Test młotka elektropneumatycznego Kress BMH 1000

Przyzwyczailiśmy się, że większość młotków SDS-plus to narzędzia jednobiegowe. Na rynku pojawiła się już maszyna z dwoma przełożeniami, które pozwalają wykonywać precyzyjne wiercenia w twardym materiale

 

 

 

Młotek elektropneumatyczny Kress BMH 1000 to klasyczna konstrukcja pistoletowa. Narzędzie to należy do klasy młotków 2-kilogramowych. Sprzęt został wyposażony w nowoczesny silnik szczotkowy o mocy 1000 W. To dość spora jednostka napędowa jak na tę wielkość młotka. Pewnym novum w zakresie konstrukcji mechanicznej prezentowanego narzędzia jest oczywiście zastosowanie dwubiegowej przekładni. W większości tego typu maszyn producenci stosują przekładnie jednobiegowe, wychodząc z założenia, że większość prac, jakie będzie wykonywał młotek, to wiercenie z udarem. Jednakże bardzo potrzebna jest duża prędkość obrotowa np. do pracy bezudarowej.

 

 

 

Na I biegu młotek ma obroty 125-875 min-1, a na II – 250-2000 min-1. Oznacza to, że pierwsze przełożenie dostosowane jest do pracy udarowej, a drugie – do bezdarowej. W układzie napędowym zastosowano oczywiście mechanizm udaru elektropneumatycznego, który przy maksymalnych obrotach silnika generuje 0-4700 uderzeń/min . Parametry pracy jednostki napędowej reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego, który ma dodatkowo pokrętło do wstępnej regulacji obrotów. Urządzenie wyposażono też w elektronikę stabilizującą parametry pracy pod zmiennym obciążeniem, jak też zapewniającą ochronę antyprzeciążeniową. Kierunek obrotów ustawia się poprzez zmianę położenia szczotkotrzymaczy.

Parametry mechaniczne młotka są wystarczające, aby wykonywać wymagające wiercenia w betonie (do 26 mm, optymalny zakres wiercenia 4-16 mm), w stali (do 16 mm) i drewnie (do 50 mm). Maszyną można również wykonywać lekkie podkuwanie. Przełączniki trybu pracy i wyboru przełożenia znajdują się na górze oraz w bocznej części obudowy młotka.

 

justify;"> 

 

Jak wspomnieliśmy na początku, młotowiertarka Kress BMH 1000 to klasyczna konstrukcja pistoletowa. Silnik, mechanizm udarowy, przekładnię i wrzeciono ułożono w jednej linii. Producent zastosował tu klasyczny uchwyt SDS-plus.

W zakresie ergonomii obsługi młotek Kress BMH 1000 jest wykonany bardzo porządnie jak większość jego firmowych braci. Sprzęt jest chociażby zasilany systemowym kablem o długości 4 m. Mocuje się go do narzędzia za pomocą zunifikowanej w obrębie sprzętu Kress zatrzaskowej wtyczki. Oznacza to, że jednym kablem zasilającym można obsłużyć wszystkie elektronarzędzia niemieckiego producenta.

Pistoletowy uchwyt został pokryty antypoślizgową okładziną, która zapewnia pewny chwyt. Z kolei boczna rękojeść pomocnicza mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą „ząbkowego” połączenia, które zapobiega obróceniu się tego uchwytu w trakcie obciążającego wiercenia.

 

 

 

Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy cztery podstawowe próby. Najpierw wykonaliśmy otwory przelotowe w betonowym krawężniku o grubości 110 mm (beton B45), wykorzystując do tego 4-ostrzowe wiertła SDS-plus i bieg młotowiertarki. Wiertłem 16 mm (średnica mieszcząca się w optymalnym zakresie pracy, czas wiercenia) osiągnęliśmy czas 14,92 s, a wiertłem 20 mm (średnica o 4 mm większa od maksymalnej średnicy optymalnego zakresu pracy) – 28,79 s. Uzyskane wyniki oceniamy jako bardzo dobre. Efektywność podkuwania sprawdziliśmy (I bieg), wbijając gwóźdź 8 x 150 mm w belkę sosnową. Zadanie wykonaliśmy w 13,4 s. W teście sprawdzającym efektywność wiercenia bezudarowego wykonaliśmy otwór przelotowy o długości 8 cm i średnicy 32 mm w elemencie z drewna sosnowego, używając wiertła 3-ostrzowego i II biegu. Operacja ta zajęła nam tylko 3,15 s. Testy redakcyjne pokazały, że lekka pistoletowa młotowiertarka Kress BMH 1000 to bardzo uniwersalne narzędzie – sprawdzi się na budowie w cięższych i średnio wymagających zadaniach udarowych i bezudarowych, zapewniając nam przy tym dużą efektywność pracy. Gdy porównamy ją do klasycznych wiertarek udarowych o zbliżonej mocy, to okazuje się, że dorównuje im w wierceniu bezudarowym i znacznie przewyższa w udarowym, a dodatkowo ma funkcję podkuwania, której – jak wiadomo – wiertarki udarowe nie mają.

 

 

Dane techniczne młotka elektropneumatycznego Kress BMH 1000

Obroty I/II bieg

125-875/250-2000 min-1

Maks. liczba udarów

4700 min-1

Energia pojedynczego udaru

2,6 J

Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie (mm)

26/16/50

Optymalny zakres wiercenia w betonie

4-16 mm

Waga

2,8 kg