Test młotka SDS-plus Metabo KHE 2444

Młotek elektropneumatyczny Metabo KHE 2444 należy do klasy młotków 2 kg i służy głównie do wiercenia udarowego w betonie i lekkiego podkuwania, ale po zastosowaniu wiertarskiego uchwytu szczękowego można nią także realizować wiercenia bezudarowe w drewnie czy stali.

Tryb pracy młotka (wiercenie, wiercenie z udarem, podkuwanie) wybiera się umieszczonym z boku obudowy pokrętłem z czytelnymi ikonkami poszczególnych ustawień. Maszyna została wyposażona w niewielki, ale nowoczesny silnik o mocy 800 W. Przez przekładnię generuje on maksymalne obroty wynoszące 1230/min. Zastosowany w konstrukcji mechanizm udaru elektropneumatycznego wytwarza do 5400 uderzeń/min, każde z energią 2,3 J. Wszystkie parametry pracy silnika reguluje się płynnie za pomocą
włącznika spustowego. Kierunek obracania się wrzeciona zmienia się za pomocą przełącznika zintegrowanego z włącznikiem głównym. Nowym młotkiem Metabo wywiercimy otwory w betonie wiertłami o maksymalnej średnicy 24 mm (koroną 68 mm), w stali 13 mm, a w drewnie 30 mm.
Warto też wspomnieć, że w układzie elektromechanicznym zastosowano dwa ciekawe mechanizmy. Pierwszy to sprzęgło przeciążeniowe, które rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się osprzętu w trakcie wiercenia. Element ten znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy młotkiem Metabo. Drugim jest układ łagodnego rozruchu. Przy tak niewielkiej mocy silnika nie jest on, jak w przypadku szlifierek kątowych, elementem zabezpieczającym instalację zasilającą, a raczej mechanizmem podnoszącym dokładność nawiercania w początkowej fazie wiercenia. Za ochronę układu napędowego odpowiada automatyczne wyłączenie elektronarzędzia w chwili zużycia się szczotek węglowych.
W Metabo KHE 2444 znajdziemy najpopularniejszy w takich elektronarzędziach automatyczny uchwyt SDS-plus. Montażu wiertła lub dłuta SDS-plus w gnieździe jest banalnie prosty – wystarczy wcisnąć osprzęt, a kliknięcie poinformuje, że narzędzie jest gotowe do pracy. Zmiana narzędzia wymaga odciągnięcia pierścienia blokującego i wysunięcia osprzętu z gniazda.
Nowy młotek Metabo jest dopracowany pod względem ergonomii – świetnie wyważony i doskonale leżący w dłoniach. To zasługa dobrze wyprofilowanego uchwytu głównego typu pistoletowego pokrytego gumową okładziną antypoślizgową.
W testach praktycznych sprawdziliśmy możliwości młotka Metabo KHE 2444. Wierciliśmy więc najpierw w betonie B45 wiertłami udarowymi o średnicach 20 i 26 mm. Przewiercenie na wylot bloczka o grubości 120 mm zajęło maszynie odpowiednio 36, zaś wywiercenie w nim otworu o długości 93 mm – 64 s. W próbie wiercenia w drewnie świdrem 25 mm osiągnęliśmy wynik 2 s (przewiercaliśmy sosnową belkę o grubości 67 mm).

Dane techniczne młotka udarowego Metabo KHE 2444

Moc 800 W
Obroty 0-1230/min
Maks. liczba udarów 5400/min
Energia pojedynczego udaru 2,3 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie 24 (wiertło), 68 (korona)/13/30 mm
Waga 2,4 kg
Autor: Marek Pudło, pins

 

ZOBACZ TAKŻE

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pinsMARCEL Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
MARCEL
MARCEL

Wierciliśmy więc najpierw w betonie B45 wiertłami udarowymi o średnicach 20 i 26 mm. Przewiercenie na wylot bloczka o grubości 120 mm zajęło maszynie odpowiednio 36, zaś wywiercenie w nim otworu o długości 93 mm – 64 s O CO CHODZI MAJSTER?
WIERTLEM 20 NA WYLOT W 36S . A WIERTLEM 26 NA GŁEBOKOSC 93MM W 64S. TAK WYNIKA Z TEGO CO NAP.
TO CO NIEDALA RADY WIERTARA PRZEJS NA WYLOT. CZY CUS POMYLILES. ODP
dodam tylko ze chce kupic jednen z tych modeli(khe 2444, GRAPHITE PRO 59GP501)wiec kazda opinia mnie interesuje.pozdro