Test młotka SDS-max Hitachi DH38MS

Młot SDS-max Hitachi DH38MS przeznaczony jest dla profesjonalistów zajmujących się zawodowo ciężkimi pracami budowlanymi. Narzędzie sprawdzi się podczas wiercenia i kucia w betonie, kamieniu, materiałach kamieniopodobnych – wszędzie tam, gdzie do efektywnego działania potrzebny jest wysokoenergetyczny udar.

 

 

Silnik w młocie Hitachi DH38MS ma moc 950 W. Jak każdy klasyczny młot udarowy „L”, jednostka napędowa ułożona jest prostopadle do osi obrotu wiertła. Dzięki temu uzyskano prawidłowe wyważenie narzędzia. Z silnikiem współpracuje sprzęgło przeciążeniowe, które wyłącza elektronarzędzie w momencie zaklinowania się wiertła. Poprzez mechanizm pneumatycznego udaru maszyna generuje do 2800 uderzeń na minutę. Każde z maksymalną energią 9 J. Mechanizm udarowy włącza się

w momencie zetknięcia się dłuta lub wiertła z obrabianą powierzchnią. Rozwiązanie to chroni uchwyt narzędziowy SDS-max przed zbyt szybkim zużyciem i wydłuża jego żywotność. Młot charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową wrzeciona 620 min-1. Obie wartości – częstotliwość udarów i prędkość obrotowa – są regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego.

Młot Hitachi DH38MS może pracować w dwóch trybach – wiercenie z udarem oraz podkuwanie. Przełącznik funkcji znajduje się z boku obudowy narzędzia. Posiada on trzecią pozycję, w której można obracać zamontowane w uchwycie dłuto w 12 pozycjach kątowych, tak by odpowiednio dopasować jego ułożenie do obrabianej powierzchni. Zastosowany w elektronarzędziu uchwyt to znane i sprawdzone rozwiązanie SDS-max. Ten system baznarzędziowego montowania osprzętu zapewnia wygodę obsługi elektronarzędzia. Testowanym młotem wywiercimy w betonie wiertłem SDS-max otwór o średnicy 38 mm, a koroną – 105 mm.

Elektronarzędzie mające masę 6,4 kg jest dość dobrze wyważone. To za sprawą wspomnianego prostopadłego ułożenia jednostki napędowej. Uchwyt główny ma kształt litery „D”, umieszczono w nim duży włącznik spustowy, który może być obsługiwany w grubych rękawicach roboczych. Podobnie rzecz się ma z dużym pokrętłem funkcyjnym – bez większych problemów obrócimy go w rękawicach. Rękojeść główna, jak i boczny uchwyt pomocniczy pokryte są materiałem antypoślizgowym. Jego dodatkowym zadaniem jest również pochłanianie wibracji, które mogą być przenoszone na ciało użytkownika podczas wiercenia z udarem lub kucia.

Testy praktyczne w redakcyjnym warsztacie pokazały, że nowy młotek Hitachi jest naprawdę silny. W bloczku betonowym B20 wykonaliśmy dwa wiercenia. Pierwszy za pomocą korony 50 mm – otwór o głębokości 54 mm powstał w zaledwie 56 s. Z kolei wiertłem 40 mm przewierciliśmy bloczek na wylot (grubość 120 mm) w 67 s. Sprzęt podczas prób sprawował się bez zarzutów. Wyczuwalna była duża moc i spory jej zapas do jeszcze trudniejszych wierceń.

Autor: Marek Pudło

Dane techniczne młotka SDS-max Hitachi DH 38MS

Moc 950 W
Energia pojedynczego udaru 9 J
Prędkość obrotowa 0-620/min
Liczba udarów 0-2800 /min
Maksymalna średnica wiercenia w betonie wiertłem/koronką 38/105 mm
Waga 6,4kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar