TEST MŁOTOWIERTARKI NAC HE80-GY-II

Dzięki zastosowaniu trzech trybów pracy i silnika o mocy 800 W młotowiertarka NAC HE80-GY-II charakteryzuje się wszechstronnością zastosowań. Jej efektywność wiercenia sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Młotowiertarka NAC HE80-GY-II to sprzęt klasy DIY wyposażony w komutatorowy silnik 800-watowy współpracujący z mechanizmem udaru pneumatycznego. Urządzenie oferuje trzy tryby pracy: wiercenie bez udaru, wiercenie z udarem i podkuwanie (z opcją pozycjonowania dłuta). Wybrany tryb ustawia się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. Maksymalna prędkość obrotowa maszyny to 850 min-1. Mechanizm udarowy wytwarza do 4900 uderzeń/min, każde z energią 2,4 J. Parametry te są płynnie regulowane od wartości zerowej za pomocą włącznika

spustowego. Testowanym sprzętem wywiercimy w betonie otwór o średnicy do 26 mm, w drewnie – do 30 mm, a w stali – do 13 mm. Młotowiertarka ma również prawe/lewe obroty, ich kierunek zmienia się przełącznikiem zintegrowanym ze spustowym włącznikiem głównym.

NAC HE80-GY-II został wyposażony w uchwyt SDS-plus. W wyposażeniu młotowiertarki znajduje się też kluczykowy uchwyt wiertarski o zakresie mocowania 1,5–13 mm, który montuje się w uchwycie SDS-plus tak jak wiertła czy korony SDS-plus. Służy on do wiercenia bezudarowego. Sprzęt ma ergonomicznie wyprofilowany uchwyt główny pokryty miękką wykładziną i rękojeść dodatkową z blokadą zapadkową położenia kątowego. Dzięki temu podczas pracy nie dochodzi do jej przekręcania się, które utrudnia wiercenie czy podkuwanie. Kabel zasilający jest solidny – wykonano go z gumy odpornej na uszkodzenia. Młowiertarka dostarczana jest w trwałej walizce z metalowymi zatrzaskami w komplecie z trzema wiertłami, dwoma dłutami, uchwytem wiertarskim i ogranicznikiem głębokości wiercenia.
Podczas testów redakcyjnych młotowiertarką NAC HE80-GY-II wykonaliśmy najpierw próby wiercenia udarowego. W pierwszym teście użyliśmy 4-ostrzowego wiertła 12 mm. Wywierciliśmy nim w twardym bloczku z betonu C40/C45 otwór o głębokości 140 mm w 46,82 s.

W drugiej próbie podwyższyliśmy stopień trudności i w NACu zamontowaliśmy 4-ostrzowe wiertło 16 mm. Wykonaliśmy nim w tym samym bloczku betonowym otwór o głębokości 115 mm. Operacja ta zajęła nam 83,71 s. Testy zakończyliśmy próbą wiercenia bezudarowego w belce sosnowej o grubości 60 mm. Świdrem o średnicy 25 mm wykonaliśmy otwór przelotowy w czasie 2,58 s. Sprzęt, naszym zdaniem, zapewnia sprawne wiercenie w betonie, żelbetonie i kamieniu oraz materiałach skrawalnych.
Reasumując, młotowiertarka NAC HE80-GY-II to uniwersalny sprzęt klasy DIY, którym wykonamy szeroki zakres prac podczas remontów czy wymiany lub naprawy instalacji wodnych i elektrycznych.

pins

 

Dane techniczne wiertarki NAC HE80-GY-II

Moc/energia udaru 800 W/2,4 J
Maks. obroty bez obciążenia 0-850 min-1
Maks. liczba udarów 0-4300 min-1
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie 13/30/26 mm
Waga 3,4 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar