TEST MŁOTA UDAROWO-OBROTOWEGO DEDRA DED7837

W październiku do redakcyjnego warsztatu trafił młot udarowo-obrotowy SDS-max Dedra DED7837. Jest to nowość w ofercie marki, a o jej wprowadzeniu do sprzedaży informowaliśmy w lipcu. Teraz mogliśmy się sami o przekonać dużych możliwościach tej maszyny.

 

Młot udarowo-obrotowy Dedra DED7837 jest narzędziem przeznaczonym do wykonywania trudnych prac ogólnobudowlanych i instalatorskich. Maszyna napędzana jest silnikiem o mocy 1500 W. Jednostka napędowa zapewnia maksymalną prędkość obrotową 480 min-1 i przez pneumatyczny mechanizm udarowy generuje 3790 uderzeń/min z energią 12 J. W układzie napędowym testowanego młota kombi zastosowano sprzęgło przeciążeniowe, którego zadaniem jest zabezpieczenie operatora przed niebezpiecznymi skutkami zakleszczenia wiertła lub korony w materiale

obrabianym.

 

Już w chwili wyjmowania młota Dedra DED7837 z opakowania możemy się przekonać, że mamy do czynienia z produktem wykonanym solidnie oraz wyposażonym we wszystkie najważniejsze udogodnienia. Co ważne, dostarczany jest on w dobrej jakości walizce transportowej. Obok samego urządzenia znajdziemy w niej wiertło i dłuto SDS-max, smar oraz specjalny klucz do otwierania komory smarowania.

 

Testowany młot Dedra DED7837 ma konstrukcję „L” – jego komutatorowy silnik prądu zmiennego (230 V/50 Hz) umieszczono więc prostopadle w stosunku do osi obrotu wiertła. Gumowany uchwyt główny zamocowany jest do korpusu za pomocą amortyzatorów systemu antywibracyjnego. W uchwycie tym znajduje się duży włącznik główny, który wygodnie możemy obsługiwać w rękawicach. O podłączeniu sprzętu do gniazdka informuje dioda sygnalizacyjna znajdująca się w dolnej części uchwytu głównego. Młot wyposażono także w rękojeść pomocniczą z regulacją położenia i ogranicznikiem głębokości wiercenia.

Kiedy weźmiemy ważącą 6,8 kg maszynę do rąk i bliżej się jej przyjrzymy, naszą uwagę zwróci sposób zabezpieczenia mechanizmu udarowego i przekładni. Te podatne na uszkodzenia mechanizmy są w testowanym urządzeniu chronione przez szczelną aluminiową obudowę. Zwiększa odporność maszyny na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, a także umożliwia pewne i dokładne zamocowanie mechanizmów oraz stabilną ich pracę. Ułatwia też chłodzenie podzespołów mechanicznych podczas pracy młota i pozytywnie wpływa na jego żywotność. Wzmocniona i uszczelniona obudowa ogranicza też wnikanie agresywnych pyłów do wnętrza urządzenia. Młot udarowo-obrotowy Dedra DED7837, jak już wspominaliśmy, wyposażony jest w uchwyt SDS-max. Aby zamontować lub zdemontować w nim końcówkę roboczą, należy odciągnąć tuleję blokującą i umieścić lub wyjąć osprzęt.

 

Testowany sprzęt oferuje użytkownikowi dwa tryby pracy: kucie i wiercenie. Wybiera się je pokrętłem regulacyjnym znajdującym się na lewej stronie obudowy przekładni. Ma ono jeszcze trzecią pozycję, która służy do ustawiania optymalnej kątowej pozycji dłuta. Producent zaznacza, że maksymalna średnica otworów, jaką możemy wykonać w betonie z pomocą testowanej maszyny z użyciem wiertła SDS-max, wynosi 38 mm.

 

Ważną czynnością obsługową w przypadku testowanego młota udarowo-obrotowego Dedra DED7837 jest uzupełnianie smaru w komorze smarującej. Należy je wykonywać co 30 godz. ciągłej pracy. W tym celu kluczem dołączonym do sprzętu należy odkręcić pokrywę znajdującą się na górze obudowy i dodać ok. 5 g smaru z zasobnika dołączonego do urządzenia, a po jego wyczerpaniu, smaru do mechanizmów pracujących w temperaturze do 130°C (np. litowego ŁT43).

W redakcyjnym warsztacie wypróbowaliśmy młot udarowo-obrotowy Dedra DED7837 w standardowych zadaniach. Najpierw w elemencie z betonu B45 wierciliśmy 4-ostrzowym wiertłem SDS-max o średnicy 20 mm. Otwór przelotowy o głębokości 14 cm powstał w czasie 32,10 s. Z kolei po zamontowaniu w młocie Dedra DED7837 wiertła SDS-max o średnicy 32 mm przelotowy otwór o głębokości 14 cm w tym samym elemencie wykonaliśmy w 68,22 s. W trzeciej próbie w uchwycie SDS-max testowanego sprzętu zamocowaliśmy koronę 50 mm. Wywiercenie nią otworu o głębokości 47 mm zajęło nam 62,18 s. Ostatni test polegał na wbiciu bijakiem do uziomów w belkę sosnową gwoździa

o średnicy 9 mm i długości 30 cm. Jak wiadomo, taka próba umożliwia sprawdzenie efektywności pracy młotów w trybie kucia. Dedra DED7837 wykonała to zadanie w 25,17 s.

 

Redakcyjne testy pokazały, że młot Dedra DED7837 zapewnia bardzo sprawne wykonywanie pracy. Sprzęt podczas prób sprawował się bez zarzutów. Wyczuwalna była duża moc i spory jej zapas do jeszcze trudniejszych wierceń. Urządzenie podczas pracy nie generowało dużych wibracji, co jest zasługą zastosowanego w nim systemu antywibracyjnego. Naszym zdaniem z zalet młota obrotowo-udarowego Dedra DED7837 skorzystają budowlańcy, fachowi wykonawcy i instalatorzy, głównie hydraulicy, monterzy klimatyzacji i rekuperacji oraz elektrycy.

GEB, pins

 

Dane techniczne młota udarowo-obrotowego Dedra DED7837

Moc nominalna/zasilanie1500 W/prąd zmienny 230 V, 50 Hz
Nominalna prędkość obrotowa480 min-1
Liczba udarów przy nominalnej prędkości obrotowej3790 min-1
Energia pojedynczego udaru12 J
Maks. średnica wiercenia w betonie wiertłami pełnymi SDS-max38 mm
Ciężar6,8 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments