Test młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV

Niewątpliwie flagowym modelem z boschowskiego portfolio młotów udarowo-obrotowych SDS-max jest GBH 8-45 DV Professional. To duże i silne narzędzie z wieloma nowinkami technologicznymi zwiększającymi wygodę i wydajność pracy.

Bosch GBH 8-45 DV to urządzenie dwufunkcyjne, które pozwala zarówno wiercić z udarem, jak i kuć. Solidny uchwyt narzędziowy SDS-max comfort (obsługiwany jedną ręką, gdyż do zamontowania osprzętu w gnieździe nie potrzeba odciągać tulei zabezpieczającej), pozwala bez obaw o wytrzymałość maszyny wykonywać kucie w najtwardszym materiale. Zastosowana w prezentowanym modelu jednostka napędowa o mocy aż 1500 W (maksymalna

prędkość obrotowa 305 obr./min) współpracuje z wyjątkowo wydajnym i skutecznym mechanizmem udaru pneumatycznego, który potrafi wygenerować nawet 2760 uderzeń/min, każde z energią 12,5 J. Funkcja Turbo Power i system Constant Electronic dbają o to, żeby młot działał z pełną mocą nawet w momentach największego obciążenia zarówno w trybie kucia (Turbo Power), jak i wiercenia (stabilizacja prędkości obrotowej). Oprócz tych dwóch systemów elektronicznych, zastosowano też inne, chociażby płynną regulację prędkości obrotowej silnik za pomocą włącznika spustowego czy też wstępny wybór prędkości obrotowej i częstotliwości udarów za pomocą pokrętła z sześcioma pozycjami. Te rozwiązania pozwalają dobrać parametry pracy młota z uwzględnieniem rodzaju materiału czy średnicy otworu, a także przeprowadzać delikatniejszą obróbkę w przypadku materiałów kruchych czy łatwo podatnych na uszkodzenie. Młot wyposażony jest we wskaźniki serwisowy i zasilania.

Obsługa młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV jest wręcz banalnie prosta. Dużym włącznikiem głównym zintegrowanym w rękojeści „D” sterujemy parametrami pracy silnika. W trybie kucia przełącznik można zablokować do pracy ciągłej. Wyboru trybu działania młota dokonuje się pokrętłem w górnej części obudowy.

Użytkownik ma do dyspozycji wiercenie z udarem, kucie i funkcję Vario-Lock z 12 pozycjami ustawienia dłuta. Jednak najważniejszym aspektem konstrukcji młota Bosch GBH 8-45 DV jest system tłumienia drgań Vibration Control. Składa się on z trzech elementów – specjalnie zaprojektowanego mechan

izmu udaru pneumatycznego wytwarzającego mniejsze wibracje, sprężynowo-zawiasowego mechanizmu zamocowania rękojeści do korpusu elektronarzędzia i mechanizmu przeciwwagi umieszczonego w aluminiowej obudowie. Te trzy składowe sprawiają, że obniżony poziom drgań pozwala na dłuższą pracę młotem Boscha, gdyż w myśl nowych przepisów unijnych operator takiego narzędzia może przyjąć tylko określoną dawkę drgań dziennie wynoszącą 5 m/s2.

Boschem GBH 8-45 DV możemy bez łamania prawa wiercić ciągle przez ponad 3 godz.dziennie i kuć przez ponad 4. Możliwość dłuższej pracy ciągłej przekłada się oczywiście na większą skuteczność działania w ciągu dnia roboczego.

 

Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 8-45 DV jest również dopracowany pod względem jakości wykonania. Niemiecka solidność to nie banał w przypadku najnowszego elektronarzędzia tej firmy. Na wszystkich częściach chwytnych zastosowano miękkie materiały antypoślizgowe. Pokrętła i włączniki o

bsługuje się płynnie. Solidna aluminiowa osłona mechanizmu przeciwwagi zapewnia mu dużą trwałość. Duży uchwyt narzędziowy SDS-max to gwarancja wytrzymałości na najcięższe zadania kucia i wiercenia. Maszyna jest również bardzo bezpieczna – mechaniczne sprzęgło rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła, chroniąc w ten sposób operatora przed ewentualnymi obrażeniami ciała. Ma też system zabezpieczenia przed restartem w przypadku odcięcia zasilania działajacy we wszystkich trybach pracy.

W redakcyjnych testach przeprowadziliśmy próby wiercenia w twardym betonie B40 z wykorzystaniem dwóch rodzajów osprzętu. W pierwszej próbie zastosowaliśmy koronę o średnicy 50 mm. Wywiercenie otworu o głębokości 65 mm w krawężniku zajęło Boschowi 35 s. Z kolei z 4-ostrzowym wiertłem 40 mm w gnieździe przewiercenie na wylot tego samego elementu (grubość 120 mm) trwało 33 s. Oprócz wrażenia, że młot dysponuje wciąż dużym zapasem mocy do wiercenia jeszcze większych otworów, byliśmy bardzo mile zaskoczeni działaniem systemu antywibracyjnego. Choć nie można całkowicie wyeliminować drgań podczas pracy tego typu elektronarzędziami, to

jednak mechanizm Vibration Control znacząco redukuje wibracje przenoszone na ręce użytkownika.

