TEST MŁOTOWIERTARKI XTLINE XT106010

Wśród dużej gamy elektronarzędzia XTline nie mogło zabraknąć mocnych młotowiertarek klasy SDS-plus. Na redakcyjne testy trafił 3-dżulowy, przewodowy model XT106010.

W młotowiertarce XTline XT106010 zastosowano 1-fazowy silnik komutatorowy o mocy nominalnej 850 W zasilany prądem zmiennym 230 V. Elektronarzędzie wyposażono w szczotkotrzymacz do zmiany kierunku obrotów. Testowany sprzęt oferuje więc identyczną moc i obroty zarówno podczas pracy w prawo, jak i lewo. Znajdziemy w nim też elektroniczne sterowanie prędkością pracy, jak również mechaniczne sprzęgło przeciwprzeciążeniowe. Jak wiadomo, w przypadku

zaklinowania się wiertła w materiale obrabianym odłącza od niego napęd i tym samym zabezpiecza silnik przed uszkodzeniem, zaś operatora – przed urazem spowodowanym uderzeniem maszyny obracającej się w sposób niekontrolowany wokół osi wiercenia. Młotowiertarka generuje obroty od 0 do 1300/min, zaś za pośrednictwem pneumatycznego mechanizmu udarowego wytwarza uderzenia o energii 3,0 J. Oba parametry pracy są płynnie sterowane włącznikiem głównym. Tryby pracy testowanego sprzętu (wiercenie, wiercenie z udarem i podkuwanie) ustawia się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Czwarte jego pozycja służy do regulacji kątowej pozycji dłuta. Młotowiertarką XTline XT106010 wykonamy w betonie otwory o maksymalnej średnicy 28 mm (wiertło SDS-plus) lub 68 mm (koronka SDS-plus), w stali – 13 mm, a w drewnie – 30 mm.


Testowane urządzenie wyposażono w systemowe mocowanie służące do szybkiego, zamiennego montowania uchwytów SDS-plus i wiertarskiego. W tym celu wystarczy odciągnąć tuleję blokującą. To rozwiązanie umożliwia dokładniejsze wykonywanie otworów w drewnie lub metalach za pomocą uchwytu wiertarskiego. Jak wiadomo, wiercenie bezudarowe z użyciem uchwytu wiertarskiego zamontowanego w uchwycie SDS-plus jest niedokładne ze względu „luzy” występujące w ich połączeniu. Rękojeść główną testowanego sprzętu pokryto miękką wykładziną (soft grip). Wyposażono go też w uchwyt boczny mający regulowaną pozycję kątową w zakresie 360°. W uchwycie tym można zamontować ogranicznik głębokości wiercenia zwiększający jego dokładność.
Reasumując, XTline XT106010 to młotowiertarka o klasycznej budowie pistoletowej, mająca funkcję podkuwania, wysoką energię pojedynczego udaru (3,0 J) i zoptymalizowane parametry pracy. Zastosowano w niej też elektroniczne sterowanie obrotami silnika oraz mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe zwiększające poziom bezpieczeństwa pracy.


Redakcyjne testy młotowiertarki XTline XT106010 rozpoczęliśmy próbami udarowymi. Najpierw w bloczku z betonu C45 wiertłem 4-ostrzowym SDS-plus wywierciliśmy otwór o średnicy 28 mm i głębokości 140 mm, co trwało 75,64 s. Następnie w uchwycie młotowiertarki XTline XT106010 zamocowaliśmy koronę SDS-plus o średnicy 68 mm. Wywiercenie nią w bloczku z betonu C30 otworu o głębokości 50 mm trwało 56,34 s. Podczas wszystkich prób wiercenia udarowego młotowiertarka XTline XT106010 pracowała stabilnie, efektywnie generując udary. Ostatnia z prób udarowych polegała na wbiciu w belkę sosnową gwoździa o średnicy 8 mm i długości 25 cm. Wykonaliśmy ją po to, aby sprawdzić efektywność pracy maszyny w trybie podkuwania. Sprzęt to zadanie wykonał w 8,76 s, a więc bardzo szybko, pokazując, że wykonamy nim sprawnie skuwanie płytek czy tynków. Redakcyjne próby zakończyliśmy testem wiercenia bezudarowego w belce sosnowej. Za pomocą świdra 30 mm wywierciliśmy otwór o głębokość 100 mm w 6,03 s, czyli w prawdziwie ekspresowym tempie.
Naszym zdaniem, przewodowa młotowiertarka XTline XT106010 to urządzenie, którym sprawnie wykonamy dużą gamę prac na budowie czy podczas remontu. Urządzenie jest ergonomiczne, dzięki czemu pracuje się nim nie tylko efektywnie, ale też wygodnie.

Dane techniczne wiertarki XTline XT106010

Moc/napięcie zasilania850 W/230 V
Energia pojedynczego udaru3,0 J
Obroty bez obciążenia0-1300 min-1
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie wiertłem SDS-plus/betonie koroną SDS-plus13/30/28/68 mm
width="302">Waga
3,2 kg

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments