Test młotowiertarki YATO YT-82127

YATO w br. wprowadza na polski rynek dużą gamę elektronarzędzi. W tej grupie znalazła się młotowiertarka YT-82127. Przyjrzeliśmy się jej bliżej w redakcyjnym warsztacie.

Młotowiertarka YATO YT-82127 to urządzenie klasy profesjonalnej mające klasyczną konstrukcję „L”. Zastosowano w niej silnik o dużej mocy 1500 W. Gdy porównamy te dane, okazuje się, że model ten ma najmocniejszy (średnio od 30 do 35%) silnik na rynku. Urządzenie wyposażono w magnezową obudowę przekładni, aby wydłużyć jego żywotność i chronić go przed przegrzaniem. YT-82127 osiąga obroty 0-800/min, a jego pneumatyczny mechanizm udarowy generuje udary z częstotliwością 0-3900 min-1 i energią 5 J/udar. Oba parametry pracy

są płynnie elektronicznie sterowane przez wciskanie włącznika głównego. Tryb pracy narzędzia (wiercenie z udarem i podkuwanie) ustawia się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Młotowiertarką YATO YT-82127 wywiercimy w betonie otwory o maksymalnej średnicy 32 mm.

Testowane elektronarzędzie ma uchwyt wiertarski SDS-plus. Podczas montażu/demontażu osprzętu w gnieździe należy odciągnąć tuleję. Urządzenie wyposażone jest w sprzęgło przeciążeniowe i specjalny układ otworów wentylacyjnych w celu zabezpieczenia napędu przed pyłem i optymalizacji obiegu powietrza chłodzącego, jak też w pyłoszczelny włącznik oraz gumowany kabel zasilający.
W młotku zastosowano amortyzowaną sprężynowo rękojeść główną pokrytą miękką wykładziną (Soft grip), jak i dodatkowy, boczny uchwyt, który można mocować w dowolnej pozycji kątowej (0-360°). W uchwycie tym montuje się metalowy ogranicznik głębokości wiercenia. Urządzenie waży 5 kg, co jest konsekwencją zastosowania w nim silnika dużej mocy.

W redakcyjnym warsztacie młotowiertarkę YATO YT-82127 poddaliśmy trzem podstawowym próbom udarowym. Pierwsza polegała na wbiciu w belkę sosnową gwoździa o średnicy 8 mm i długości 25 cm, co pozwoliło nam sprawdzić efektywność pracy maszyny w trybie podkuwania. Przeprowadziliśmy ją w czasie 8,94 s. Następne dwie próby polegały na wywierceniu otworów w bloczku z betonu B45 koroną SDS-plus 65 mm i wiertłem SDS-plus 28 mm. Podczas tych zadań uzyskaliśmy następujące czasy wiercenia: 76,06 s (korona, średnica – 65 mm, głębokość wiercenia – 42 mm) i 50,09 s (wiertło, średnica – 28 mm, głębokość wiercenia – 87 mm).

Reasumując, YATO YT-82127 to młotowiertarka o klasycznej budowie „L” dysponująca dużą energią pojedynczego udaru (5 J), jak też mająca metalową obudowę przekładni i mechanizmu udarowego, gumowany kabel, pyłoszczelny włącznik oraz funkcję podkuwania. Jej niewątpliwą zaletą jest duża moc i energia udarowa.

pins

 

Dane techniczne młotowiertarki YATO YT-82127

Moc/energia pojedynczego udaru 1500 W/5 J
Obroty bez obciążenia 0-800 min-1
Częstotliwość udarów 0-3900 min-1
Maks. średnica wiercenia w betonie 32 mm
Poziom drgań (rękojeść główna/dodatkowa) 19,167 (±1,5)/ 13,314 (±1,5) m/s2
Waga 5 kg
ZOBACZ TAKŻE

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pinsMarek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Marek
Marek

“Tryb pracy narzędzia (wiercenie, wiercenie z udarem i podkuwanie) ustawia się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy” w jakiej pozycji ustawić pokrętło aby użyć wspomnianego trybu wiercenia (bez udaru).

pins

Dziękujemy za pytanie, faktycznie w artykule był błąd, na który nie zwróciliśmy uwagi – wiertarka nie ma trybu wiercenia bezudarowego, zostało to skorygowane. Pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl