Test młotka Milwaukee PLH 32 XE

Na testy do redakcyjnego warsztatu trafił młotek SDS-plus Milwaukee PLH 32 XE. Mieliśmy więc okazję sprawdzić jego wydajność.

Konstrukcja młotka Milwaukee PLH 32 XE została opracowana na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród profesjonalnych użytkowników tego typu elektronarzędzi. Maszyna ma konstrukcję typu „L”, ponieważ ich użytkownicy preferują taką budowę jako najbardziej ergonomiczną, a także uchwyt narzędziowy SDS-plus. Testowane urządzenie ma też mocowanie FIXTEC umożliwiające szybką wymianę uchwytu SDS-plus na wiertarski i odwrotnie. Niewątpliwie omawiany młotek wyróżnia jednolita metalowa (magnezowa) konstrukcja korpusu i skrzynki przekładniowej.

PLH 32 XE wyposażono w elektroniczną regulację prędkości pracy (obroty 0-800/min, udary – 0-4500/min) oraz sprzęgło przeciążeniowe, które uniemożliwia

zatrzymanie silnika w przypadku zakleszczenia się wiertła w obrabianym materiale i chroni operatora przed negatywnymi skutkami działania dużego momentu obrotowego. Młotek ma silnik 900-watowy z optymalizowanym mechanizmem obsady szczotek węglowych, który wydłuża ich żywotność. Jednostka ta generuje przez mechanizm pneumatyczny udary o sile 3,8 J. Omawiane elektronarzędzie ma trzy tryby pracy: wiercenia (1) udarowego i (2) bezudarowego oraz (3) podkuwania. Wywiercimy nim otwory w betonie do 32 mm, w stali do 16 mm i w drewnie do 40 mm. Istotne dla wygody pracy omawianym młotkiem są nie tylko ergonomia L, ale także miękki uchwyt główny (soft grip). Umożliwia on wygodne i pewne trzymanie narzędzia oraz operowanie nim.

Milwaukee_PLH32XE_06

Najpierw Milwaukee sprawdziliśmy w tzw. wymagających aplikacjach udarowych, czyli wierciliśmy nim 12-centymetrowe otwory przelotowe o średnicy 20 i 32 mm w twardym betonie B45 za pomocą wierteł Milwaukee SX4. Drugi otwór wykonaliśmy w czasie 187,16 s, który może wydawać się długi. Jednakże jeśli zważy się, że użyte wiertło miało maksymalną możliwą średnicę i długość 450 mm, która znacznie redukuje siłę udaru, bo pochłania dość sporą ilość energii generowanej przez młotek, to wynik ten okazuje się bardzo dobry. Swoje duże możliwości młotek potwierdził w próbie wiercenia wiertłem 20 mm. Uzyskany czas 40,06 s oznacza, że należy on do najsilniejszych młotków SDS-plus na rynku.

Milwaukee_PLH32XE_05
Następnie sprawdziliśmy możliwości podkuwania PLH 32 XE w próbie wbijania w belkę drewnianą gwoździa o średnicy 8 mm i długości 25 cm. Operacja ta została wykonana w rewelacyjnym czasie 12,03 s. Nasze testy zakończyliśmy próbą wiercenia bezudarowego w blacie kuchennym za pomocą 3-ostrzowego wiertła 32 mm. 3-centymetrowy otwór przelotowy powstał w czasie 2,07 s.Naszym zdaniem, uzyskane wyniki są jednoznaczne: PLH 32 XE to mocne narzędzie, przeznaczone do ciężkiej pracy, które na budowie sprawnie poradzi sobie z najtrudniejszymi zadaniami.

Milwaukee_PLH32XE_02

Autor: pins, LP

Dane techniczne młotka Milwaukee PLH 32 XE

Moc nominalna 900 W
Energia pojedynczego udaru 3,8 J
Średnica wiercenia w betonie (wiertła pełne) do 32 mm
Średnica wiercenia w betonie (koronki) do 82 mm
Średnica wiercenia w drewnie do 40 mm
Średnica wiercenia w stali do 16 mm
Obroty podczas wiercenia pod pełnym obciążeniem 0-800 min-1
Częstotliwość udarów 0-4500 min-1
Uchwyt narzędziowy SDS-plus
Regulacja prędkości pracy +
Sprzęgło przeciążeniowe +
Wymienne uchwyty narzędziowe +
Ciężar 3,6 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar