TEST MŁOTA UDAROWO-OBROTOWEGO SDS-MAX YATO YT-82135

W 2017 r. ofertę elektronarzędzi YATO rozszerzył młot udarowo-obrotowy klasy 12 kg oznaczony jako YT-82135. Przyjrzeliśmy mu się bliżej w redakcyjnym warsztacie.

YATO_YT-82135-2

Młot udarowo-obrotowy SDS-max YATO YT-82135 to klasyczny młot kombi, co oznacza, że wykonamy nim zarówno otwory w twardych materiałach budowlanych (przeważnie w betonie, np. wiercenie w ścianach fundamentowych, stropach pod rury kanalizacyjne i kable do zasilania itp.), jak i prace udarowe typu kucie w przemysłowym betonie, przekuwanie przejść instalacyjnych, wyburzanie ścian i fundamentów budynków oraz maszyn, rowkowanie, żłobkowanie

itp. Narzędzie przeznaczone jest do wykonywania najcięższych tego typu operacji podczas wznoszenia czy remontu budynków lub budowli infrastrukturalnych (drogi, mosty, wiadukty itp.).
YATO YT-82135 napędzane jest 1-fazowym silnikiem komutatorowym o mocy znamionowej 1600 W. Przez przekładnię generuje obroty 1750-350/min, zaś za pośrednictwem pneumatycznego mechanizmu udarowego – 1150-2350 uderzeń/min z energią od 5 do 25 J. Młot ma dwa tryby pracy: wiercenie udarowe i kucie. Wybiera się je pokrętłem znajdującym się na lewej stronie jego obudowy. Pokrętło ma trzecie ustawienie służące do ustawiania kątowej pozycji dłuta optymalnej dla wykonywanych prac. Obudowy mechanizmu udarowego i przekładni są wykonane ze stali i zabezpieczone przed pyłem (dokładnie uszczelnione), zaś sam mechanizm udarowy jest odporny na działanie wysokiej temperatury przy długotrwałej pracy. W młocie zastosowano system smarowania umożliwiający sprawne odprowadzanie ciepła. W układzie napędowym testowanego elektronarzędzia znajdziemy elektroniczną regulację obrotów, układ łagodnego rozruchu, który chroni silnik i wydłuża jego żywotność, a także sprzęgło przeciążeniowe zabezpieczające operatora przed wyrwaniem maszyny z rąk przez odłączenie napędu od wiertła w momencie jego zakleszczenia.

YATO_YT-82135-5
Testowany młot udarowo-obrotowy YATO YT-82135 wyposażono w popularny, obsługiwany beznarzędziowo uchwyt SDS-max. Montaż i demontaż osprzętu wymaga w nim jedynie odciągnięcia tulei blokującej. Uchwyt młota jest wzmocniony i odporny na ciężkie warunki pracy na budowie. Młotem YATO YT-82135 wykonamy wiercenie koronami udarowymi o średnicy do 160 mm, a wiertłami – do 52 mm.
Młot kombi YATO YT-82135 ma klasyczną konstrukcję „L”, co oznacza, że silnik umieszczony jest prostopadle w stosunku do osi obrotu wiertła. Dzięki temu narzędzie ma bardzo dobre wyważenie ułatwiające pracę w poziomie. W YATO YT-82135 zastosowano układ antywibracyjny w postaci amortyzowanego zawieszania rękojeści głównej. W młocie mamy też do dyspozycji jeszcze dwa uchwyty dodatkowe: łopatkowy obracany o 360° służący do wiercenie w pozycji poziomej i rękojeść pomocniczą do pracy w pionie montowaną po prawej lub lewej stronie przekładni.

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy efektywność wiercenia młotem YATO YT-82135. W pierwszej próbie wykonaliśmy otwór w betonie B45 o głębokości 80 mm. Użyliśmy do tego 3-ostrzowego wiertła SDS-max o średnicy 40 mm. Operacja trwała jedynie 32,99 s. W drugim teście obrabialiśmy ten sam materiał, wiercąc w nim koroną SDS-max o średnicy 50 mm na głębokość 70 mm. Operacja trwała 57,12 s.
Reasumując, młot udarowo-obrotowy SDS-max YATO YT-82135 to bardzo mocna maszyna, zdolna zapewnić budowlańcom najwyższą wydajność pracy. Urządzenie jest przy tym ergonomiczne oraz trwałe i spełnia też pod tymi względami wymagania stawiane młotom SDS-max przez profesjonalnych użytkowników z branży budowlanej.

pins

 

Dane techniczne młota kombi YATO YT-82135

Moc nominalna1600 W
Obroty nominalne175-350/min
Częstotliwość udarów przy obrotach nominalnych1150-2350 min-1
Energia pojedynczego udaru5-25 J
Maks. średnica otworu wierconego wiertłem52 mm
Kątowe ustawienie pozycji dłuta+
System antywibracyjny+
Ciężar12 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
5 lat temu

młot bardzo dobry i szybki do kucia mam posiadam jestem bardzo zadowolony w pierwszy dzień 8 godzin rozkułem około 4,5 tony komina praca była tym bardziej utrudniona bo był ciężki dostęp było pracowanie z podnośnika wysokość komina to 16 m

Harut
Harut
8 miesięcy temu

Dzień dobry. A to pracuje olejem czy smarem ? Jeżeli smar, to jaki trzeba używać ?