliśmy maksymalną prędkość skokową (3100 min-1) i największą wielkość podrzynania. Najpierw przetestowaliśmy brzeszczot precision for MetalSandwich (T1018AFP). W tym celu przygotowaliśmy specjalny sandwich o grubości 8,4 cm i długości 19 cm, składający się następujących warstw (ich ułożenie widać na zdjęciu): sklejka (grubość – 12 mm), 2 x Alucobond (ścianki z aluminium, rdzeń z tworzywa sztucznego, grubość materiału – 3 mm), 3 x panel podłogowy jotoba (kombinacja podkładu sosnowego z twardym drewnem jotoba, 15 mm), 3 x profil stalowy (wysokość – 20 mm, długość – 30 mm, grubość ścianki – 3 mm) i 2 x kątownik z blachy stalowej (grubość ścianki – 1 mm, długość boku – 26 mm). Tak skonstruowany sandwich przecięliśmy w 1 min 24 s. Podczas cięcia zauważyliśmy, że narzędzie pracuje efektywnie, nie powodując zadyszki napędu. Jak można się domyślić, dłuższy czas cięcia wynikał z pokonywania oporów twardej stali, z której zostały wykonane profile.
W drugim teście próbom poddaliśmy brzeszczot precision for Wood (T1044DP), tnąc nim belkę sosnową o wymiarach 14 x 14 cm. Użyliśmy tych samych parametrów cięcia wyrzynarki Bosch GST 150 jak w przypadku precision for MetalSandwich (T1018AFP). Najkrótszy czas, jaki uzyskaliśmy, to 19 s. W naszej ocenie brzeszczot zapewnia efektywność cięcia na poziomie pił szablastych o mocy ok. 1300 W. Narzędzie więc pozytywnie zdało test wydajnościowy.
Reasumując, testowane brzeszczoty Bosch dają nową jakość cięcia pod względem obróbki materiałów grubych. Wynika to z ich pogrubienia oraz zoptymalizowanego uzębienia. Narzędzia te są w w stanie aplikować duże siły skrawania i wykonywać swoje zadania bardzo wydajnie.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar