Test młotowiertarki SPARKY BPR 240E
Młotowiertarki z funkcją podkuwania stanowią obecnie wyposażenie każdej ekipy budowlanej. Dlatego producenci ciągle udoskonalają te maszyny i starają się, aby były jak najmniejsze i najlżejsze, a zarazem wydajne i niezawodne. Klasycznym przykładem takiego elektronarzędzia jest młotek obrotowy SPARKY BPR 240E.
Młotek ten spełnia on praktycznie wszystkie wymagania stawiane przez instalatorów, monterów i budowlańców. Jest to bowiem narzędzie o niskiej masie (2,8 kg) i zwartej budowie pistoletowej. To jedna z dwóch klasycznych i sprawdzonych konstrukcji, które lubiane są przez różnych fachowców. Przypominamy, że druga z nich to tzw. budowa „L”.
Silnik SPARKY BPR 240E ma moc 720 W. Oznacza to, że omawiana
SPARKY wyposażone zostało w najodpowiedniejszy do tej klasy młotków uchwyt narzędziowy typu SDS-plus. Pozwala on szybko i beznarzędziowo zmieniać osprzęt. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to jest na tyle delikatne, że młotkiem z takim uchwytem nie powinniśmy wykonywać długotrwałego kucia. Przeznaczony jest on bowiem do lekkiego i krótkotrwałego podkuwania. W maszynie SPARKY, aby zamocować osprzęt w gnieździe, należy odciągnąć pierścień blokujący. Warto tu wspomnieć, że w wyposażeniu omawianego młotka jest także klasyczny kluczykowy uchwyt wiertarski z mocowaniem SDS-plus, służący do wiercenia bezudarowego.
W mechanizmie napędowym SPARKY zastosowano sprzęgło przeciążeniowe. W przypadku zablokowania wiertła spowoduje ono natychmiastowe odłączenie napędu, chroniąc w ten sposób operatora przed urazami spowodowanymi ewentualnym obróceniem się całego elektronarzędzia. SPARKY ma dobrze wyprofilowaną rękojeść główną z okładziną antypoślizgową, zintegrowanym dużym włącznikiem spustowym, co gwarantuje wygodne operowanie elektronarzędziem podczas całodziennej pracy. Przełącznik kierunku obrotów znajduje się w tyle obudowy nad rękojeścią główną. Ich zmiana dokonuje się przez obrócenie szczotkotrzymacza, co oznacza, ze SPARKY ma tę samą moc podczas obrotów prawych i lewych. Rękojeść boczna (pomocnicza) mocowana tuż przy uchwycie narzędziowym jest także antypoślizgowa. Zintegrowano w niej ogranicznik głębokości wiercenia. Wybór trybu pracy młotka – wiercenie udarowe, wiercenie bezudarowe i podkuwanie – odbywa się za pomocą dużego pokrętła umieszczonego z boku obudowy.
W redakcyjnym warsztacie przeprowadziliśmy praktycznie kompletny test SPARKY BPR 240E. Najpierw wykonaliśmy wiercenie udarowe w bloczku z betonu B45, używając do tego 4-ostrzowych wierteł SDS-plus 16 i 24 mm. Przelotowe otwory o długości 12 cm powstały w czasie 25,06 s i 82,79 s. Następnie sprawdziliśmy efektywność podkuwania, wbijając w belkę sosnową gwóźdź o średnicy 8 mm i długości 25 cm. Zadanie to SPARKY wykonało w czasie 19,04 s. Ostatnią próbą było wiercenie bezudarowe wiertłem 3-ostrzowym 32 mm w blacie kuchennym. Przelotowy 3-centymetrowy otwór wykonaliśmy w czasie 1,19 s, a więc w czasie rekordowym. Dały tu o sobie znać wysokie obroty testowanego sprzętu.
Reasumując, SPARKY BPR 240E to solidna i wytrzymała konstrukcja, mająca metalową obudowę mechanizmów i oferująca przyzwoity poziom efektywności pracy, a ponadto bardzo wygodna w operowaniu, co szczególnie docenią ci fachowcy, którzy wykonują długotrwale wiercenia seryjne.
Autor: Marek Pudło, pin
Dane techniczne młotka pneumatycznego SPARKY BPR 240E
Moc | 720 W |
Maks. prędkość obrotowa | 1150 min-1 |
Maks. liczba udarów | 5200 min-1 |
Energia pojedynczego udaru | 2,8 J |
Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie | 24/13/30 mm |
Maks. średnica wiercenia koroną w betonie | 68 mm |
Waga | 2,8kg |