TEST MŁOTOWIERTARKI NAC HE-SDS-LI-20V

Marka NAC (New American Concept) na początku br. wprowadziła na polski rynek grupę elektronarzędzi akumulatorowych serii AKU MULTISYSTEM. Wśród należących do niej urządzeń znalazła się młotowiertarka NAC HE-SDS-LI-20V przeznaczona do użytku domowego i półprofesjonalnego.

W kompaktowej akumulatorowej młotowiertarce NAC HE-SDS-LI-20V zastosowano 1-biegową przekładnię i pneumatyczny mechanizm udarowy. Wyposażono ją też w prawe/lewe obroty i elektronikę sterującą. Testowane urządzenie generuje obroty w zakresie 0–900/min i udary o częstotliwością 0–5000/min oraz energią 1,1 J. Ma ono dwa tryby pracy: wiercenie udarowe i bezudarowe (wybiera się je przełącznikiem znajdującym się z lewej strony obudowy przekładni). Wiertła udarowe SDS-plus oraz adaptery pośredniczące czy uchwyt wiertarski

do wiercenia bezudarowego montuje się w młotowiertarce NAC HE-SDS-LI-20V beznarzędziowo w klasycznym uchwycie SDS-plus. Testowanym elektronarzędziem wywiercimy w betonie otwory o średnicy do 10 mm, w drewnie – do 16 mm, a w stali – do 8 mm.

 

NAC HE-SDS-LI-20V, jak przystało na kompaktową młotowiertarkę, waży bez baterii 1,25 kg. Jest więc urządzeniem ergonomicznym i do tego ma wzmocnioną konstrukcję „D”. Operowanie urządzeniem ułatwiają miękkie, antypoślizgowe okładziny znajdujące się na rękojeści i częściach chwytnych oraz dioda LED doświetlająca miejsce pracy. Dzięki temu NACa możemy z powodzeniem używać w słabo oświetlonych pomieszczeniach.


W bezprzewodowej młotowiertarce NAC HE-SDS-LI-20V zastosowano nowoczesne systemowe zasilanie akumulatorowe 20 V zwane AKU MULTISYSTEM. Dzięki temu możemy ją zasilać akumulatorami Li-Ion 20 V o pojemnościach 2.0 lub 4.0 Ah. Przypominamy, że służą one też do zasilania całej gamy elektronarzędzi NAC należących do serii
AKU MULTISYSTEM.

Redakcyjne testy kompaktowej młotowiertarki NAC HE-SDS-LI-20V, zasilanej akumulatorem Li-Ion 20 V/4.0 Ah, rozpoczęliśmy od wywiercenia w belce sosnowej za pomocą świdra o średnicy 20 mm otworu przelotowego o długości 60 mm. Wykonanie tego zadania zajęło nam 4,0 s. Następnie w bloczku fundamentowym z betonu C25 wykonaliśmy udarowo otwór o średnicy 8 mm i głębokości 100 mm, używając do tego 4-ostrzowego wiertła udarowego SDS-plus. Operacja trwała 32,1 s. W trzeciej próbie zwiększyliśmy znacznie trudność zadania testowego i wywierciliśmy udarowo 4-ostrzowym wiertłem SDS-plus w tym samym bloczku betonowym otwór o średnicy 14 mm i głębokości 120 mm. Wykonanie zadania zajęło nam 42,19 s.


Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że młotowiertarką NAC HE-SDS-LI-20V sprawnie wywiercimy udarowo otwory w twardych materiałach betonowych. Jest ona równie skuteczna w wierceniu bezudarowym w drewnie litym. Naszym zdaniem z zalet młotowiertarki NAC HE-SDS-LI-20V skorzystają zarówno majsterkowicze, jak i fachowcy zajmujący się drobnymi pracami remontowymi, domowymi naprawami itd.

pins

Dane techniczne młotowiertarki NAC HE-SDS-LI-20V

Napięcie zasilania/akumulator 20 V/Li-Ion 2.0 lub 4.0 Ah
Obroty/częstotliwość udaru 0-900/0-5000 min-1
Energia udaru 1,1 J
Uchwyt narzędziowy SDS-plus
Tryby wiercenia i wiercenia udarowego/obroty w lewo lub prawo +/+
Średnica wiercenia w betonie/ drewnie/ stali 10/16/8 mm
Podświetlenie LED +
Masa (bez akumulatora) 1,25kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar