Test młotowiertarki Tryton TMM 710K

Większość producentów elektronarzędzi ma w swojej ofercie młotki udarowe o mocy 700-800 W. Są wśród nich maszyny o konstrukcji „L”. Przykładem takiego rozwiązania jest Tryton TMM 710K.

Tryton TMM 710K to młotek wiercąco-kujący klasy 4 kg. W maszynie tej zastosowano silnik o mocy 710 W. Dysponuje ona prędkością obrotową 930 obr./min i udarami wynoszącymi 5000/min. Wytwarza je pneumatyczny mechanizm. Siła pojedynczego udaru to 2,6 J. Prędkość obrotowa silnika, a co za tym idzie częstotliwość udarów, jest płynnie regulowana za pomocą włącznika spustowego. Tak skonstruowanym młotkiem wywiercimy w betonie otwór o maksymalnej średnicy 26 mm,

w stali – 13 mm, a w drewnie 40 – mm.

Testowany Tryton ma najbardziej pasujący do tego typu narzędzia uchwyt wiertarski, czyli SDS-plus. Jest to beznarzędziowo obsługiwany system szybkiego mocowania osprzętu przez wciśnięcie go w gniazdo uchwytu. Kliknięcie oznacza prawidłowy montaż. Zmiana wierteł i dłut jest więc bardzo wygodna. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania Tryton TMM 710K przystosowany jest do pracy w trzech trybach – wiercenia, wiercenia z udarem i podkuwania. Mamy też w nim możliwość ustawienia dłuta płaskiego i bruzdownika w dogodnej pozycji kątowej do pracy. Wybór funkcji odbywa się za pomocą umieszczonego z boku obudowy wygodnego pokrętła z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe przełączenie trybu pracy.

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, prezentowany młotek to konstrukcja „L”. Tutaj silnik jest umieszczony prostopadle do kierunku wiercenia. Choć może takie rozwiązanie jest mniej poręczne ze względu na gabaryty, to jednak maszyna jest lepiej wyważona, a dużych rozmiarów uchwyt główny w kształcie litery „D” zapewnia pewne trzymanie sprzętu podczas najbardziej wymagających wierceń.

Tryton TMM 710K wykonany jest solidnie i ma wszystkie niezbędne do skutecznej pracy akcesoria. Znajdziemy więc tutaj i porządny uchwyt pomocniczy z mocowaniem ogranicznika głębokości, i okładziny antypoślizgowe na rękojeści głównej, i żebrowaną osłonę przekładni głównej, która gwarantuje pewny chwyt maszyny w czasie wiercenia oraz kucia, a także długi przewód zasilający. Warto też wspomnieć, że na kołnierzu przekładni, gdzie mocuje się uchwyt pomocniczy, zastosowano specjalne wyżłobienia, które zapobiegają obracaniu się rękojeści bocznej podczas wiercenia i w ten sposób podnoszą bezpieczeństwo pracy.

Praktyczne testy pokazały, że Tryton TMM 710K całkiem nieźle daje sobie radę z każdym rodzajem materiału. Próby rozpoczęliśmy od wiercenia w betonie B45 – zastosowaliśmy wiertła 14 i 24 mm, którymi wywierciliśmy otwory o głębokościach odpowiednio 78 i 110 mm. Zadania te zajęły maszynie 13 i 77 s. W drugim zadaniu przewiercaliśmy płytę OSB o grubości 34,5 mm. Zastosowaliśmy wycinak 3-ostrzowy o średnicy 25 mm. Ta próba zajęła młotkowi 2,12 s. I w końcu – jakby na deser – w trybie podkuwania wbiliśmy w sosnową belkę gwóźdź 7,7 x 220 mm. Trwało to zaledwie 9 s. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne młotowiertarki Tryton TMM 710K

Moc

710 W

Energia pojedynczego udaru

2,6 J

Obroty

0-930/min

Liczba udarów

0-5000/min

Maks. średnica wiercenia w betonie/drewnie/stali

26/40/13 mm

Uchwyt

SDS-plus

Waga

4,0 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar