Test młota udarowego SPARKY K 615CE

Bez wątpienia młoty udarowo-obrotowe są bardziej uniwersalne niż modele realizujące tylko funkcję kucia. Niemniej przy zastosowaniu takich samych silników to młot udarowy będzie dysponował większą energią pojedynczego udaru i tym samym zapewni wyższą skuteczność kucia.

Takim właśnie elektronarzędziem jest młot udarowy SPARKY K 615CE. Model ten klasy 6 kg został wyposażony w 1300-watowy silnik. Ułożony jest on prostopadle do osi młotka, przez co osiągnięto wręcz idealne wyważenie elektronarzędzia, które pozwala pracować nim nie tylko pionowo w dół, ale również w pozycji horyzontalnej, a silniejszy operator z powodzeniem będzie pracował z narzędziem nad głową.

 

src="https://www.portalnarzedzi.pl/img/uploads/INT_SPARKY_K615CE-2.jpg" alt="" width="700" height="467"/>

Jednostka napędowa współpracuje z mechanizmem udaru pneumatycznego, który generuje nawet 3000 uderzeń/min, a każde z energią 9 J. Układ napędowy został wyposażony w elektroniczną regulację prędkości obrotowej. Użytkownik może za pomocą pokrętła zmieniać częstotliwość udarów (od 1900/min). Jest to idealny patent do obróbki kruchych materiałów, gdzie nie potrzebujemy maksymalnej energii udaru i chcielibyśmy mieć większą kontrolę nad efektem kucia.  System, który utrzymuje stałą częstotliwość udarów pod zmiennym obciążeniem to gwarancja maksymalnej wydajności pracy. Z kolei układ łagodnego startu delikatnie uruchamia młot i przez to zwiększa trwałość całej maszyny.

W młocie zastosowano uchwyt SDS-max. Jest to wersja obsługiwana jedną ręką – przy montażu osprzętu w gnieździe nie trzeba odciągać tulei blokującej, a wystarczy mocno wcisnąć dłuto szpiczak, aż usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Zamontowany w uchwycie osprzęt można obracać i ustawiać go w 12 różnych pozycjach kątowych.

Żeby praca młotkiem udarowym była jak najbardziej komfortowa i niemęcząca, w młocie SPARKY K 615CE zastosowano system antywibracyjny. Składa się on ze sprężynowo-zawiasowego mocowania rękojeści głównej do korpusu narzędzia. Drgania generowane w mechanizmie udarowym są w dużej części przechwytywane przez to rozwiązanie. Dzięki temu zmniejszono poziom wibracji (mierzony 3-osiowo) do 12,7 m/s2.

 

Testowanemu elektronarzędziu nie można nic zarzucić pod względem komfortu obsługi. Duży uchwyt główny w kształcie litery „D”, w którym zintegrowano spustowy włącznik zasilania, zapewnia wygodę operowania urządzeniem. Bardzo fajny jest uchwyt pomocniczy – także w kształcie litery „D”. Można go obracać o 360° wokół osi młotka i regulować położenie w płaszczyźnie prostopadłej do osi maszyny. Dzięki temu dobierzemy jego położenie praktycznie do każdego zadania i miejsca wykonywania.
W codziennym użytkowaniu młota SPARKY K 615CE przydają się diody serwisowe. Jedna wskazuje wystąpienie przeciążenia maszyny, a druga przypomina o konieczności wymiany szczotek węglowych. Dioda zapala się na 8 godz. przed wyłączeniem w wyniku zużycia szczotek. Użytkownik może więc wybrać dogodny moment na serwis.

Test praktyczny młota udarowego SPARKY K 615CE rozpoczęliśmy od mierzalnego testu wbijania w sosnową belkę gwoździa 8 x 24 mm. Wykonanie tego dość nietypowego zadania trwało zaledwie 6 s. Żaden cieśla ze zwykłym młotkiem nie zrobiłby tego szybciej i praktycznie bezwysiłkowo. W drugiej próbie kuliśmy beton B45. Sprzęt sprawdził się bardzo dobrze, na szczególną pochwałę zasługuje system antywibracyjny, który skutecznie ogranicza ilość wibracji przenoszonych na ciało operatora.

Dane techniczne młota SPARKY K 615CE

Moc

1300 W

Liczba udarów

1900-3000/min

Energia pojedynczego udaru

9 J

Uchwyt narzędziowy

SDS-max

Waga

6,6kg