Test młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV

Niewątpliwie flagowym modelem z boschowskiego portfolio młotów udarowo-obrotowych SDS-max jest GBH 8-45 DV Professional. To duże i silne narzędzie z wieloma nowinkami technologicznymi zwiększającymi wygodę i wydajność pracy.

Bosch GBH 8-45 DV to urządzenie dwufunkcyjne, które pozwala zarówno wiercić z udarem, jak i kuć. Solidny uchwyt narzędziowy SDS-max comfort (obsługiwany jedną ręką, gdyż do zamontowania osprzętu w gnieździe nie potrzeba odciągać tulei zabezpieczającej), pozwala bez obaw o wytrzymałość maszyny wykonywać kucie w najtwardszym materiale. Zastosowana w prezentowanym modelu jednostka napędowa o mocy aż 1500 W (maksymalna

prędkość obrotowa 305 obr./min) współpracuje z wyjątkowo wydajnym i skutecznym mechanizmem udaru pneumatycznego, który potrafi wygenerować nawet 2760 uderzeń/min, każde z energią 12,5 J. Funkcja Turbo Power i system Constant Electronic dbają o to, żeby młot działał z pełną mocą nawet w momentach największego obciążenia zarówno w trybie kucia (Turbo Power), jak i wiercenia (stabilizacja prędkości obrotowej). Oprócz tych dwóch systemów elektronicznych, zastosowano też inne, chociażby płynną regulację prędkości obrotowej silnik za pomocą włącznika spustowego czy też wstępny wybór prędkości obrotowej i częstotliwości udarów za pomocą pokrętła z sześcioma pozycjami. Te rozwiązania pozwalają dobrać parametry pracy młota z uwzględnieniem rodzaju materiału czy średnicy otworu, a także przeprowadzać delikatniejszą obróbkę w przypadku materiałów kruchych czy łatwo podatnych na uszkodzenie. Młot wyposażony jest we wskaźniki serwisowy i zasilania.

Obsługa młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV jest wręcz banalnie prosta. Dużym włącznikiem głównym zintegrowanym w rękojeści „D” sterujemy parametrami pracy silnika. W trybie kucia przełącznik można zablokować do pracy ciągłej. Wyboru trybu działania młota dokonuje się pokrętłem w górnej części obudowy.

Użytkownik ma do dyspozycji wiercenie z udarem, kucie i funkcję Vario-Lock z 12 pozycjami ustawienia dłuta. Jednak najważniejszym aspektem konstrukcji młota Bosch GBH 8-45 DV jest system tłumienia drgań Vibration Control. Składa się on z trzech elementów – specjalnie zaprojektowanego mechan

izmu udaru pneumatycznego wytwarzającego mniejsze wibracje, sprężynowo-zawiasowego mechanizmu zamocowania rękojeści do korpusu elektronarzędzia i mechanizmu przeciwwagi umieszczonego w aluminiowej obudowie. Te trzy składowe sprawiają, że obniżony poziom drgań pozwala na dłuższą pracę młotem Boscha, gdyż w myśl nowych przepisów unijnych operator takiego narzędzia może przyjąć tylko określoną dawkę drgań dziennie wynoszącą 5 m/s2.

Boschem GBH 8-45 DV możemy bez łamania prawa wiercić ciągle przez ponad 3 godz.dziennie i kuć przez ponad 4. Możliwość dłuższej pracy ciągłej przekłada się oczywiście na większą skuteczność działania w ciągu dnia roboczego.

 

Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 8-45 DV jest również dopracowany pod względem jakości wykonania. Niemiecka solidność to nie banał w przypadku najnowszego elektronarzędzia tej firmy. Na wszystkich częściach chwytnych zastosowano miękkie materiały antypoślizgowe. Pokrętła i włączniki o

bsługuje się płynnie. Solidna aluminiowa osłona mechanizmu przeciwwagi zapewnia mu dużą trwałość. Duży uchwyt narzędziowy SDS-max to gwarancja wytrzymałości na najcięższe zadania kucia i wiercenia. Maszyna jest również bardzo bezpieczna – mechaniczne sprzęgło rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła, chroniąc w ten sposób operatora przed ewentualnymi obrażeniami ciała. Ma też system zabezpieczenia przed restartem w przypadku odcięcia zasilania działajacy we wszystkich trybach pracy.

W redakcyjnych testach przeprowadziliśmy próby wiercenia w twardym betonie B40 z wykorzystaniem dwóch rodzajów osprzętu. W pierwszej próbie zastosowaliśmy koronę o średnicy 50 mm. Wywiercenie otworu o głębokości 65 mm w krawężniku zajęło Boschowi 35 s. Z kolei z 4-ostrzowym wiertłem 40 mm w gnieździe przewiercenie na wylot tego samego elementu (grubość 120 mm) trwało 33 s. Oprócz wrażenia, że młot dysponuje wciąż dużym zapasem mocy do wiercenia jeszcze większych otworów, byliśmy bardzo mile zaskoczeni działaniem systemu antywibracyjnego. Choć nie można całkowicie wyeliminować drgań podczas pracy tego typu elektronarzędziami, to

jednak mechanizm Vibration Control znacząco redukuje wibracje przenoszone na ręce użytkownika.

