Test młotowiertarek Hitachi DH 26PC i DH 26 PB

Do redakcyjnego warsztatu trafiły kolejne maszyny z nowej grupy młotowiertarek Hitachi DH 26PC i DH 26 PB. Japoński koncern właśnie wprowadza je na polski rynek.

Jak wskazują symbole maszyn, należą one serii DH 26. DH 26PB to dwufunkcyjny młotek przeznaczany do wiercenia oraz wiercenia z udarem. W betonie wykonamy nim otwory o średnicy do 26 mm, w stali – do 13 mm i drewnie – do 32 mm. Drugi z testowanych modeli, czyli DH 26PC, to młotek trójfunkcyjny, a więc wyposażony dodatkowo w funkcję podkuwania. W obydwu urządzeniach zastosowano silnik o mocy 830 W, który przez przekładnię generuje maksymalne obroty do

1100/min i udary o częstotliwości do 4300/min. W tych bliźniaczych maszynach zastosowano uchwyty SDS-plus. Są one wersji tzw. szybkomocującej, gdyż do osadzenia w nich wiertła wystarczy je wsunąć w otwór, a kliknięcie oznacza prawidłowe jego zamontowanie. Aby zdemontować wiertło, należy przesunąć tuleję uchwytu, co zwalnia jego blokadę.

 

Hitachi_DH26PH_04

 

Urządzenia mają konstrukcję pistoletową, dlatego doskonale pasuje do nich nazwa „młotowiertarek”, i charakterystyczny dynamiczny design Hitachi, dzięki czemu szybko rozpoznamy, że są produktem japońskiego koncernu. Ich główne rękojeść pokryto materiałem soft grip, dlatego nie wyślizgują się z dłoni. Uchwyty dodatkowe mają zapadki, dzięki którym nie przesuwają się podczas wiercenia i nie utrudniają pracy, jak też wykładziny absorbujące wibracje, co znacznie poprawia wygodę pracy.
Omawiane młotowiertarki Hitachi zostały zaprojektowane z uwzględnieniem najnowszych technologii oraz wymagań rynku, jak również obowiązujących przepisów BHP. Nowa konstrukcja przeniesienia napędu oraz udaru zapewnia wzrost parametrów wiercenia do ponad 30% w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami. Mechanizm udaru testowanych maszyn został całkowicie przeprojektowany. Zmiana konstrukcyjna ma zapewnić dwukrotny wzrost wytrzymałości i niezawodność konstrukcji.

 

Hitachi_DH26PH_03

 

DH 26PC i DH 26PB najpierw sprawdziliśmy w wymagających aplikacjach udarowych, a więc w wierceniu w twardym betonie B45 otworów o średnicy 20 i 24 mm i długości 12 cm. W przypadku otworu 20 mm uzyskaliśmy czasy wiercenia w granicach 32 s, zaś 24 mm – 46 s. Następnie sprawdziliśmy efektywność podkuwania modelu DH 26PC w próbie wbijania w belkę drewnianą gwoździa o średnicy 8 mm i długości 25 cm. Zamocowaliśmy go w czasie 14,79 s. Na końcu przyszła kolej na wiercenie bezudarowe w blacie kuchennym za pomocą 3-ostrzowych wierteł 32 mm. Wykonaliśmy nimi otwór przelotowy o długości 3 cm w czasie 1,9 s.

 

Hitachi_DH26PH_05

 

Naszym zdaniem, młotowietarki Hitachi DH 26PC i DH 26PB pokazały swój pazur mocy, gdyż uzyskane wyniki wiercenia udarowego są lepsze niż uzyskiwane młotkami SDS-plus klasy 3 kg. Oznacza to, że młotowiertarki Hitachi znalazły się ponownie w czołówce pod względem szybkości wiercenia. Naszym zdaniem, zawdzięczają to odpowiedniej optymalizacji parametrów pracy.

 

Hitachi_DH26PH_02

Autor: LP (wykorzystano materiały Hitachi) 

Dane techniczne nowych młotowiertarek Hitachi DH 26PC i DH 26PB

 

ModelDH 26PCDH 26PB
Średnica wiercenia w betonie wiertłami3,4-26 mm
Średnica wiercenia w betonie koronkami25-50 mm
Średnica wiercenia w stali13 mm
Średnica wiercenia w drewnie32 mm
Moc830 W
Mocowanie wiertłaSDS-plus
Obroty bez obciążenia0-1100 min-1
Liczba udarów0-4300 min-1
Funkcja podkuwania+
Długość367 mm
Waga z przewodem zasilającym2,8 kg
Akcesoria standardoweRękojeść boczna, głębokościomierz,walizka
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments