Test młotowiertarki Festool BHC 18

W br. Festool wprowadził akumulatorową kompaktową młotowiertarkę BHC 18 z systemem antywibracyjnym. W redakcyjnym teście sprawdziliśmy funkcjonalność tego urządzenia.

Festool BHC 18 to profesjonalna młotowiertarka klasy premium. Ma zmodyfikowaną budowę „L” i rękojeść w kształcie litery „D”. Zastosowano w niej silnik bezszczotkowy EC-TEC, który współpracuje z 1-biegową przekładnią i pneumatycznym mechanizmem udarowym oraz generuje obroty 0-1100/min oraz udary 0-4895/min. Energia pojedynczego udaru to 1,8 J. Szybkość pracy jest płynnie sterowana elektronicznie, ustawia się ją poprzez głębsze lub płytsze wciśnięcie spustowego włącznika głównego. Inteligentna elektronika chroni urządzenie i akumulator przed przeciążeniem, przegrzaniem oraz przepięciem, co w efekcie daje wysokiego stopnia bezpieczeństwo pracy

i maksymalną żywotność wszystkich elementów urządzenia. Młotowiertarka ma dwa tryby pracy: wiercenie z udarem i bez udaru. Wybiera się je pokrętłem znajdującym się z boku obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. Młotowiertarką Festool BHC 18 wywiercimy otwory o średnicy do 18 mm w betonie (wiertła SDS-plus), 68 mm (koronki SDS-plus) w cegle, w stali – 13 mm i w drewnie – 25 mm.

Festool_BHC18_02

Urządzenie wyposażono w szybkomocujący uchwyt SDS-plus, co oznacza, że wiertło czy inny osprzęt montujemy w nim bez konieczności odciągania tulei blokującej, a kliknięcie oznacza prawidłowe zamocowanie. Demontaż osprzętu wymaga odciągnięcia tulei. Warto tu wspomnieć, że wśród akcesoriów dodatkowych do młotowiertarki BHC 18 jest uchwyt CENTROTEC z adapterem SDS-plus, za pomocą którego można montować wiertła i bity systemu CENTROTEC,  co pozwala wykonywać wiercenia w drewnie i operacje montażu wkrętów.

Testowana młotowiertarka jest kompaktowych rozmiarów i zarazem bardzo lekka (2,4 kg). Niemiecki producent podczas projektowania szczególną uwagę zwrócił na ergonomię i wygodę pracy. Mamy więc amortyzowaną rękojeść główną, która jest unikalnym rozwiązaniem wśród młotowiertarek klasy 18 V, jak też antywibracyjną rękojeść dodatkową. W wyniku zastosowania tych rozwiązań Festool znacznie ograniczył wibracje przenoszone na ręce operatora (do 2 m/s2 w przypadku wiercenia jedną ręką). Niska waga, zwartość budowy i dobre wyważenie młotowiertarki czynią z niej urządzenie, którym możemy bezprobelmowo pracować jedną ręką, np. wiercić pionowo nad głową w suficie. Pracę w źle oświetlonych miejscach ułatwia dioda LED.

Festool_BHC18_03

Inżynierowie z Festoola projektujący maszynę zadbali także o bezpieczeństwo pracy, wyposażając ją w sprzęgło przeciążeniowe. Jego zadaniem jest chronić silnik przed przeciążeniem w przypadku zakleszczenia wiertła, jak też operatora przed uderzeniem obudową. Jest to szczególnie prawdopodobne wtedy, kiedy maszyna podczas wiercenia trzymana jest jedną ręką.

Urządzenie zasilane jest z akumulatorów Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 4,2 Ah. Zastosowano w nich system inteligentnego napełniania energią z ochroną przeciw nadmiernemu rozładowaniu i przeładowaniu oraz wskaźnikiem poziomu naładowania. Baterie komunikują się z młotowiertarką, co pozwala na optymalizację poboru energii podczas pracy.

W testach młotowiertarki Festool BHC 18 sprawdziliśmy jej funkcjonalność w typowych zadaniach dla lekkich młotków SDS-plus. Nie było więc wyścigów na szybkość wykonywania otworów o nadmiarowych średnicach, które może i przemawiają do wyobraźni, ale miarowe wiercenie przy użyciu dwóch rąk oraz jednej. Interesowały nas więc realne osiągi młotowiertarki, które oferuje ona podczas codziennej pracy, a nie podczas testu wysiłkowego. Zaczęliśmy od wiercenia w murze z czerwonej cegły, który spotyka się w wielu polskich domach, przy użyciu wierteł SDS-plus Festool o średnicy 10 i 12 mm oraz dwóch rąk. Wykonanie otworów o głębokości 100 mm i średnicy 10 i 12 mm zajęło nam odpowiednio 9,09 i 10,08 s. Następnie przeszliśmy do bardziej twardego materiału, czyli do bloczka z betonu B40. Użyliśmy do tego tych samych wierteł i dwóch rąk. Uzyskane wyniki były bardzo zbliżone: 15,88 s (10 mm) i 15,99 s (12 mm). Następnie za pomocą wiertła SDS-plus Festool o średnicy 8 mm

jedną ręką wykonaliśmy otwór o głębokości 100 mm. Zadanie to zajęło nam 12,15 s.

Festool_BHC18_04

Teraz przyszedł czas na dwie próby wiercenia w murze ceglanym obłożonym glazurą. Wykonaliśmy je, używając wspomnianego wiertła SDS-plus Festool o średnicy 8 mm. W pierwszej próbie wierciliśmy dwoma rękami, a w drugiej jedną. Podczas wiercenia po przejściu przez płytkę zmienialiśmy tryb pracy z bezudarowego na udarowy, aby móc bezproblemowo wykonać resztę otworu w cegle. Próbę dwoma rękami wykonaliśmy w czasie 20,08 s, zaś jedną ręką – 20,97 s. Na zakończenie testów jedną ręką wywierciliśmy w drewnie świerkowym otwór o średnicy 25 mm i głębokości 44 mm, używając wierteł Forstner i uchwytu CENTROTEC z adapterem SDS-plus. Operacja ta zajęła nam 6,95 s.

Festool_BHC18_01

Reasumując nasze testy, młotowiertarka Festool BHC 18 pokazała, że w codziennej pracy jest nam w stanie zapewnić wysoką wydajność wiercenia, a przy tym jest niezmiernie wygodna i łatwa w operowaniu oraz przyjazna dla użytkownika, praktycznie bezwibracyjna. Pracuje się nią równie dobrze dwoma rękami, jak i jedną. Innymi słowy: praca młotowiertarką Festool BHC 18 to czysta przyjemność. Naszym zdaniem, urządzenie sprawdzi się w rękach instalatorów oraz fachowców wykonujących wykończenia i zabudowy wnętrz.

Autor: pins

Dane techniczne młotowiertarki akumulatorowej Festool BHC 18

Napięcie silnika18V
Obroty na biegu jałowym0-1100/min
Energia udaru1,8 J
Kołnierz43 mm
Uchwyt narzędziowySDS-plus
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie13/25 mm
Wiercenie udarowe w betonie (wiertła pełne)18 mm
Wiercenie udarowe w cegle (koronki)68 mm
Ciężar2,4 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments