Test młotka SDS-plus Milwaukee M18 BH

Do redakcyjnych testów trafił jeden z najnowszych na rynku modeli akumulatorowych młotków Milwaukee M18 BH. Ta nowoczesna konstrukcja jest propozycją dla specjalistów zajmujących się lekkimi pracami budowlanymi, którzy wymagają od sprzętu dużych możliwości roboczych i mobilności oraz kompaktowości.

Milwaukee M18 BH to urządzenie klasy 2 kg o nieco zmodyfikowanej budowie „L”. 4-biegunowy komutatorowy silnik prądu stałego umieszczony jest bowiem pod kątem ok. 100-105° do osi obrotu wrzeciona. Taki układ zapewnia maszynie bardzo dobre wyważenie. Jednostka napędowa współpracuje z 1-biegową przekładnią główną (maksymalne obroty – 1300/min). Mechanizm udaru pneumatycznego wytwarza do 6100 uderzeń/min, każde z energią 1,2 J. Warto podkreślić, że w

konstrukcji urządzenia zastosowano elektroniczny wyłącznik, który unieruchamia maszynę w momencie zakleszczenia się wiertła i chroni w ten sposób użytkownika oraz narzędzie przed negatywnymi skutkami takiej sytuacji. Młotkiem Milwaukee M18 BH wywiercimy w betonie wiertłem otwór o maksymalnej średnicy 16 mm (optymalny zakres wiercenia 4-10 mm), w stali 10 – mm, a w drewnie – 16 mm. Jak widać, możliwości prezentowanego elektronarzędzia nie są małe.

Milwaukee_M18BH_02

W elektronarzędziu zastosowano klasyczny uchwyt SDS-plus. Montaż w nim odbywa się przez wciśnięcie wiertła w otwór uchwytu, podczas którego kliknięcie oznacza prawidłowe jego zamocowanie. Demontaż osprzętu odbywa się przez odciągnięcie tulei blokującej.
Źródłem energii w młotku Milwaukee M18 BH jest akumulator REDLITHIUM-ION o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah (sprzęt może być też zasilany baterią z grupy M18 o pojemności 2,0 Ah). Przypomnijmy, ogniwa REDLITHIUM-ION są nie tylko bardzo wydajne (20% więcej energii użytecznej niż w standardowych bateriach Li-Ion), ale także bardzo trwałe (2 razy większa żywotność w porównaniu do standardowych rozwiązań). Wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności i można je doładowywać w dowolnym momencie. Mogą też pracować w temperaturze do -18°C. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK, zastosowana w młotku, chroni baterie przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Producent zastosował 4-diodowy wskaźnik naładowania baterii, który znajduje się na przodzie ich obudowy.

Milwaukee_M18BH_04

Obsługa Milwaukee M18 BH jest bardzo wygodna. Tryby pracy – wiercenie lub wiercenie z udarem – wybieramy za pomocą dużego pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Parametry działania silnika są regulowane płynnie za pomocą dużego włącznika głównego. Z kolei kierunek obrotów wrzeciona zmienia się słupkowym przełącznikiem w górnej części uchwytu. Dodatkowy uchwyt boczny mocuje się w dowolnej pozycji wokół osi. Można w nim umieścić ogranicznik głębokości wiercenia. Naszą uwagę zwróciła bardzo mała masa urządzenia. Tylko 1,9 kg z baterią 4,0 Ah to faktycznie niewiele, gdy weźmie się pod uwagę, że tyle ważą wiertarko-wkrętarki czy wkrętarki udarowe 18 V. Ponadto mamy tu wysoki standard Milwaukee, czyli solidne i ergonomiczne wykonanie: przekładnia w obudowie metalowej, wysokiej jakości tworzywo sztuczne obudowy oraz pokrycie części chwytnych wykładziną soft grip. Dzięki temu urządzeniem pracuje się bardzo wygodnie, co odczuliśmy w naszych próbach.

Milwaukee_M18BH_01
W ramach testów praktycznych wykonaliśmy wiercenie w betonie B45 wiertłami SDS-plus o średnicy 6 i 12 mm. Przewiercenie bloczka o grubości 110 mm zajęło Milwaukee odpowiednio 10,96 s i 13,99 s. Z kolei w próbie wiercenia w drewnie wiertłem 3-ostrzowym o średnicy 32 mm otwór o głębokości 30 mm w blacie kuchennym powstał w 11,98 s. Sprzęt sprawdził się więc znakomicie w każdym testowym zadaniu.

Autor: pins, LP

Dane techniczne akumulatorowego młotka SDS-plus Milwaukee M18 BH

 

Maks. obroty

1300/min

Maks, liczba udarów

6100/min

Energia pojedynczego udaru

1,2 J

Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie

16/10/16 mm

Rodzaj baterii/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/2,0 lub 4,0 Ah

Waga (z baterią)

1,9 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar