TEST MŁOTOWIERTARKI GRAPHITE PRO 59GP501

Młotowiertarka GRAPHITE PRO 59GP501 należy do grupy maszyn wyposażonych w silniki o mocy 800-1000 W generujących udary o energii ok. 3 J.

Urządzenia te należą do najpopularniejszych elektronarzędzi wiercąco-kujących. Można je znaleźć w wyposażeniu praktycznie każdej ekipy budowlanej. Cenione są za swoją uniwersalność i poręczność. Młotowiertarka GRAPHITE PRO 59GP501 to wzorcowy przykład takiego właśnie elektronarzędzia. Sercem prezentowanej maszyny jest silnik o mocy 900 W. Za pośrednictwem przekładni zapewnia on maksymalną prędkość obrotową wynoszącą 1000 min-1. Silnik napędza też pneumatyczny mechanizm udarowy, który generuje do 5500 uderzeń na minutę, każde z energią 3,2 J. Urządzenie wyposażone jest w elektronikę płynnie regulującą prędkość pracy.

Służy do tego włącznik spustowy. Dzięki temu można precyzyjnie dobierać parametry pracy młotka do rodzaju obrabianego materiału. Zmiana kierunku obrotów wrzeciona dokonywana jest przez przesunięcie szczotkotrzymaczy. Użytkownik ma więc do dyspozycji pełną moc młotowiertarki zarówno podczas obrotów prawych, jak i lewych. Prezentowane elektronarzędzie oferuje trzy tryby pracy: wiercenie udarowe, bezudarowe oraz podkuwanie. Wybiera się je pokrętłem umieszczonym z boku obudowy GRAPHITE PRO. Czwarta pozycja pokrętła umożliwia swobodne obracanie zamontowanego w uchwycie narzędziowym dłuta i optymalne ustawianie jego pozycji do obrabianej powierzchni. Młotowiertarką GRAPHITE PRO 59GP501 wywiercimy otwory o maksymalnej średnicy w betonie do 30 mm, w stali – do 13 mm, a w drewnie także – do 30 mm.

GRAPHITE_PRO_59GP501-1

Młotowiertarka GRAPHITE PRO 59GP501 to klasyczna konstrukcja pistoletowa, w której silnik, mechanizm udarowy, przekładnię i wrzeciono ułożono liniowo. Równie standardowy co konstrukcja jest uchwyt narzędziowy. Producent zastosował tu uchwyt SDS-plus w wersji szybkomocującej – osprzęt montuje się w gnieździe poprzez jego wciśnięcie, dopiero demontaż wymaga odciągnięcia do tyłu tulei zabezpieczającej.

 

W zakresie ergonomii obsługi testowane elektronarzędzie jest wykonane zgodnie ze wszystkimi rynkowymi normami obowiązującymi młotowiertarki profesjonalne. Główny uchwyt pistoletowy i rękojeść pomocnicza pokryte zostały antypoślizgową okładziną, która zapewnia stabilne trzymanie młotka SDS-plus nawet podczas wiercenia otworów o największych średnicach. W rękojeści pomocniczej znajdziemy mechanizm do zamontowania ogranicznika głębokości wiercenia.

GRAPHITE_PRO_59GP501-4

Testy redakcyjne rozpoczęliśmy od wywiercenia w bloczku z betonu B45 otworu o średnicy 12 mm i głębokości 11 cm za pomocą 4-ostrzowego wiertła SDS-plus. Zadanie to GRAPHITE PRO 59GP501 wykonał w czasie 15,84 s. Zachęceni bardzo dobrym wynikiem, zwiększyliśmy znacznie poziom trudności zadania testowego, i założyliśmy w uchwycie GRAPHITE’a PRO 4-ostrzowe wiertło SDS-plus o średnicy 20 mm. Otwór o głębokości 11 cm w tym samym bloczku z betonu B45 wykonaliśmy w 39,87 s. Redakcyjne testy zakończyliśmy próbą bezudarową, wiercąc w belce sosnowej świdrem o średnicy 32 mm przelotowy otwór o długości 80 mm. Zadanie to trwało 4,8 s. Podczas testów młotowiertarka GRAPHITE PRO 59GP501 pracowała równo i stabilnie, pokazując, że ma spory zapas mocy. Jej obsługa (wymiana osprzętu i zmiana ustawień) była szybka, łatwa i bezproblemowa.

GRAPHITE_PRO_59GP501-5

Reasumując, młotowiertarką GRAPHITE PRO 59GP501 sprawnie i szybko wykonamy otwory w materiałach budowlanych i skrawalnych. Urządzenie jest ergonomiczne oraz łatwe w obsłudze i odznacza się solidnym wykonaniem oraz wysoką trwałością. Atutem jest także 3-letnia gwarancja z możliwością przedłużenia do 5 lat po zarejestrowaniu.

Marek Pudło, pins


Dane techniczne młotowiertarki GRAPHITE PRO 59GP501

Moc/energia udaru 900 W/3,2 J
Obroty bez obciążenia 0-1000/min
Częstotliwość udarów 0-5500/min
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie 13/30/30 mm
Rodzaj uchwytu SDS-plus
Waga 3,3kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar