Test młotka udarowo-obrotowego Keyang PHD-30A

Młotki udarowo-obrotowe z uchwytem SDS-plus to prawdziwie wielofunkcyjne elektronarzędzia. Wywiercimy nimi otwór w twardym betonie, w drewnie czy stali, bez problemu zamocujemy też sporej średnicy wkręt, a ponadto możemy nimi skuwać płytki czy wykonać bruzdę w ścianie pod przewody elektryczne. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy młotek Keyang PHD-30A.

800-watowy młotek pneumatyczny, jakim jest Keyang PHD-30A, należy do grupy bardzo popularnych elektronarzędzi wiercących. Urządzeniem tym wywiercimy i dużej średnicy otwór w betonie (korona 68 mm, wiertło 28 mm), i w stali (13 mm), i w drewnie (30 mm). Jak wiadomo, to materiały najczęściej spotykane na każdej budowie.

Omawiane urządzenie należy do grupy niewielkich 3-kilogramowych młotków

udarowych. Ma klasyczną konstrukcję „L”, co oznacza, że silnik ustawiono w nim prostopadle do osi wiercenia. Dzięki temu urządzenie jest krótsze od maszyn z silnikiem pozycjonowanym poosiowo i bardzo korzystne przy pracach w ciasnych miejscach. Jednostka napędowa o mocy 800 W zapewnia maszynie dobre osiągi. Optymalnie dobrana prędkość obrotowa 1200 min-1 gwarantuje efektywne wiercenie bezudarowe w miękkich materiałach, a duża częstotliwość udarów 5554 min-1 (z energią 3,2 J) pozwala skutecznie wykonywać otwory w betonie i innych twardych materiałach budowlanych. Wszystkie parametry pracy jednostki napędowej regulowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Natomiast kierunek obrotów zmienia się poprzez zmianę położenia szczotkotrzymaczy. To istotna informacja, ponieważ młotek dysponuje wtedy identyczną mocą w obu kierunkach obracania się wrzeciona. Warto też dodać, że silnik połączony jest z przekładnią specjalnym sprzęgłem antyprzeciążeniowym, które w momencie zakleszczenia się wiertła bądź korony natychmiast unieruchamia urządzenie. Operator nie musi się więc obawiać o swoje bezpieczeństwo i wyrwanie z dłoni obracającego się sprzętu. W konstrukcji silnika zastosowano także wydajny system chłodzenia, który znacząco wpływa na jego żywotność. Wszystkie mechanizmy młotka pomieszczono i zamocowano w obudowie metalowej, co – jak wiadomo – znacznie podwyższa wytrzymałość i trwałość elektronarzędzia.

Keyang_PHD-30A_02

Keyang_PHD-30A_04

W parze z zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi idą przemyślane i sprawdzone rozwiązania decydujące o wygodzie pracy. W Keyang PHD-30A zastosowano oczywiście – jak w każdym podobnym młotku pneumatycznym tej klasy – beznarzędziowy uchwyt SDS-plus. Osprzęt montujemy w nim poprzez włożenie w otwór uchwytu, zaś kliknięcie oznacza prawidłowe jego zamocowanie. Tryb pracy elektronarzędzia – wiercenie, wiercenie z udarem i podkuwanie – ustawia się jednym pokrętłem znajdującym się z boku obudowy. Pracę w grubych rękawicach umożliwia duży włącznik spustowy. Tak samo łatwo w rękawicach obsługuje się duży przełącznik kierunku obrotów umieszczony w dolnej części obudowy silnika. Z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa skonstruowany został także boczny uchwyt pomocniczy. Ma on mocny zacisk uniemożliwiający obracanie się go podczas pracy. Uchwyt dodatkowy można ustawiać w dowolnej pozycji kątowej (od 0° do 360°). Wszystkie elementy chwytne w maszynie zostały pokryte antypoślizgową okładziną.

Keyang_PHD-30A_03

Podczas wykonanych testów sprawdziliśmy to urządzenie Keyanga w próbach wiercenia udarowego 4-ostrzowymi wiertłami SDS-plus o dużych średnicach (24 mm) i z tzw. średniego zakresu (16 mm). Wierciliśmy nimi 12-centymetrowe otwory przelotowe. Uzyskane czasy 17,21 s (otwór 16 mm) i 55,89 s (24 mm) pokazują, że Keyang w swojej klasie wielu konkurentów bije na głowę i niewątpliwie pod względem wydajności należy do najsilniejszych młotków SDS-plus klasy 3 kg na rynku.
Następnie sprawdziliśmy możliwości podkuwania. W tym celu posłużyliśmy się mierzalnym testem na wbijanie w belkę drewnianą gwoździ 8 x 250 mm. Z zadaniem tym Keyang poradził sobie w czasie 10,89 s, potwierdzając swoją dużą efektywność w typowych zadaniach udarowych. Redakcyjne próby zostały zakończone testem wiercenia bezudarowego w blacie kuchennym za pomocą 3-ostrzowego wiertła 32 mm. 3-centymetrowy otwór przelotowy

wykonaliśmy Keyangiem w czasie 2,02 s.

Keyang_PHD-30A_05

Koreańskie elektronarzędzia Keyang kolejny raz wypadły bardzo pozytywnie w redakcyjnych testach. Naszym zdaniem, młotek Keyang PHD-30A niczym nie ustępuje tego typu maszynom renomowanych marek, a wiele z nich przewyższa efektywnością pracy. Można to sprawdzić samemu, np. u swojego dostawcy elektronarzędzi (każdy szanujący się dystrybutor powinien mieć maszyny testowe do dyspozycji klientów). Przedstawiciele koncernu uważają zaś, że jest to najlepsza maszyna wśród wszystkich konkurencyjnych odpowiedników na rynku.
Keyang_PHD-30A_06

Autor: MP, pins

Dane techniczne młotka udarowo-obrotowego Keyang PHD-30A

Moc/energia pojedynczego udaru

800 W/3,2 J

Maks. średnica wiercenia betonie/stali/drewnie

28/13/30 mm

Maks. średnica wiercenia koroną w betonie

68 mm

Częstotliwość udarów

5554/min

Obroty na biegu jałowym

1200/min

Rodzaj uchwytu

SDS-plus

Waga

3,5 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar