Test młota udarowo-obrotowego Keyang PHD-40M
Keyang PHD-40M ma klasyczną, sprawdzoną i ergonomiczną konstrukcję „L”, a jego sercem jest wydajny, jednofazowy silnik komutatorowy o mocy 1100 W.
Maksymalne obroty koreańskiego młota kombi to 500/min. Reguluje się je za pomocą specjalnego pokrętła z sześcioma ustawieniami od wielkości 235 obr./min. Pneumatyczny mechanizm udarowy Keyanga PHD-40M generuje do 2870 udarów/min o energii 9,5 J (zmierzono zgodnie ze standardem EPTA). Częstotliwość udarów reguluje się też od wielkości 1350 min-1. Dzięki zastosowanej elektronice użytkownik może dostosować parametry pracy elektronarzędzia do rodzaju obrabianego materiału, jak też wykorzystywanego narzędzia roboczego (wiertło, korona, dłuto, itp.). Oprócz regulacji szybkości pracy młotek ma elektroniczny
system jej stabilizacji, dzięki czemu nie dochodzi podczas wiercenia do spadku obrotów i częstotliwości udarów. Keyang PHD-40M ma także w dolnej części obudowy silnika dwie diody serwisowe. Jedna, świecąc na zielono, informuje, że urządzenie jest podłączone do sieci, a druga zaś, gdy zapali się na czerwono, daje sygnał, że po ok. 8 godz. pracy silnik się automatycznie wyłączy z powodu zużycia szczotek węglowych. W urządzeniu mamy także układ łagodnego startu, który niweluje prąd rozruchowy, jak też elektroniczne zabezpieczenie przed samowłączeniem się elektronarzędzia po wznowieniu zasilania, które zostało nagle przerwane. 6-kilogramowym młotem PHD-40M wywiercimy w betonie otwory o maksymalnych średnicach 40 mm (wiertło SDS-max) i 105 mm (korona SDS-max).
Do mocowania wierteł i koronek w testowanym Keyangu służy uchwyt SDS-max. Jak wiadomo, jest to najodpowiedniejszy rodzaj uchwytu dla 6-kilogramowego młota kombi z udarami o energii ponad 9 J. Gwarantuje on i trwałość, i niezawodność, a przy tym jest łatwy w obsłudze. Żeby służył długo i bezawaryjnie, należy jedynie przestrzegać kilku zasad prawidłowej eksploatacji, np. używać specjalnego smaru do wierteł (koreański producent dostarcza go wraz z maszyną) i dbać o czystość (szczególnie usuwać wszelki pył). Dzięki zastosowaniu uchwytu SDS-max Keyangiem można bez obaw kuć lub wiercić z udarem (przełącznik trybu pracy znajduje się z boku obudowy). Uchwyt ma też funkcję obracania osprzętu zamocowanego w gnieździe, co pozwala dobrać najdogodniejszy dla nas kąt pracy dłuta.
Pod względem ergonomii konstrukcji i wygody pracy Keyang podąża tropem najlepszych urządzeń na rynku. Mamy tutaj i prostopadłe ułożenie silnika do osi wiercenia (tzw. konstrukcja „L”), przez co osiągnięto bardzo dobre wyważenie sprzętu, oraz sprężynowo-zawiasowy mechanizmu mocowania uchwytu głównego do korpusu elektronarzędzia. Całości dopełniają miękkie okładziny antypoślizgowe, które także redukują poziom drgań. W rezultacie zastosowania tych rozwiązań do dłoni użytkownika podczas wiercenia docierają wypadkowe wibracje o wielkości 11 m/s2, zaś podczas kucia – 13 m/s2. Jak łatwo zauważyć, są to średnie wartości. Należy tu wspomnieć, że bardziej bogato wyposażony bliźniaczy model Keyang PHD-40MV ma drgania na poziomie odpowiednio 7 i 8,5 m/s2.
W testach wiercenia w bardzo twardym betonie B45 sprzęt spisał się, w naszej ocenie, bardzo dobrze. Wywiercenie w tym materiale koroną 50 mm otworu o głębokości 73 mm trwało 61,14 s. Z kolei po zmianie osprzętu na wiertło 40 mm wiercenie na głębokość 120 mm zajęło koreańskiemu młotkowi kombi 58,97 s. Ostatnia próba polegała na wbiciu w belkę sosnową gwoździa o średnicy 8 mm i długości 25 cm i sprawdzała efektywność pracy młota w trybie kucia. Keyang wykonał tę operację w czasie 8,93 s. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl.
Dane techniczne młota udarowo-obrotowego Keyang PHD-40M
Moc | 1100 W |
Prędkość obrotowa | 235-500 min-1 |
Liczba udarów | 1350-2870 min-1 |
Energia pojedynczego udaru według EPTA | 9,5 J |
Maks. średni. wiercenia w betonie wiertłem/koronką | 40/105 mm |
Uchwyt narzędziowy | SDS-max |
Waga | 6,2kg |