Test młotowiertarki YATO YT-82125: 1250 W i 4-dżulowy udar

W ofercie elektronarzędzi YATO znajdują się mocne młotowiertarki SDS-plus i SDS-max z poprzecznym ustawieniem silnika. Jednej z nich – YT-82125 – przyjrzeliśmy się bliżej w redakcyjnym warsztacie.

Młotowiertarka YATO YT-82125, jak już wspominaliśmy, to elektronarzędzie profesjonalne o klasycznej konstrukcji „L”. Wyposażono ją w komutatorowy silnik prądu zmiennego o mocy nominalnej 1250 W. Gdy porównamy te dane, okazuje się, że model należy pod względem mocy silnika do najmocniejszych tego typu elektronarzędzi dostępnych obecnie na rynku. Urządzenie ma pneumatyczny udar oraz metalową obudowę przekładni, która zapewnia pewny montaż oraz stabilność pracy mechanizmów i efektywnie odprowadza ciepło, co z kolei ma pozytywny wpływ na jego

trwałość. YT-82125 generuje obroty wynoszące 0-800/min i udary z częstotliwością 0-3900 min-1 o energii 4 J/udar. Są one płynnie regulowane elektronicznie za pomocą wysokiej jakości włącznika głównego. Młotowiertarka ma dwa tryby pracy: wiercenie z udarem i podkuwanie. Wybiera się je pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Metalowy korpus narzędzia jest skręcony śrubami imbusowymi wyposażonymi w kinetyczne podkładki. Mają one za zadanie nie dopuścić do poluzowania połączeń podczas długotrwałej pracy z mocnym udarem. Wywiercimy nią w betonie, wiertłami pełnymi SDS-plus, otwory o maksymalnej średnicy 32 mm. Natomiast koronkami SDS-plus wykonamy w betonie otwory do 90 mm.

Testowane urządzenie wyposażono w uchwyt SDS-plus. Wymaga on podczas montażu/demontażu osprzętu odciągnięcia tulei, co jest szybkie i łatwe do wykonania. W młotowiertarce znajdziemy też sprzęgło przeciążeniowe, które w przypadku zakleszczenia wiertła w obrabianym materiale chroni operatora przed niekontrolowanym obrotem maszyny i uniemożliwia nadmierne przeciążenie silnika. Urządzenie ma specjalny układ otworów wentylacyjnych w celu zabezpieczenia napędu przed pyłem i optymalizacji obiegu powietrza chłodzącego, jak też pyłoszczelny włącznik oraz gumowany kabel zasilający. Zastosowano w nim amortyzowaną sprężynowo rękojeść główną pokrytą miękką wykładziną (Soft grip), jak też przedłużony uchwyt boczny, który można ustawić w dowolnej pozycji kątowej (0-360°). W uchwycie tym mocuje się metalowy ogranicznik głębokości wiercenia. Urządzenie jest bardzo poręczne dzięki środkowi ciężkości położonemu w pobliżu uchwytu.

Podczas testów YATO YT-82125 zostało poddane trzem standardowym próbom udarowym. Najpierw, aby sprawdzić, co potrafi udar w trybie podkuwania, wbijaliśmy w belkę sosnową gwóźdź 8 x 240 mm. Operacja ta zajęła nam 10,11 s. Następne dwa zadania testowe polegały na wywierceniu udarowo otworów w bloczku z betonu B35 wiertłami SDS-plus 16 i 20 mm. Potrzebowaliśmy na nie: 18,95 s (średnica wiertła – 16 mm, głębokość wiercenia – 145 mm) i 41,84 s (średnica wiertła – 20 mm, głębokość wiercenia – 195 mm).

Reasumując, YATO YT-82125 to młotowiertarka przeznaczona do wymagających prac budowlanych i remontowych. Jest odporna na brutalne traktowanie i bezproblemowo sprosta zadaniom udarowym stawianym młotkom SDS-plus.

 

Dane techniczne młotowiertarki YATO YT-82125

Moc/energia pojedynczego udaru 1250 W/4 J
Obroty bez obciążenia 0-800 min-1
Częstotliwość udarów 0-3900 min-1
Maks. średnica wiercenia w betonie wiertłem pełnym/koronką 32/90 mm
Poziom drgań (rękojeść główna/dodatkowa) 15,105 (±1,5)/ 14,642 (±1,5) m/s2
Stopień ochrony IP20
Waga 5,1 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar