Test myjki wysokociśnieniowej Makita HW151

Na redakcyjne testy trafiła myjka wysokociśnieniowa Makita HW151. Jest to urządzenie, które można śmiało zaliczyć do grona profesjonalnych myjek przemysłowych.

 

 

Makita ma w swojej ofercie kilka różnych myjek wysokociśnieniowych. Są wśród nich i modele do domowego użytku – małe, lekkie, poręczne i tanie, ale także urządzenia profesjonalne, przeznaczone do ciągłej pracy w warsztatach, myjniach, na halach produkcyjnych czy na placach budowy. Te drugie – z powodu ciężkich warunków, w jakich pracują, i oczekiwań użytkujących je osób – muszą być konstrukcjami

znacznie lepszymi od modeli amatorskich. I to zarówno pod względem mocy, wydajności, jak i jakości wykonania oraz użytych komponentów.

Wydajność myjki ciśnieniowej to jeden z głównych parametrów, który decyduje o tym, czy dane urządzenie należy do grupy urządzeń przeznaczonych do prac domowych czy przemysłowych. W przypadku Makity HW151, która zasilana jest silnikiem o mocy 2500 W, parametry wydajności pracy są doskonałe. Maszyna dysponuje maksymalnym ciśnieniem roboczym 150 barów z możliwością regulacji za pomocą zaworu sterującego z manometrem typu glicerynowego. Pompa zapewnia maksymalny przepływ wody 8,3 litrów na minutę. To świetne parametry, które uzyskano dzięki użyciu najnowszych technologii. Mowa tutaj choćby o bezszczotkowym silniku indukcyjnym, który zapewnia dużą wydajność, a jest przy tym dużo żywotniejszy i praktycznie bezobsługowy. Zastosowana w Makicie HW151 pompa to konstrukcja, w której tłoki zostały pokryte powłoką ceramiczną, podwyższającą znacznie trwałość tego podzespołu. Warto też dodać, że w układzie napędu zastosowano system Total Stop, który automatycznie uruchamia i zatrzymuje silnik z pompą w momentach mycia i przerwy w pracy.

Makita  HW151 waży prawie 27 kg. Co wpływa na całkowitą masę tej myjki? Chociażby długi wąż ze zbrojeniem stalowym. Taka konstrukcja tego elementu zapewnia mu dużą wytrzymałość, ale również zapobiega spadkom ciśnienia w układzie wynikającym ze zmiany rozmiarów przekroju węża. Zbrojenie węża zapobiega także jego załamywaniu się. Nawija się go na umieszczony w górnej części bęben z korbką.

Wpływ na końcową wagę myjki Makita ma także konstrukcja stelaża. Silnik z pompą umieszczone są na wykonanej z aluminium ramie w kształcie litery „L”. Do jej dolnej części przymocowane są dwa duże kółka pokryte bieżnikowaną gumą, które ułatwiają transport maszyny. Stelaż z kółkami także stabilizuje myjkę, ponieważ przystosowana jest ona do pracy w pozycji pionowej.

Z czysto praktycznych walorów użytkowych warto wspomnieć chociażby o dwóch pojemnikach (0,7 l każdy) na detergenty. Pokrętłem zmieniamy źródło płynu, który ma być zasysany przez myjkę. W ten sposób możemy np. myć na zmianę różne powierzchnie wymagające odmiennych środków chemicznych. Przyłącze do węża z wodą to znormalizowane szybkozłącze 1/2”. Warto tutaj zaznaczyć, że maksymalna temperatura na dopływie nie może przekroczyć 50°C.

Do mycia wykorzystuje się specjalną rękojeść pistoletową ze spustem, do której – w zależności od potrzeb – podłącza się odpowiedni osprzęt. Może to być jedna z dwóch lanc – zwykła lub TURBO, szczotka bądź dysza do piany. Elementy te są na wyposażeniu standardowym Makity HW151.

Testy prezentowanej myjki przeprowadziliśmy na redakcyjnym tarasie. Już po kilku chwilach czuć było różnicę w wydajności Makity HW151 z innymi modelami do użytku domowego. Szczególnie w intensywności i sile strumienia wody. To zasługa wydajnego silnika i sprawnej pompy, które generują znaczne ciśnienie. Dzięki temu można bardzo skutecznie czyścić nawet najtrudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia. Warto podkreślić duża kulturę pracy silnika i pompy, które generują całkiem znośny poziom hałasu.

 

Dane techniczne myjki wysokociśnieniowej Makita HW151

Moc silnika

2500 W

Maksymalne ciśnienie

150 barów

Maksymalna wydajność pompy

8,3 l/min

Waga

26,9 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Włodzimierz
Włodzimierz
4 lat temu

Parametry… a gdzie ważne dane-rodzaj materiału głowicy pompy? Ponadto trwałość warstwy ceramicznej-nie ma możliwości odparzenia się tej warstwy?

pins
Admin
Reply to  Włodzimierz
4 lat temu

Makita nie podała nam takich informacji, ale zapytamy i uzupełnimy. Dziękujemy za cenną uwagę. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Jacek
Jacek
Reply to  pins
2 lat temu

Minął rok a państwo nie Uzupełniliście artykułu o obiecane informacje

pins
Admin
Reply to  Jacek
2 lat temu

Przepraszamy, mamy masę pracy i zapomnieliśmy o tym, proszę nam przypomnieć w przyszłym tygodniu. serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Marek
Marek
Reply to  pins
2 lat temu

No cóż….jak materiał sponsorowany to się złych parametrów nie pisze…..jeszcze by się sponsor obraził…😂😂😂

pins
Admin
Reply to  Marek
2 lat temu

Gdyby nie sponsorzy, to byś nie pisał tych komentarzy, bo musiałbyś zapłacić za dostęp do medium. Jeśli więc nie płacisz, to nie kupujesz dokładniejszych informacji – tyle mamy do powiedzenia w tej kwestii. Dla nas takie zarzuty są bezzasadne. Dostajesz to, na co Cię stać. Dziwi nas to, że tak wielu internautów ma duże oczekiwania i narzeka, że tak mało dostaje. Przyczyna jest jedna – a money. serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl