Test młotowiertarki Kress BMH 650
Niewielki 3-kilogramowy młotek jest obowiązkowym wyposażeniem każdej ekipy budowlanej. Nie da się go niczym zastąpić przy niemęczącym wierceniu w sufitach, w ciasnych zakamarkach czy delikatnym skuwaniu starej glazury. Do redakcyjnego warsztatu trafiła młotowiertarka Kress BMH 650.
Kress BMH 650 należy do klasy narzędzi 2-kilogramowych. Jego konstrukcja ma kształt litery „L”, a silnik umieszczony jest pionowo, czyli prostopadle do osi obrotu wiertła. Jednostka napędowa to konstrukcja MAXX Power, wyposażona w elektronikę sterującą szybkością pracy – obroty: 0-1050/min (bez obciążenia). Pneumatyczny mechanizm udarowy wytwarza od 0 do 5194 uderzeń/min, każde z energią 2,4 J. Oba parametry są płynnie sterowane za pomocą włącznika spustowego.
Kierunek obrotów ustala się poprzez zmianę położenia szczotkotrzymaczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu maszyna podczas pracy w lewo i w prawo dysponuje taką samą mocą. Sterowanie trybami pracy podzielono na dwa włączniki – tym z boku wybieramy wiercenie/wiercenie z udarem, a tym na górze uruchamiamy funkcję podkuwania i ustawiania dłuta we właściwej pozycji. Tak skonstruowanym narzędziem wywiercimy w betonie otwór o średnicy do 242 mm, w stali – do 13 mm i w drewnie – do 30 mm. Maszyną można z powodzeniem wykonywać niezbyt wymagające kucie.W prezentowanym młotku zastosowano najbardziej pasujący dla tej klasy elektronarzędzi uchwyt SDS-plus (montaż/demontaż osprzętu wymaga odciągnięcia tulei blokującej). Nasze testy pokazały, że obsługuje się go bezproblemowo. Wygodę obsługi młotowiertarki podwyższa niewątpliwie rękojeść główna wyłożona antypoślizgową, miękką okładziną i duży włącznik spustowy, który umożliwia sterowanie pracą młotka nawet w grubych rękawicach roboczych. Z kolei boczna rękojeść pomocnicza mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą ząbkowego połączenia, które zapobiega obróceniu się tego uchwytu w trakcie obciążającego wiercenia. Cechą charakterystyczną wszystkich narzędzi Kress jest stosowanie systemowego kabla zasilającego o długości 4 m. Jest on mocowany za pomocą zunifikowanej w obrębie sprzętu Kress zatrzaskowej wtyczki.
W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy młotek Kress w zakresie pracy udarowej i bezudarowej. W pierwszych dwóch próbach przewiercaliśmy betonowy krawężnik o grubości 110 mm (beton B45), wykorzystując do tego 4-ostrzowe wiertła SDS-plus. Najpierw użyliśmy wiertła 16 mm (średnica mieszcząca się w optymalnym zakresie pracy, czas wiercenia – 16,03 s), a następnie 20 mm (średnica o 4 mm większa od maksymalnej średnicy optymalnego zakresu pracy, 41,1 s). Uzyskane wyniki, zważywszy siłę młotowiertarki (650 W), uznajemy za jeden z najlepszych w tej klasie mocy. Ostatnia próba udarowa (sprawdzenie efektywności podkuwania) polegała na wbiciu gwoździa 8 x 150 mm w belkę sosnową. Kressowi zajęło 14,95 s. W próbie wiercenia bezudarowego wykonaliśmy otwór przelotowy o długości 8 cm i średnicy 25 mm w elemencie z drewna sosnowego, używając wiertła 3-ostrzowego, w czasie 4,02 s. Testy redakcyjne pokazały, że lekka młotowiertarka Kress BMH 650 doskonale sprawdzi się na budowie w średnio wymagających zadaniach i zapewni nam zarówno dużą efektywność pracy, jak i sporą wygodę.
Autor: Marek Pudło, pins
Dane techniczne młotowiertarki Kress BMH 650
Obroty | 0-1050/min |
Częstotliwość udarów | 0-5194 min-1 |
Energia pojedynczego udaru | 2,4 J |
Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie (mm) | 24/13/30 mm |
Optymalny zakres wiercenia w betonie | 4-16 mm |
Waga | 2,7kg |