Test młotowiertarki Kress 800 PPE

Młotkowiertarka Kress 800 PPE potrafi wiercić z udarem w materiałach betonowo-kamiennych, podkuwać i obrabiać bezudarowo materiały skrawalne.

Sercem Kressa 800 PPE jest nowoczesny silnik MAXX Power o mocy 800 W. Jednostka napędowa została „sprzężona” z nowoczesnymi rozwiązaniami elektronicznymi. Jest więc system stabilizacji obrotów Power-Plus, który dba o to, by były one stałe bez względu na obciążenie maszyny. Płynna regulacja prędkości obrotowej za pomocą włącznika spustowego pozwala dokładnie dobierać parametry pracy młotka do rodzaju obrabianego materiału. Jednostka napędowa współpracuje z przekładnią za pośrednictwem specjalnego sprzęgła antyprzeciążeniowego, które w momencie zakleszczenia się wiertła bądź korony w obrabianym materiale natychmiast unieruchamia urządzenie. Zmiana kierunku
obrotów wrzeciona odbywa się za pomocą szczotkotrzymaczy, a więc użytkownik ma do dyspozycji pełną moc podczas obrotów prawych i lewych. Napęd zapewnia maksymalne obroty wynoszące 1000/min. Silnik przez pneumatyczny mechanizm udarowy generuje do 4900 uderzeń/min, każde z energią 2,7 J. Jak na 2,6-kilogramowe narzędzie to przyzwoite wyniki, które pozwalają wiercić w betonie (do 26 mm wiertłem i do 68 mm koronką), w stali (do 13 mm) i drewnie (do 40 mm).
Kress_800PPE_02-2 Kress_800PPE_01-1
Młotowiertarka Kress 800 PPE to klasyczna konstrukcja pistoletowa. Silnik, mechanizm udarowy, przekładnię i wrzeciono ułożono w jednej linii. Równie standardowy jest uchwyt narzędziowy. Producent zastosował tu uchwyt SDS-plus w wersji szybkomocującej (osprzęt montuje się w gnieździe poprzez jego wciśnięcie, dopiero demontaż wymaga odciągnięcia do tyłu tulei zabezpieczającej).
W zakresie ergonomii obsługi młotek Kress 800 PPE reprezentuje najwyższe standardy jak większość jego firmowych braci. Sprzęt jest chociażby zasilany systemowym kablem o długości 4 m. Mocuje się go do narzędzia za pomocą zunifikowanej w obrębie sprzętu Kress zatrzaskowej wtyczki. Oznacza to, że jednym kablem zasilającym można obsłużyć wszystkie elektronarzędzia niemieckiego producenta.
Pistoletowy uchwyt został pokryty antypoślizgową okładziną, która zapewnia wygodny chwyt. Z kolei boczna rękojeść pomocnicza, oprócz materiału soft grip, ma specjalne, miękkie wstawki antywibracyjne, których zadaniem jest pochłanianie drgań wytwarzanych przez mechanizm udarowy i przenoszonych na ręce operatora.
W redakcyjnych testach młotowiertarka Kress 800 PPE okazała się sprzętem prawdziwie uniwersalnym. Na przykład w pierwszej próbie wywierciliśmy w blacie kuchennym z płyty wiórowej (grubość 30 mm) otwór 68 mm koronką firmy Wolcraft. To wymagające zadanie maszyna wykonała wzorowo i zajęło jej to 11 s. W zadaniu udarowym przewiercaliśmy na wylot krawężnik z betonu B45 o grubości 120 mm, używając do tego wierteł 20 i 26 mm. Uzyskaliśmy czasy odpowiednio 48 i 72 s.
Reasumując, Kress 800 PPE to doskonałe narzędzie do seryjnych wierceń pod ocieplenia budynków, jak też do wykonywania różnego typu instalacji oraz wykończeń wnętrz. Jego niewątpliwymi zaletami są zaawansowanie techniczne, prostota obsługi i duża efektywność pracy.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne młoto-wiertarki Kress 800 PPE

Moc/energia udaru

800 W/2,7 J

Maks. obroty bez obciążenia

0-1000/min

Maks. liczba udarów

0-4900 min-1

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie

13/40/26 (wiertło), 68 mm (koronka)

Rodzaj uchwytu

SDS-plus

Waga

2,6kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments