TEST MŁOTOWIERTARKI DEDRA DED7850

Dedra dynamicznie rozwija swoją ofertę elektronarzędzi. Jej portfolio właśnie powiększyło się o wysokiej klasy 900-watową młotowiertarkę DED7850.

Dedra DED7850 należy do młotowiertarek klasy 3 kg o klasycznej budowie pistoletowej. Elektronarzędzie przeznaczone jest zarówno to pracy udarowej – wiercenia i lekkiego podkuwania, jak i do zadań niewymagających użycia udaru – wiercenia w stali czy w drewnie. Tryb pracy młotkowiertarki wybiera się za pomocą pokrętła umieszczonego z boku obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. Ma ono również ustawienie pozwalające na optymalne kątowe

pozycjonowanie dłuta w stosunku do obrabianego materiału. Zastosowane w testowanym elektropneumatycznym młotku Dedra DED7850 rozwiązania mechaniczne sprawiają, że jest on nie tylko bardzo skuteczny w pracy, ale także trwały i wygodny w codziennym użytkowaniu. Jego jednostka napędowa to 1-fazowy silnik komutatorowy o mocy 900 W, współpracujący z jednobiegową przekładnią i pneumatycznym mechanizmem udarowym. Jednostka napędowa generuje obroty na biegu jałowym wynoszące 0-1300/min. Zaś za pośrednictwem mechanizmu udaru pneumatycznego wytwarza do 5100 udarów/min, każdy z nich ma energię 3,2 J. Parametrami pracy młotowiertarki steruje się płynnie za pomocą włącznika spustowego z blokadą do pracy ciągłej. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem umieszczonym nad głównym włącznikiem spustowym.

Testowaną młotowiertarkę wyposażono w najbardziej odpowiedni dla tej klasy młotków uchwyt narzędziowy SDS-plus w wersji szybkomocującej. Zatem do zamocowania osprzętu – wierteł, koron czy dłut SDS-plus – nie trzeba przesuwać pierścienia blokującego, wystarczy po prostu umieścić akcesorium w gnieździe uchwytu, a rozlegające się wtedy kliknięcie oznacza jego poprawne zamontowanie.
Młotowiertarka Dedra DED7850 to, jak już wspominaliśmy, konstrukcja pistoletowa mająca silnik, mechanizm udarowy, przekładnię i wrzeciono ułożone w jednej linii. Testowane urządzenie jest dobrze wyważone, a jego główną rękojeść pokryto antypoślizgową okładziną. Umożliwia to wygodne i swobodne operowanie maszyną oraz pewne jej trzymanie. Rękojeść dodatkową mocuje się na kołnierzu uchwytu narzędziowego. Można ją swobodnie obracać wokół osi maszyny i blokować w dowolnej pozycji kątowej, dostosowując do wymagań użytkownika. W rękojeści dodatkowej mocuje się ogranicznik głębokości, który jest pomocny w dokładnym wierceniu otworów.

Dedra DED7850 to zatem młotowiertarka pistoletowa o klasycznej konstrukcji, wyposażona w mocny silnik i wszystkie istotne rozwiązania ułatwiające oraz przyspieszające pracę. Wywiercimy nią otwory w betonie o średnicy do 36 mm, w stali – do 13 mm, zaś w drewnie – do 32 mm.
Redakcyjne testy młotowiertarki Dedra DED7850 rozpoczęliśmy od wywiercenia w twardym betonie (C40/C45) otworu o średnicy 28 mm i głębokości 91 mm. Operacja ta zajęła nam 58,34 s (szybkość wiercenia – 1,56 mm/s). Następnie w bardzo twardym bloczku granitowym wykonaliśmy otwór o średnicy 20 mm i głębokości 134 mm w czasie 85,34 s (szybkość wiercenia – 1,57 mm/s). Jak widać, młotowiertarka efektywnie poradziła sobie z wierceniem otworów o dużych średnicach w twardych materiałach budowalnych: betonie i granicie. Testy zakończyliśmy próbą wiercenia bezudarowego w belce sosnowej o grubości 6 cm. Użyliśmy do tego klasycznego świdra. Otwór przelotowy o średnicy 32 mm powstał w czasie 2,38 s.

Reasumując, redakcyjne testy efektywności pracy młotowiertarka Dedra DED7850 zdała na szóstkę, okazując się maszyną oferującą spory zakres możliwości roboczych. Urządzenie sprawdzi się nie tylko na budowie czy podczas remontów, ale także w zróżnicowanych pracach instalacyjnych. Z jego zalet skorzystają więc nie tylko ekipy budowlane, ale także elektrycy, hydraulicy, stolarze itd.

pins

Dane techniczne młotowiertarki Dedra DED7850

Moc nominalna/energia udaru900 W/3,2 J
Obroty bez obciążenia0-1300/min
Częstotliwość udarów0-5100/min
Maks. średnica wiercenia w betonie (wiertło SDS-plus)/stali/drewnie36/13/32 mm
Rodzaj uchwytuSDS-plus
Waga3,1kg

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments