TEST MŁOTOWIERTARKI METABO UHEV 2860-2 QUICK

Najnowsza młotowiertarka Metabo UHEV 2860-2 Quick to nie pierwsza w ofercie tego typu konstrukcja multifunkcyjna, która łączy w jednym urządzeniu klasyczną wiertarkę i młotek SDS-plus.

 

Jak się domyślamy, ideą konstruktorów z Metabo było stworzenie maszyny, którą zrealizujemy praktycznie każde zadanie. I wywiercimy bezudarowo otwór w drewnie lub stali, i poradzimy sobie z twardym betonem lub cegłą, i skujemy starą glazurę ze ściany. Ta uniwersalność Metabo wynika z zastosowania bardzo ciekawych i naprawdę praktycznych rozwiązań technicznych.
Metabo UHEV 2860-2 Quick to więc de facto wielofunkcyjny młotek klasy 3 kg do wiercenia, wiercenia z udarem i lekkiego podkuwania. Tryb pracy elektronarzędzia wybiera się

umieszczonym u dołu obudowy pokrętłem z czytelnymi ikonkami poszczególnych ustawień. Oprócz wspomnianych pozycji jest jeszcze dodatkowa czwarta – po jej wybraniu użytkownik może obracać uchwyt z dłutem i ustawiać go w 30 pozycjach kątowych, tak by dobrać właściwe jego ułożenie w stosunku do obrabianej powierzchni.

Hitachi_DV18DBL2-5

Za napęd prezentowanego młotka odpowiada wydajna jednostka o mocy 1100 W. To konstrukcja o nazwie Metabo Marathon, której charakterystyczną cechą jest wyjątkowa trwałość dzięki zastosowaniu koszyczka odbijającego drobiny pyłu i ułożenia warstwy żywicy epoksydowej chroniącej uzwojenia stojana. Silnik współpracuje z dwubiegową przekładnią. Na wolniejszym biegu młotek osiąga maksymalnie 900 obr./min, a na szybszym 2100 obr./min. Wydajny i precyzyjnie ułożyskowany mechanizm udaru pneumatycznego generuje do 4500 uderzeń/min. Każdy z energią 3,4 J. Silnik został wyposażony w pełnookresową elektronikę Vario-Tacho-Constamatic (VTC). To układ płynnego sterowania prędkością obrotową i częstotliwością udarów za pomocą włącznika spustowego i utrzymywania ich na stałym poziomie pod zmiennym obciążeniem. Do dyspozycji operatora jest także pokrętło wstępnej regulacji prędkości obrotowej. Umieszczono je na górze obudowy.

Hitachi_DV18DBL2-4

Warto podkreślić, że w testowanym narzędziu znajdziemy zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem, które zapobiega niezamierzonemu włączeniu się maszyny po przywróceniu napięcia w sieci. W konstrukcji przekładni zastosowano także sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-automatic, które w przypadku zakleszczenia wiertła odłącza od niego napęd i w ten sposób chroni operatora przed urazami. Kierunek obracania się wrzeciona zmienia się za pomocą zmiany położenia szczotkotrzymaczy, co zapewnia maszynie pełną moc przy pracy w prawo i w lewo.
W młotowiertarce Metabo UHEV 2860-2 Quick znajdziemy oczywiście uchwyt narzędziowy SDS-plus. Montaż wiertła w gnieździe odbywa się poprzez wciśnięcie osprzętu, a kliknięcie oznacza jego prawidłowe zamocowanie. W młotku zastosowano także system szybkiej wymiany uchwytów narzędziowych nazwany Metabo Quick. Po przekręceniu dodatkowego pierścienia można łatwo zdemontować uchwyt SDS-plus i zastąpić go metalowym uchwytem wiertarskim (szczękowym).
Młotek Metabo UHEV 2860-2 Quick to konstrukcja dopracowana pod względem ergonomii i trwałości. Sprzęt ma dobrze wyprofilowany uchwyt główny z okładziną antypoślizgową i rękojeść pomocniczą ze zintegrowanym uchwytem ogranicznika głębokości wiercenia. Charakteryzuje się też perfekcyjnym wyważeniem. Kabel zasilający został zamocowany w nim do rękojeści za pośrednictwem przegubu kulowego, który chroni przewody przez złamaniem.

Hitachi_DV18DBL2-3

Redakcyjne testy młotowiertarki Metabo UHEV 2860-2 Quick rozpoczęliśmy nietypowo, czyli od wiercenia bezudarowego w drewnie i stali. Najpierw zamocowaliśmy w niej świder o średnicy 32 mm i, korzystając z I biegu, w belce sosnowej wywierciliśmy otwór przelotowy o długości 80 mm w czasie 3,11 s. Podczas kolejnej próby wykorzystaliśmy II szybszy bieg. W jej trakcie wierciliśmy przelotowo w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm za pomocą wiertła krętego o średnicy 6 mm. Operacja ta trwała 36,06 s. Jak widać, młotowiertarka Metabo UHEV 2860-2 Quick w konkurencji wiercenia bezudarowego nie ustępuje wiertarkom profesjonalnym o takiej samej lub zbliżonej mocy. Może więc je całkowicie zastąpić. Ponieważ uchwyt wiertarski ma bezluzowe mocowanie,

Metabo UHEV 2860-2 Quick nie ustępuje im także pod względem dokładności wiercenia.
Po wierceniu bezudarowym przyszła kolej na próby udarowe. Rozpoczęliśmy je też nietypowo, bowiem nie od wiercenia, lecz podkuwania. Najpierw więc w belkę sosnową młotowiertarką Metabo UHEV 2860-2 Quick wbiliśmy gwóźdź 8 x 250 mm za pomocą specjalnego bijaka. Próba ta pokazała wysoką efektywność udarów maszyny, bowiem trwała 14,16 s. W kolejnych testach wiercenia udarowego wykonaliśmy w twardym betonie (B45) otwory przelotowe 4-ostrzowymi wiertłami SDS-plus o średnicy 16 i 24 mm. Otwór o średnicy 16 mm i długości 110 m powstał w czasie 20,98 s, zaś o średnicy 24 mm i długości 90 mm – w 50,99 s. W próbach tych Metabo pokazało, że doskonale radzi sobie z wierceniem udarowym otworów o dużych średnicach i tym samym niczym nie ustępuje klasycznym młotkom SDS-plus o energii udarowej na poziomie 3–3,6 J, a większość konkurentów zostawia daleko w tyle. Reasumując, Metabo UHEV 2860-2 Quick to nie młotowiertarka, lecz kombajn do wiercenia udarowego i bezudarowego. Maszyna ta aż prosi, żeby użyć jej w ciężkich warunkach budowlanych. Naszym zdaniem jest to nie tylko doskonały sprzęt dla budowlańców, ale także dla instalatorów i monterów.

Marek Pudło, pins

Hitachi_DV18DBL2-2

Dane techniczne młotowiertarki Metabo UHEV 2860-2 Quick

Moc1100 W
Maks. obroty I/II bieg0-900/0-2100 min-1
Maks. liczba udarów4500 /min
Energia pojedynczego udaru3,4 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie (mm)28 (wiertło), 68 (korona)/13/35
Waga3,3 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments