Test młotka udarowego Metabo KHE 2851

Młotek obrotowo-udarowy Metabo KHE 2851 to wielofunkcyjne narzędzie klasy 3 kg do wiercenia, wiercenia z udarem i lekkiego podkuwania.

Tryb pracy elektronarzędzia wybiera się umieszczonym z boku obudowy pokrętłem z czytelnymi ikonkami poszczególnych ustawień. Oprócz wspomnianych trzech pozycji, jest jeszcze dodatkowa czwarta – po jej wybraniu użytkownik może obracać uchwyt z dłutem i ustawiać go w 30 pozycjach kątowych, tak by dobrać właściwe jego ułożenie w stosunku do obrabianej powierzchni.

Wydajną i bardzo efektywną pracę zapewnia prezentowanej maszynie nowoczesny silnik o mocy 1010 W. Urządzenie ma obroty regulowane do 950 obr./min za pomocą włącznika spustowego. W mechanizmie przekładni głównej (umieszczonej w solidnej

metalowej obudowie, która zapewnia właściwe odprowadzanie ciepła) zastosowano sprzęgło bezpieczeństwa. Rozłącza ona napęd w momencie zakleszczenia się osprzętu w trakcie wiercenia. Element ten znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy młotkiem Metabo – maszyną o podobnej mocy bez tego rozwiązania można wyrządzić sobie sporą krzywdę. Kierunek obracania się wrzeciona zmienia się za pomocą zmiany położenia szczotkotrzymaczy, co zapewnia maszynie pełną moc przy obrotach w prawo i lewo. Mechanizm udaru pneumatycznego generuje do 4400 uderzeń na minutę. Każdy z energią 3,1 J.

Metabo_KHE2851_03

Metabo KHE 2851 jest dość wydajnie wspomagane przez elektronikę. W młotku zastosowano bowiem system VTC (układ elektroniki pełnofalowej, który stabilizuje parametry pracy pod zmiennym obciążeniem), a także układ odpowiadający za ochronę układu napędowego przed przeciążeniem, nie pozwalający na samoczynne uruchomienie maszyny po wystąpieniu przerwy w zasilaniu, a także automatycznie wyłączający młotek w chwili zużycia się szczotek węglowych. Nowym młotkiem Metabo wywiercimy otwory w betonie wiertłami o maksymalnej średnicy 28 mm (koroną 68 mm), w stali – 13 mm, a w drewnie – 28 mm.

Rzeczą oczywistą jest, że pneumatyczny młotek obrotowo-udarowy Metabo KHE 2851 jest narzędziem wyposażonym w uchwyt narzędziowy SDS-plus. Ale okazuje się, że inżynierowie przekonstruowali to od lat niezmieniające się rozwiązanie. O ile sposób montażu wiertła w gnieździe pozostał niezmieniony – wystarczy wcisnąć osprzęt, a kliknięcie poinformuje, że narzędzie jest gotowe do pracy, o tyle inaczej odbywa się wyjmowanie osprzętu. W klasycznych rozwiązaniach trzeba było pociągnąć do góry lub do dołu pierścień blokujący i wysunąć wiertło z gniazda. W Metabo pierścień blokujący trzeba obrócić, by zwolnić blokadę i zdemontować osprzęt. Jaka korzyść z tego rozwiązania? Uchwyt SDS-plus zrobił się o co najmniej 20-30% krótszy i mniejszy od klasycznego rozwiązania, co ma wpływ na wagę narzędzia i jego możliwości pracy w ciasnych miejscach.

Metabo_KHE2851_02

W Metabo KHE 2851 zastosowano także system szybkiej wymiany uchwytu nazwany FIX. Po przekręceniu drugiego pierścienia można łatwo zsunąć uchwyt SDS z wrzeciona i zastąpić go metalowym klasycznym szybkomocującym uchwytem wiertarskim.

Nowa konstrukcja młotka jest także dopracowana pod względem ergonomii. Jest on świetnie wyważony i doskonale leży w dłoniach. To zasługa dobre wyprofilowanego głównego uchwytu pistoletowego (pokrytego gumową okładziną antypoślizgową) i rękojeści pomocniczej ze zintegrowanym uchwytem ogranicznika głębokości wiercenia. Kabel zasilający został zamocowany do rękojeści za pośrednictwem przegubu kulowego, który chroni przewód przez złamaniem.

W testach praktycznych sprawdziliśmy możliwości młotka Metabo KHE 2851 i mieliśmy okazję sprawdzić wygodę obsługi nowego uchwytu SDS-plus. Wierciliśmy więc najpierw w betonie B30 wiertłami udarowymi o średnicach 20 mm (2-ostrzowe) i 28 mm (4-ostrzowe). Przewiercenie na wylot bloczka o grubości 120 mm zajęło maszynie odpowiednio 36 s i 90 s. Tak duże różnice czasów wynikają z konstrukcji wierteł SDS-plus, 2-ostrzowe jest bowiem znacznie szybsze, głównie z powodu efektywniejszego odprowadzania urobku. W próbie wiercenia w drewnie wycinakiem 1-ostrzowym 57 mm osiągnęliśmy wynik 5 s (głębokość otworu 65 mm). Z kolei zamocowanie w sosnowej belce wkrętu o długości 8 x 210 mm (niepełny gwint) trwało

3 s.

 

Dane techniczne młotka udarowego Metabo KHE 2851

Moc 1010 W
Maks. obroty 950/min
Maks. liczba udarów 4400/min
Energia pojedynczego udaru 3,1 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie 28 (wiertło), 68 (korona)/13/28 mm
Waga 3,2 kg

 

Metabo_KHE2851_01

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar