Test młotowiertarek Hitachi DH 28PCY i DH 28PBY

Na redakcyjne testy trafiły kolejne nowe młotowiertarki Hitachi z serii DH 28. Tym razem przetestowaliśmy modele DH 28PCY i DH 28PBY.

Młotowiertarki SDS-plus Hitachi z serii DH 28 mają zwiększoną średnicę wiercenia do 28 mm. Należący do tej serii model DH28PBY to dwufunkcyjny młotek o parametrach wiercenia w betonie od 3,4 do 28 mm, w stali do 13 mm i drewnie do 32 mm. Drugi z testowanych modeli – DH28PCY – został wyposażony w trzecią funkcję, tj. podkuwanie (reszta parametrów pracy jak w DH28PBY). Obie maszyny są napędzane mocnymi silnikami 850 W, które generują przez przekładnię maksymalne obroty wynoszące 1100/min, a

za pośrednictwem pneumatycznego mechanizmu – udary o częstotliwości do 4300/min. Oba młotki wyposażono w oryginalny system pochłaniania wibracji UVP (User Vibration Protection) opracowany przez Hitachi. System ten, znany już z większych urządzeń japońskiego koncernu, zapewnia redukcję wibracji o 33% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w młotowiertarkach.

Hitachi_DH28PCY_ 02

Hitachi_DH28PBY_ 01

W testowanych maszynach wykorzystano najnowsze technologie, aby mogły spełniać i wymagania rynku, i najnowszych przepisów BHP, w tym także unijnych. Konstrukcja przeniesienia napędu tych młotków oraz udaru zapewniła wzrost efektywności wiercenia do 30% w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami made in Hitachi. Dotychczas stosowane przez Japończyków pneumatyczne mechanizmy udarowe zostały całkowicie przeprojektowane. Efektem przeprowadzonych zmian konstrukcyjnych jest nie tylko wspomniana wyższa efektywność pracy, ale także dwukrotny wzrost wytrzymałości i niezawodności konstrukcji. Nowe młotowiertarki Hitachi, zgodnie z panującymi trendami rynkowymi, otrzymały rękojeści boczne pokryte miękką okładziną absorbującą wibracje, jak również nowoczesne obudowy wyłożone elastomerem, co poprawiło wygodę pracy.

Hitachi_DH28PCY_ 01

Maszyny przetestowaliśmy najpierw w aplikacjach udarowych, wiercąc w twardym betonie B45 otwory o średnicy 20 mm (głębokość – 12 cm) i maksymalnej możliwej średnicy podawanej przez producenta 28 mm (gł. 11 cm). W tych próbach nowe maszyny uzyskały czasy wiercenia w granicach 34 s (wiertło 20 mm) i 60-63 s (28 mm). Następnie sprawdziliśmy możliwości podkuwania modelu DH 28PCY w próbie wbijania w belkę sosnową gwoździa o średnicy 8 mm i długości 25 cm. Operacja ta trwała 16 s. Na końcu przyszła kolej na wiercenie bezudarowe w blacie kuchennym za pomocą 3-ostrzowych wierteł 32 mm. Wykonaliśmy nimi otwór przelotowy o długości 3 cm w czasie 1,8-1,9 s.
Naszym zdaniem młotowiertarki Hitachi serii DH 28 są w stanie zapewnić ekipom budowlanym i instalatorskim wysoką wydajność pracy, a przy tym fachowcy wykonają nimi najtrudniejsze zadania, np. wiercenie w twardym betonie otworów o dużych średnicach (do 28 mm). Niewątpliwym atutem serii DH 28 jest niski poziom wibracji, co redukuje zmęczenie użytkowników i umożliwia wygodne operowanie nowymi młotowiertarkami Hitachi podczas wykonywania długotrwałych prac.

Hitachi_DH28PCY_ 03 Hitachi_DH28PBY_ 02

Autor: LP (wykorzystano materiały Hitachi)

Dane techniczne nowych młotowiertarek Hitachi DH 28PCY i DH 28PBY

 

ModelDH 28PCYDH 28PBY
Średnica wiercenia w betonie wiertłami (mm)3,4-28
Średnica wiercenia w betonie koronkami (mm)25-50 mm
Średnica wiercenia w stali (mm)13
Średnica wiercenia w drewnie (mm)32
Moc850W
Mocowanie wiertłaSDS-plus
Obroty bez obciążenia (min-1)0-1100
Liczba udarów (min-1)0-4300
Długość (mm)367
Waga z przewodem zasilającym (kg)2,9
Akcesoria standardoweRękojeść boczna, głębokościomierz,walizka

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments