Test młotka SDS-plus Bosch GBH 2-28 DFV/DV

W „życiu” każdego elektronarzędzia, nawet tego najlepszego, nadchodzi taki moment, że trzeba je wymienić na nowe. Wręcz kultowy młotek Bosch GBH 2-26 doczekał się swojego następcy, który z pewnością też wywalczy dla siebie miejsce wśród najlepszych elektronarzędzi na świecie.

Żeby na przyszłość wiedzieć, co firma Bosch ma na myśli, oznaczając swoje produkty, trzeba by się było przyjrzeć nomenklaturze opisowej. Nie bez kozery zaczynamy od tej kwestii, ponieważ od tego roku nazewnictwo w dziale młotków pneumatycznych Bosch trochę zmieniło się. Poprzedni model – GBH 2-26 był oznaczany dodatkowo literami DFR (funkcja dłutowania +

wymienny szybkomocujący uchwyt narzędziowy + wkręcanie/wykręcanie) i DRE (funkcja dłutowania + wkręcanie/wykręcanie + płynna regulacja prędkości obrotowej). Producent jednak zrezygnował z oznaczeń „R” i „E”, uznając te funkcje za standard wśród młotków pneumatycznych. Postanowił w ich miejsce wprowadzić literę „V” wskazującą, że dany model posiada system redukcji wibracji. W ten sposób następca modelu GBH 2-26 będzie się nazywał GBH 2-28 DFV lub GBH 2-28 DV.

Nowy młotek Bosch GBH 2-28 DFV/DV jest praktycznie w każdym calu lepszy od swojego protoplasty. Chociażby w zakresie parametrów technicznych. Silnik ma większą moc – 850 W – i osiąga maksymalną prędkość obrotową 1300 min-1 (płynnie regulowaną włącznikiem spustowym). Współpracujący z jednostką napędową mechanizm udaru pneumatycznego generuje maksymalnie do 5100 udarów/min,  każdy z energią 3,2 J – także większą niż w poprzedniku. Efekt tych zmian jest taki, że nowe młotki pracują o 10% szybciej i wydajniej niż ich poprzednicy. Dzięki zastosowaniu mocniejszego silnika urządzeniami tymi będziemy mogli wiercić w betonie wiertłami o maksymalnej średnicy 28 mm, w stali 13 mm, a w drewnie 30 mm. Nowe młotki świetnie dają sobie też radę w podkuwaniu. Wybór trybu działania (wiercenie, wiercenie z udarem, podkuwanie) odbywa się za pomocą pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Za bezpieczeństwo pracy odpowiada zastosowane w układzie napędowym sprzęgło przeciążeniowe, które odłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła. W młotku pneumatycznym Bosch GBH 2-28 DFV/DV kierunek obrotów wrzeciona zmienia się za pomocą obrotowego szczotkotrzymacza. Dzięki temu narzędzie dysponuje pełną mocą w trakcie wkręcania i wykręcania.


Ale to nie koniec innowacji. Nowe młotki Bosch GBH 2-28 DFV/DV są pierwszymi na rynku modelami SDS-plus wyposażonymi w aktywny tłumik drgań (który porusza się stale w kierunku przeciwnym do ruchu tłoka aktywnie zmniejszając przełożenie uderzeń na użytkownika). System Ativibration Control – spotykany do tej pory w dużych młotach SDS-max – pozwolił zredukować poziom drgań o blisko 30% w porównaniu z poprzednikiem do poziomu 11 m/s2 (w GBH 2—26 wskażnik ten wynosił 15 m/s2). To nie tylko większy komfort pracy, ale także ekonomicznie wymierne korzyści. Każdy pracownik obsługujący elektronarzędzia ma określony maksymalny dzienny czas pracy z powodu wibracji (Exposure Limit Value). Zależy on od poziomu drgań, jaki generuje dana maszyna. I tak w przypadku nowego młotka Bosch GBH 2-28 ten czas to ok. 100 min ciągłego wiercenia lub kucia. Jest to wynik prawie dwukrotnie wyższy niż w przypadku konkurencyjnych młotków na rynku! Bardziej obrazowo – zgodnie z prawem europejskim jeden pracownik może wywiercić młotkiem Bosch do 1000 otworów 10 mm x 50 mm.
Nowy młotek jest jeszcze solidniejszy, jeśli chodzi o wytrzymałość. Zmieniono obudowę przekładni głównej z plastikowej na metalową. Chroni ona nie tylko lepiej najważniejsze elementy mechaniczne młotka, ale także świetnie odprowadza ciepło. Reszta obudowy jest zrobiona z bardzo wytrzymałego na odkształcenia plastiku PA66-GF35. Kulowe mocowanie przewodu zasilającego praktycznie do zera eliminuje ryzyko złamania kabla. Te wszystkie elementy sprawiają, że żywotność nowej konstrukcji jest o ok. 25% dłuższa niż poprzednika. Oznacza to też dłuższe okresy między kolejnymi przeglądami serwisowymi.

height="467" />
Ergonomia w młotku pneumatycznym Bosch GBH 2-28 DFV/DV pozostała na niezmiennie wysokim poziomie. Uchwyt narzędziowy to sprawdzone rozwiązanie SDS-plus, które nie wymaga odciągania tulei blokującej do zamocowania osprzętu w gnieździe. Dodatkowo w wersji DFV uchwyt można szybko wymienić na klasyczny uchwyt wiertarski do wiercenia tradycyjnymi wiertłami cylindrycznymi w drewnie lub w metalu. Uchwyt dodatkowy jest mocowany do korpusu solidną metalową opaską zaciskową, która pozwala łatwo regulować położenie rękojeści. Wszystkie powierzchnie chwytne pokryte są antypoślizgowym softgripem.
W testach praktycznych wierciliśmy m.in w betonie B30 wiertłem o średnicy 28 mm. Z otworem o głębokości 120 mm Bosch GBH 2-28 DFV poradził sobie w 32 s. I rzeczywiście trzeba przyznać, że poziom drgań był odczuwalnie mniejszy w porównaniu z innymi tego typu konstrukcjami, które mieliśmy okazję testować w naszym warsztacie. W drugiej próbie wierciliśmy w belce sosnowej 32-milimetrowym świdrem. Element o szerokości 140 mm został przewiercony w 6 s. Z kolei w próbie montażu wkrętu o średnicy 10 mm i długości 300 mm osiągnęliśmy czas 5 s.

Dane techniczne młotka pneumatycznego Bosch GBH 2-28 DFV/DV

Moc

850 W

Maks. obroty

1300/min

Maks. liczba udarów

5100/min

Energia pojedynczego udaru

3,2 J

Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie

28/13/30 mm

Waga

3,1 kg / 2,9 kg