 

Dane techniczne młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV

Moc nominalna

1500 W

Nominalna prędkość obrotowa

150-305 min-1

Liczba udarów przy nominalnej prędkości obrotowej

1380-2760 min-1

Energia pojedynczego udaru

12,5 J

Średnica wiercenia w betonie wiertłami pełnymi SDS-max

12-45 mm

Max. średnica wiercenia w betonie wiertłami przebiciowymi

80 mm

Max. średnica wiercenia w betonie koronkami wiertniczymi

125 mm

System montażu narzędzi SDS-max Comfort

+

System antywibracyjny Vibration Control

+

Ciężar bez kabla

8,9 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Duża moc, trzy noże i niewielkie gabaryty. Test struga elektrycznego YATO YT-82140

Strug elektryczny o niewielkiej masie i optymalnej prędkości obrotowej głowicy to elektronarzędzie do dokładnej obróbki niewielkich elementów drewnianych stosowanych podczas wykańczania wnętrz.
W pracach wykończeniowych czy stolarskich często potrzebujemy kompaktowego struga, łatwego w operowaniu, którym dotrzemy w miejsca ograniczone przestrzennie czy obrobimy niewielkie elementy. Takim właśnie strugiem elektrycznym jest YATO YT-82140. Zastosowano w nim silnik o mocy 1050 W i przekładnię paskową. Głowica urządzenia obraca się z maksymalną prędkością 16.000 obr./min. Można nim strugać wiórem do 3 mm, czyli na głębokość nie większą niż 3 mm. Głębokość strugania ustawia się za pomocą pokrętła z podziałką ze skokiem

0,1 mm.


W testowanym elektronarzędziu zastosowano głowicę skrawającą z trzema nożami 2-ostrzowymi. Trzy ostrza niewątpliwie zwiększają efektywność pracy, jednakże mogą być źródłem problemów z wymianą noży. Aby ją ułatwić, YATO zastosowało fabrycznie kalibrowane uchwyty z liniową krawędzią prowadzącą, którą wsuwa się w rowek wykonany w korpusie noży (pomiędzy ich ostrzami). To proste rozwiązanie umożliwia zawsze prawidłowy montaż nowych noży, w którego wyniku wystają one nad powierzchnię głowicy na dokładnie tę samą wysokość. Jednakowa wysokość noży, jak wiadomo, jest warunkiem uzyskania podczas strugania powierzchni o wysokiej równości i gładkości, bez zadziorów czy wyrwań.

Stopa struga YATO YT-82140 ma klasyczną konstrukcję i składa się z dwóch aluminiowych płaszczyzn: ruchomej i stałej. Podczas regulacji głębokości strugania przednią płaszczyznę opuszcza się lub podnosi i w ten sposób zmienia się zagłębienie ostrzy w obrabianym materiale. Wykonano w niej trzy wzdłużnie biegnące rowki o różnej głębokości, które służą do tzw. fazowania (czyli prowadzenia maszyny po krawędzi elementu). W tylnej stałej płaszczyźnie stopy zastosowano z kolei stopkę parkującą, która pozwala odłożyć maszynę bez ryzyka uszkodzenia elementu obrabianego. Stopa i głowica strugająca mają szerokość 82 mm i tyle właśnie wynosi maksymalna szerokość strugania testowanego struga YATO. Warto tu wspomnieć, że do urządzenia można zamocować, będące w wyposażeniu standardowym, prowadnice równoległe, które ułatwiają liniowe struganie mniejszych elementów.


YATO YT-82140 zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów. Uchwyt główny pokryto antypoślizgową okładziną, a plastiki są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Włącznik główny zintegrowany jest z dodatkowym przyciskiem bezpieczeństwa, który zapobiega przypadkowemu uruchomieniu elektronarzędzia. Konstruktorzy struga zastosowali w nim także króciec do przyłączenia odkurzacza przemysłowego. Można go umieszczać albo z prawej, albo z lewej strony obudowy urządzenia, co pozwala go przystosować do wymagań danej operacji.

Testy praktyczne struga YATO YT-82140 wykonaliśmy na sosnowej belce i desce, gdyż drewno tego gatunku to często obrabiany materiał tego typu elektronarzędziami. Okazało się, że sprzęt z suchym drewnem sosnowym radzi sobie bez problemu nawet przy 3-milimetrowej głębokości strugania. Dzięki dużej mocy silnika i głowicy 3-ostrzowej nie musieliśmy wykonywać operacji strugania płaszczyzny belki sosnowej w kilku przejściach, mogliśmy wykorzystać maksymalną wielkość wióra i uzyskać pożądany efekt. Z fazowaniem krawędzi deski sosnowej też nie mieliśmy żadnego problemu. Operację tę ułatwiała duża moc maszyny i odpowiednio wyprofilowane rowki prowadzące w stopie, dzięki którym przeprowadziliśmy ją równo i stabilnie oraz dokładnie. Sprzęt, w naszej ocenie, zapewnia doskonale gładką powierzchnię drewnianą, bez żadnych zadziorów czy odprysków.

Dane techniczne struga elektrycznego YATO YT-82140

Moc nominalna1050 W
Obroty16.000/min
Głębokość strugania i szlifowania0-3 mm
Szerokość strugania82 mm
Waga3,8 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu