TEST MŁOTOWIERTARKI METABO KHE 2660 QUICK

Młotowiertarka Metabo KHE 2660 QUICK to klasycznej konstrukcji pistoletowej młotek kombi SDS-plus, który niemiecki producent wprowadził niedawno na rynek. Sprzęt pozwala wiercić udarowo i bezudarowo oraz podkuwać. Przyjrzeliśmy mu się bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

Metabo KHE 2660 QUICK to wielofunkcyjny kombimłotek klasy 3 kg przeznaczony do wiercenia bezudarowego i udarowego oraz lekkiego podkuwania. Do wybierania trybu pracy elektronarzędzia służy umieszczone w dole aluminiowej obudowy mechanizmów pokrętło nastawcze. Jego czwarte ustawienie przeznaczone jest do regulacji pozycji kątowej dłuta i umożliwia optymalne jej dobranie do skuwanej powierzchni.

 

Testowany kombimłotek napędza silnik Metabo Marathon o mocy nominalnej 850 W. Jest to znana i ceniona na

rynku jednostka charakteryzująca się wysoką trwałością dzięki zastosowaniu koszyczka odbijającego drobiny pyłu i grubej warstwy żywicy epoksydowej chroniącej przed jego agresywnym działaniem uzwojenia wirnika i stojana. W Metabo KHE 2660 QUICK zastosowano 1-biegową przekładnię i wydajny oraz precyzyjnie ułożyskowany mechanizm udaru pneumatycznego. Młotek generuje obroty 0-1100/min i udary z częstotliwością 0-4300/min. Każdy udar ma energię 3,0 J. Sprzęt wyposażono w elektronikę Vario (V), która umożliwia płynne sterowanie prędkością pracy za pomocą włącznika spustowego. Włącznik ten jest zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi i pyłem. Metabo KHE 2660 QUICK wywiercimy otwory w betonie o maksymalnej średnicy 26 mm za pomocą wierteł SDS-plus i 68 mm z użyciem koron SDS-plus, w drewnie do 32 mm, a w stali do 13 mm.

Metabo_KHE2660-QUICK-5

W testowanym kombimłotku inżynierowie z Metabo zastosowali sprzęgło przeciążeniowe S-automatic, które w przypadku zakleszczenia wiertła odłącza od niego napęd. Chroni w ten sposób użytkowników maszyny przed skręceniem rąk czy nawet wyrwaniem jej z dłoni, co może spowodować bolesne urazy. Kierunek obrotów wrzeciona w Metabo KHE 2660 QUICK wybiera się, zmieniając pozycję szczotkotrzymaczy. To sprawdzone, lecz nieczęsto wykorzystywane rozwiązanie zapewnia kombimłotkowi Metabo pełną moc podczas pracy w prawo i lewo.
Testowane Metabo wyposażono też w system szybkiej wymiany uchwytów narzędziowych Quick. Po obróceniu czerwonego pierścienia można łatwo zdemontować uchwyt SDS-plus i zastąpić go metalowym uchwytem wiertarskim (szczękowym) służącym do wiercenia bezudarowego. Oczywiście, głównym uchwytem narzędziowym młotowiertarki Metabo KHE 2660 QUICK jest uchwyt SDS-plus. Montaż w nim wiertła czy dłuta dokonywany jest przez wciśnięcie osprzętu w gniazdo. Rozlegające się wtedy kliknięcie oznacza prawidłowe zamocowanie akcesoriów.

Metabo_KHE2660-QUICK-2

Kombimłotek Metabo KHE 2660 QUICK to konstrukcja ergonomiczna i trwała. Sprzęt ma optymalnie wyprofilowaną rękojeść główną pokrytą okładziną antypoślizgową i uchwyt dodatkowy ze zintegrowanym mocowaniem ogranicznika głębokości wiercenia. Jest też perfekcyjnie wyważony. Jego kabel zasilający ma mocowanie kulowe, które chroni przewody zasilające przed przerwaniem na skutek częstego i nadmiernego zginania, i do tego daje dużą swobodę podczas pracy testowanym sprzętem.

Metabo_KHE2660-QUICK-7

Redakcyjne testy młotowiertarki Metabo KHE 2660 QUICK rozpoczęliśmy od wiercenia bezudarowego w drewnie. Najpierw świdrem o średnicy 32 mm w belce sosnowej wywierciliśmy otwór przelotowy o długości 120 mm w czasie 5,83 s. Ponieważ uchwyt wiertarski ma bezluzowe beznarzędziowe mocowanie QUICK, Metabo KHE 2660 QUICK zapewnia wysoką dokładność wiercenia bezudarowego. Nie można tego powiedzieć o młotowiertarkach niewyposażonych w takie rozwiązanie, w których wykorzystuje się uchwyty wiertarskie z mocowaniem SDS-plus. Następnie przystąpiliśmy do prób udarowych. Podczas nich wykonaliśmy w elemencie z twardego betonu (B45) otwory przelotowe wiertłami SDS-plus o średnicy 16 mm (2-ostrzowe) i 24 mm (4-ostrzowe) oraz długości 110 mm. 16-milimetrowy otwór powstał w czasie 38,03 s, zaś 24-milimetrowy – w 46,96 s. W próbach tych Metabo pokazało, że doskonale radzi sobie z wierceniem udarowym otworów o dużych średnicach. Następnie, sprawdzając efektywność podkuwania, w belkę sosnową wbiliśmy

gwóźdź 8 x 250 mm za pomocą specjalnego bijaka SDS-plus. Test pokazał wysoką efektywność udarową sprzętu, gdyż trwał jedynie 13,83 s.
Reasumując, Metabo KHE 2660 QUICK to nowoczesny kombimłotek optymalnie wyposażony technicznie. Naszym zdaniem umożliwia wysoce efektywne wykonywanie prac podczas wznoszenia budynków czy remontów oraz montażu różnego rodzaju instalacji.

Marek Pudło, pins

Metabo_KHE2660-QUICK-3

Dane techniczne kombimłotka Metabo KHE 2660 QUICK

Moc850 W
Obroty jałowe/pod obciążeniem/moment obrotowy0-1100/830 min-1/18 Nm
Maks. liczba udarów4300 /min
Energia pojedynczego udaru3,0 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie (mm)26 (wiertło), 68 (korona)/13/32
Ciężar bez kabla3,1 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments