Test młotowiertarki Maktec MT870

Do redakcyjnego warsztatu trafiła młotowiertarka Maktec MT870. Przyjrzeliśmy się jej bacznie, wykonując testy na wiercenie udarowe i bezudarowe.

 

Maktec MT870 to młotek udarowo-obrotowy klasy SDS-plus, który został wyposażony w silnik o mocy 710 W. Zapewnia on elektronarzędziu maksymalną prędkość obrotową na poziomie 1100 obr./min. Motor współpracuje z pneumatycznym mechanizmem udarowym, który generuje nawet 4350 uderzeń na minutę, każde z siłą 2,3 J. Parametry pracy narzędzia reguluje się płynnie włącznikiem spustowym, co pozwala dość łatwo dobierać prędkość obrotową i częstotliwość udarów do obrabianej powierzchni. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w mechanizmie napędowym młotka zastosowano ogranicznik mocy, który jest w rzeczywistości sprzęgłem,

rozłączającym napęd w momencie zakleszczenia się wiertła. Kierunek obracania się wiertła ustawiamy, zmieniając pozycję szczotkotrzymaczy. Oznacza to, że maszyna dysponuje taką samą mocą, obracając wrzeciono zarówno w prawo, jak i w lewo. To ważna cecha w przypadku wierceń w drewnie osprzętem o dużych średnicach, gdzie do wykręcenia zagłębionego w materiale wycinaka potrzeba niekiedy takiej samej energii co do jego wkręcenia.

Maktec_MT870_02-2

Młotek Maktec MT870 może pracować w dwóch trybach – z udarem i bez udaru. Zmianę funkcji wykonuje się pokrętłem umieszczonym pod spodem obudowy przekładni. Dzięki możliwości wyłączenia mechanizmu pneumatycznego młotkiem można także wiercić w stali (13 mm) i w drewnie (32 mm). W betonie Maktec poradzi sobie z wiertłami o maksymalnej średnicy 22 mm.

Jak każdy młotek udarowo-obrotowy, tak i Maktec MT870 został wyposażony w beznarzędziowo obsługiwany uchwyt SDS-plus. Jest to wersja półautomatyczna, która do zamocowania wiertła lub dłuta w gnieździe wymaga od użytkownika odciągnięcia pierścienia blokującego. Kliknięcie zatrzasku informuje o prawidłowym zainstalowaniu osprzętu.

Testowane elektronarzędzie ma obudowe z plastików bardzo dobrej jakości. Elementy chwytne młotka pokryto miękkim materiałem antypoślizgowym. Duże pokrętło zmiany trybu pracy można obsługiwać nawet w rękawicach. A rękojeść pomocnicza mocowana jest do korpusu przez system „ząbkowy”, który uniemożliwia obrócenie się jej podczas najtrudniejszego wiercenia.

Maktec_MT870_01-1

W redakcyjnym teście wykonaliśmy dwie próby możliwości młotka udarowo-obrotowego Maktec MT870. Pierwsza to oczywiście zadanie udarowe. Wiertłem o średnicy 20 mm (czyli prawie maksimum możliwości według instrukcji obsługi) przewierciliśmy na wylot betonowy (B40) krawężnik o grubości 120 mm. Sprzęt działał dość sprawnie i poradził sobie z tym zadaniem w 1 min 21 s. W drugiej próbie użyliśmy świdra 25 mm i wykonaliśmy w sosnowej belce otwór o głębokości 78 mm. To również nie sprawiło Maktekowi większych problemów. Czas wykonania tego zadania to 4 s.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne młotka udarowo-obrotowego Maktec MT870

Moc 710 W
Maksymalna średnica wiercenia w betonie/drewnie/stali 22/32/13 mm
Energia pojedynczego udaru 2,3 J
Obroty 0-1100/min
Częstotliwość udarów 4350/min
Uchwyt SDS-plus
Waga 2,5 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar