Test młotowiertarki Keyang PHD-283B
Keyang mocnym krokiem wchodzi w rynkowy segment młotków SDS-plus klasy 800 W. Koreański producent elektronarzędzi opracował nową młotowiertarkę PHD-283B spełniającą wygórowane oczekiwania ekip budowlanych, które takich maszyn używają w codziennej pracy, np. wykonując ocieplenia budynków czy różnorakie prace instalacyjne.
W młotowiertarce Keyang PHD-283B zastosowano silnik o mocy 800 W. Urządzenie wyposażono w szczotkotrzymacz do przełączania kierunku obrotów (co oznacza identyczną wydajność przy obrotach w prawo i w lewo) oraz elektroniczne sterowanie prędkością pracy. Metalowa obudowa przekładni, którą pokryto tworzywem sztucznym, wydłuża żywotność narzędzia i chroni je przed przegrzaniem. Sprzęgło przeciwprzeciążeniowe w przypadku zaklinowania się wiertła w materiale obrabianym zabezpiecza jednostkę napędową
przed uszkodzeniem i operatora przed urazem spowodowanym uderzeniem maszyny obracającej się wokół osi wiercenia. Urządzenie osiąga obroty 0-1250/min, a jego pneumatyczny mechanizm udarowy generuje udary z częstotliwością 0-4000 min-1 i energią 3,2 J/udar. Oba parametry pracy są płynnie sterowane poprzez wciskanie włącznika głównego. Tryb pracy narzędzia (wiercenie, wiercenie z udarem i podkuwanie) ustawia się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Młotowiertarką Keyang PHD-283B wywiercimy w betonie otwory o maksymalnej średnicy 28 mm, w stali – 13 mm, a w drewnie – 30 mm.Keyang PHD-283B ma uchwyt wiertarski SDS-plus w wersji samozatrzaskowej. Oznacza to, że podczas montażu osprzętu w gnieździe nie trzeba odciągać tulei. Wystarczy wcisnąć wiertło, a kliknięcie oznacza jego prawidłowy montaż. Młotek wyposażono w rękojeść główną pokrytą miękką wykładziną (Soft grip), jak też w dodatkowy boczny uchwyt, który można mocować w dowolnej pozycji kątowej (0-360°). W uchwycie tym montuje się metalowy ogranicznik głębokości wiercenia.
Reasumując, PHD-283B marki Keyang to młotowiertarka o klasycznej budowie puszkowej, co wzmacnia jej stabilność, z funkcją podkuwania, dysponująca dużą energią pojedynczego udaru (3,2 J) i zoptymalizowanymi parametrami, co ma zapewnić wysoką efektywność pracy. Koreańscy inżynierowie nie zapomnieli też o niezbędnej elektronice pozwalającej sterować parametrami pracy, jak i o bezpieczeństwie operowania elektronarzędziem (sprzęgło przeciwprzeciążeniowe).
Do redakcyjnego warsztatu trafił prototyp opisywanego młotka. Nadmieniamy, że zostanie on wprowadzony na rynek dopiero wiosną br. W ramach redakcyjnych testów prototypu przeprowadziliśmy pięć trudnych prób. Pierwsza polegała na przewierceniu otwornicą 68 mm blatu kuchennego o grubości 30 mm. Zadanie to zajęło nam 14,4 s. Następne trzy próby polegały na wywierceniu otworów przelotowych w bloczku z betonu B45 o grubości 11 cm wiertłami SDS-plus o średnicach 16, 20 i 28 mm. Podczas tych zadań uzyskaliśmy następujące czasy wiercenia: 25,87 s (16 mm), 29,81 s (20 mm) i 68,96 s (28 mm). Ostatnia, piąta próba polegała na wbiciu w belkę sosnową gwoździa o średnicy 8 mm i długości 25 cm, co pozwoliło nam sprawdzić efektywność pracy maszyny w trybie podkuwania. Przeprowadziliśmy ją w czasie 13,86 s.
Reasumując testy, oceniamy, że młotowiertarka Keyang PHD-283B to urządzenie, które zapewni ekipom budowlanym oraz instalatorskim wysoką wydajność pracy i możliwość wykonania trudnych zadań, np. wiercenie w twardym betonie otworów o dużych średnicach (do 28 mm). Jak wiadomo, zmęczenie pracowników jest jednym z głównych powodów znacznego obniżenia wydajności ich pracy. Dlatego niewątpliwym atutem Keyanga jest niski poziom wypadkowej wibracji (2,5 m/s2 podczas wiercenia). Pozwala to testowaną młotowiertarką wykonywać wygodnie i szybko seryjne wiercenia.
Autor: LP, pins
Dane techniczne wiertarki Keyang PHD-283B:
Moc/energia pojedynczego udaru | 800 W/3,2 J |
Obroty bez obciążenia | 0-1250 min-1 |
Częstotliwość udarów | 0-4000 min-1 |
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie | 13/30/28 mm |
Waga | 2,9kg |