 

Dane techniczne młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV

Moc nominalna

1500 W

Nominalna prędkość obrotowa

150-305 min-1

Liczba udarów przy nominalnej prędkości obrotowej

1380-2760 min-1

Energia pojedynczego udaru

12,5 J

Średnica wiercenia w betonie wiertłami pełnymi SDS-max

12-45 mm

Max. średnica wiercenia w betonie wiertłami przebiciowymi

80 mm

Max. średnica wiercenia w betonie koronkami wiertniczymi

125 mm

System montażu narzędzi SDS-max Comfort

+

System antywibracyjny Vibration Control

+

Ciężar bez kabla

8,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Uniwersalność w kompaktowej odsłonie. Test wiertarko-wkrętarki Metabo PowerMaxx SB

Metabo PowerMaxx SB to kompaktowa wiertarko-wkrętarka wyposażona w mechanizm udarowy. Dzięki temu jest to narzędzie o znacznie rozszerzonym polu zastosowań. Dlatego może być z pow odzeniem stosowane i przez budowlańców, i monterów oraz mechaników różnych specjalizacji.

W zastosowanej w Metabo PowerMaxx SB konstrukcji napędu na uwagę zasługuje nie tylko sam silnik, ale też jego bardzo praktyczne i konfigurowalne połączenie z dwubiegową przekładnią i 20-stopniowym sprzęgłem umożliwiającym optymalne ustawienie momentu dokręcania w zakresie 0,5–5 Nm. PowerMaxx SB na I biegu generuje do 360 obr./min i moment o wartości 34 Nm, a na II – odpowiednio 1400 i 17 Nm.

Obroty silnika są płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obracania wrzeciona ustala się z kolei przełącznikiem słupkowym, który znajduje się nad włącznikiem głównym. Bardzo duże możliwości doboru parametrów pracy wkrętarki pozwalają z pełną swobodą nazwać ją wszechstronną. Urządzenie to bowiem sprawdzi się w wymagającym siły wierceniu i w delikatnym montażu wkrętów w płytach meblowych. Do tego mamy mechanizm udarowy, który umożliwia wiercenie w miękkim betonie, murze i cegle, wytwarzając na II biegu 21.000 udarów/min.

Udaną konstrukcję mechaniczną wspomaga efektywne rozwiązanie zasilania, czyli technologia Metabo Ultra-M. Umożliwia ona współdziałanie i komunikację urządzenia, akumulatora oraz ładowarki. Dla użytkownika oznacza to efektywny system ładowania, optymalne wykorzystanie energii, długą żywotność akumulatora oraz zwiększoną wydajność pracy maszyny. Oprócz inteligentnego zarządzania energią akumulatora, która zapewnia maksymalną efektywność działania, mamy tu też elektroniczny system monitorowania ogniw (ESCP), który chroni i wydłuża żywotność akumulatorów, oraz opatentowaną technologię ładowania AIR COOLED skracającą czas ładowania i wydłużającą żywotność akumulatora. Testowaną maszynę wyposażono w litowo-jonowe baterie o napięciu 10,8 V i pojemności 2.0 Ah. Oczywiście, może być ona zasilana z systemowych akumulatorów Metabo o pojemności 1.5, 4.0 lub 5.2 Ah. Niewątpliwą zaletą baterii 2.0 Ah, poza dużą efektywnością energetyczną, jest niewielki rozmiar. Mieści się ona bowiem w całości w rękojeści wiertarko-wkrętarki. Dzięki temu może być używana w ciasnych zakamarkach, a przy tym jest wyjątkowo lekka (1,12 kg). Dodatkowo masa baterii doskonale kompensuje masę silnika, wpływając pozytywnie na wyważenie sprzętu. Całości dopełnia diodowy wskaźnik naładowania baterii i lampka diodowa umieszczona pod wrzecionem, która doświetla miejsce wiercenia lub wkręcania. Zapala się ona automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania. Nadmieniamy, że w testowanym urządzeniu zastosowano szybkomocujący uchwyt wiertarski i automatyczną blokadę wrzeciona.

W testach praktycznych sprawdzaliśmy efektywność działania nowej wiertarko-wkrętarki Metabo PowerMaxx SB. Zaczęliśmy od przewiercenia trzech złożonych płyt OSB (sumaryczna grubość – 5,25 cm) 3-ostrzowym wiertłem o średnicy 22 mm. Zadanie to zajęło nam 7,97 s. Potem w belkę sosnową wkręcaliśmy wkręt 8 x 200 mm. Operacja ta trwała 9,05 s. Ostatnim zadaniem, jakie postawiliśmy Metabo, było wiercenie udarowe wiertłem 8 mm w bloczku z betonu B20 (głębokość otworu – 56 mm). Wkrętarka szybko, bo w 8,1 s, uporała się z nim.
Naszym zdaniem testowane Metabo to prawdziwy PowerMaxx, a do tego bardzo wygodne w operowaniu. Pod względem wydajności nie ustępuje podobnym maszynom 14,4 V czy nawet niektórym modelom 18-woltowym.

Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Metabo PowerMaxx SB

Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg)

0-360/0-1400 min-1

Częstotliwość udarów

21.000 min-1

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali/murze

18/10/10 mm

Maks. moment obrotowy (I/II bieg)

34 Nm/17 Nm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/10,8 V/2,0 Ah

Zakres średnic mocowania w uchwycie wiertarskim

1,5-10 mm

Waga z akumulatorem

1,12kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu