TEST MŁOTOWIERTARKI YATO YT-82123

5-kilogramowym młotkiem elektropneumatycznym z 1100-watowym silnikiem można sporo zdziałać na budowie. Moc udaru w takim elektronarzędziu jest już dość pokaźna i wynosi 5 J, a to wystarczy do efektywnego wiercenia w betonie, kamieniu czy w murze.

YATO YT-82123 należy do klasy 5-kilogramowych młotowiertarek SDS-plus. Ma klasyczną konstrukcję „L” z rękojeścią główną „D”, więc silnik umieszczony jest prostopadle do osi obrotu wiertła. Testowane elektronarzędzie wyposażono w sprzęgło antyprzeciążeniowe, które w momencie zakleszczenia się wiertła bądź korony w obrabianym materiale rozłącza napęd od narzędzi roboczych.

Silnik w YATO YT-82123 generuje obroty wynoszące 850/min, zaś za pośrednictwem mechanizmu udarowego wytwarza do 5000 uderzeń/min, każde z

energią 5 J. Przełącznik trybu pracy – wiercenie z udarem i podkuwanie – znajduje się w bocznej części obudowy. Tak skonstruowanym narzędziem wywiercimy w betonie wiertłem SDS-plus otwór o średnicy do 32 mm. Maszyną można też z powodzeniem wykonywać niezbyt wymagające kucia.

 

 

Marka YATO, chcąc zapewnić testowanej młotowiertarce długą żywotność, zastosowała w niej olejowe chłodzenie mechanizmu udarowego. Nie tylko znacznie zmniejsza ono tarcie mechanizmów, ale także efektywnie je chłodzi. YATO YT-82123 wyposażone jest w uchwyt SDS-plus. Żeby zamontować lub zdemontować osprzęt, należy odciągnąć do tyłu jego tuleję. Testowana młotowiertarka jest bardzo dobrze wyważona i wyposażona w ergonomiczną rękojeść główną pokrytą miękką antypoślizgową wykładziną (soft grip). Absorbuje ona część drgań, a także zapewnia pewny i wygodny chwyt maszyny. W rękojeści tej znajduje się duży włącznik spustowy, który bezproblemowo można obsługiwać w grubych rękawicach roboczych.

 

 

Podczas redakcyjnych testów młotowiertarkę YATO YT-82123 sprawdziliśmy wyłącznie w wierceniu udarowym. Najpierw w bloczku z betonu C40/45 wywierciliśmy otwór o średnicy 20 mm i głębokość 210 mm, używając do tego 2-ostrzowego wiertła SDS-plus. Operacja trwała 39,82 s (szybkość wiercenia – 5,7 mm/s). Następnie w tym samym betonowym bloczku wiertłem 4-ostrzowym wykonaliśmy otwór o średnicy 28 mm i głębokości 90 mm, co zajęło nam 49,31 s (szybkość wiercenia – 1,83 mm/s). Testy zakończyliśmy wywierceniem wiertłem 4-ostrzowym w elemencie granitowym otworu o średnicy 16 mm i głębokości 150 mm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 26,34 s (szybkość wiercenia – 5,69 mm/s). Jak widać, testowana młotowiertarka YATO YT-82123 zapewnia bardzo szybkie wiercenie udarowe przy średnicach otworów 14–24 mm, które nie są najbardziej typowe dla młotków SDS-plus. Dlatego, naszym zdaniem, uzyskane wyniki są naprawdę warte odnotowania.

 

 

Reasumując, testowana młotowiertarka YATO YT-82123 jest solidnie wykonana i wyposażona w skuteczny mechanizm udaru pneumatycznego. Doskonale nadaje się dla wykonawców i instalatorów, dla których młoty kombi SDS-max to narzędzia za duże i nieporęczne, zaś typowe młotki SDS-plus to urządzenia mające zbyt małą moc, aby szybko wykonywać otwory w betonie o średnicach z zakresu 14–24 mm.

pins

 

Dane techniczne młotowiertarki YATO YT-82123

Moc/energia udaru

1100 W/5 J

Obroty bez obciążenia

850 min-1

Częstotliwość udarów

5000 min-1

Maks. średnica wiercenia w betonie

32 mm

Rodzaj uchwytu

SDS-plus

Waga

5,0 kg

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar